Events Manager 4.0.83 - en to it translation catalogue (867 entries)

en:  is required.
it: è richiesto.

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) cancelled his booking at #_NAME on #F #j, #Y. He wanted to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
it: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) Ha cancellato la sua prenotazione al #_name su #F #j, #Y. Voleva prenotare #_BOOKINGSPACES spazi. <br/> Ora ci sono #_BOOKEDSPACES spazi riservati, #_AVAILABLESPACES sono ancora disponibili. <br/> Distinti saluti, <br/> Eventi Manager - http://wp-events-plugin.com

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) will attend #_NAME on #F #j, #Y. He wants to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
it: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) Sarà presente il #_name #F #j, #Y. Vuole riservare #_BOOKINGSPACES spazi. <br/> Ora ci sono #_BOOKEDSPACES spazi riservati, #_AVAILABLESPACES sono ancora disponibili. <br/> Distinti saluti, <br/> Eventi Manager - http://wp-events-plugin.com

en: %s Page
it: %s Pagina

en: %s added the event %s
it: %s aggiunto l'evento %s

en: %s could not be deleted
it: %s non può essere cancellato

en: %s could not be deleted.
it: %s non può essere cancellato.

en: %s created.
it: %s creato.

en: %s deleted
it: %s cancellato

en: %s is attending %s.
it: %s frequenta %s.

en: %s list footer format
it: %s lista formato piè di pagina

en: %s list header format
it: %s lista formato di intestazione

en: %s list item format
it: %s lista in formato voce

en: %s page title
it: %s frontespizio

en: %s successfully added.
it: %s aggiunto con successo.

en: %s successfully deleted
it: %s cancellato con successo

en: %s successfully deleted.
it: %s cancellato con successo.

en: %s successfully duplicated.
it: %s con successo duplicato.

en: %s successfully updated.
it: %s aggiornato con successo.

en: %s users cancelled bookings.
it: Utenti %s annullato le prenotazioni.

en: %s will not be attending %s anymore.
it: %s non sarà presente %s più.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
it: (Non applicabile alla proprietà evento attualmente, in arrivo!)

en: <br/><br/>-------------------------------<br/>Powered by Events Manager - http://wp-events-plugin.com
it: <br/><br/> ------------------------------- <br/> Powered by Responsabile Eventi - http://wp-events-plugin.com

en: <li>No events in this location</li>
it: <li> Non ci sono eventi in questa posizione </li>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    			<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    			<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    			<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
it: <p>Hey, <strong>%s</strong>, benvenuto <strong>Events Manager</strong>! Speriamo che vi piaccia qui intorno.</p> 
    			<p>Ora è il momento di inserire liste di eventi attraverso  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> o <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    			<p>A proposito, avete dato uno sguardo al <a href='%s' title='Change settings'>impostazioni della pagina</a>? È lì che personalizzare il modo in cui vengono visualizzati gli eventi e luoghi.</p>
    			<p>Che cosa? Stanco di vedere questo consiglio? Ti sento, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>clicca qui</a> e non si vedrà questo nuovo!</p>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    		<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    		<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
it: <p>Hey, <strong>%s</strong>, benvenuto <strong>Events Manager</strong>! Speriamo che vi piaccia qui intorno.</p> 
    		<p>Ora è il momento di inserire liste di eventi attraverso  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> o <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>A proposito, avete dato uno sguardo al <a href='%s' title='Change settings'>impostazioni della pagina</a>? È lì che personalizzare il modo in cui vengono visualizzati gli eventi e luoghi.</p>
    		<p>Che cosa? Stanco di vedere questo consiglio? Ti sento, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>clicca qui</a> e non si vedrà questo nuovo!</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
it: <strong>ERRORE:</strong> Impossibile registrazione ... si prega di contattare il <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
it: <strong>ERRORE:</strong> Si prega di inserire un nome utente.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
it: <strong>ERRORE:</strong> Si prega di digitare il proprio indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
it: <strong>ERRORE:</strong> L&#39;indirizzo e-mail non è corretto.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE:</strong> Questa e-mail è già registrato, vi preghiamo di scegliere un altro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE:</strong> Questo nome utente è già registrato, vi preghiamo di scegliere un altro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: <strong>ERRORE:</strong> Questo nome utente non è valido perché utilizza caratteri non validi. Inserisci un nome utente valido.

en: <strong>Events Manager has some new features!</strong><ul><li>Bookings can now be approved before they count towards your event's space allocations.</li><li>Events now have owners, and you can restrict users so they can only manage events/locations/categories they create.<br/><br/>These new permissions are enabled by default, but since you upgraded it has been disabled to maintain the previous plugin behaviour. You can re-enable it from the <a href="%s">settings page</a>. <a href="%s">Dismiss</a>
it: <strong>Responsabile Eventi presenta alcune nuove funzionalità!</strong> <ul><li> Le prenotazioni possono ora essere approvato prima che contano per assegnazioni spazio vostro evento. </li><li> Gli eventi hanno ora proprietari, ed è possibile limitare gli utenti in modo da poter gestire solo gli eventi / luoghi / categorie che creano. <br/><br/> Queste nuove autorizzazioni sono abilitate di default, ma visto che l&#39;aggiornamento è stato disabilitato a mantenere il comportamento precedente plugin. È possibile riattivare dalla <a href="%s">pagina delle impostazioni</a> . <a href="%s">Dismiss</a>

en: A <strong>LOT</strong> has changed since Events Manager 3. We recommend you take a look at the <a href="%s">settings page</a> for new features and upgrade instructions, and you may particualarly be interested in modifying permissions. <a href="%s">Dismiss</a>
it: <strong>Molto</strong> è cambiato dal Responsabile Eventi 3. Vi consigliamo di dare un&#39;occhiata alla <a href="%s">pagina delle impostazioni</a> per le nuove funzionalità e istruzioni per l&#39;aggiornamento, e si può particualarly essere interessato a modificare i permessi. <a href="%s">Dismiss</a>

en: A list of booked tickets. You can modify this by using template files and modifying templates/emails/bookingtickets.php
it: Un elenco dei biglietti prenotati. È possibile modificare questo file modello utilizzando e modificando templates/emails/bookingtickets.php

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
it: Un nuovo account utente è stato creato per voi. Si prega di controllare la posta elettronica per i dati di accesso.

en: A single button that will appear to logged in users, if they click on it, they apply for a booking. This button will only display if there is one ticket.
it: Un unico pulsante che apparirà per utenti registrati, se fanno clic su di esso, si applicano per una prenotazione. Questo pulsante verrà visualizzato solo se c&#39;è un biglietto.

en: A user cancelled a booking
it: Un utente ha annullato la prenotazione

en: Ach, some problems here:
it: Ach, qualche problema qui:

en: Action One
it: Una azione

en: Action Two
it: Azione Due

en: Add Event
it: Aggiungi Evento

en: Add Location
it: Aggiungi posizione

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add Ticket
it: Aggiungi Ticket

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
it: Aggiungere una data di inizio o alla fine (o entrambi) di imporre vincoli di tempo la disponibilità dei biglietti. Lasciare in bianco per nessun limite superiore / inferiore.

en: Add an event
it: Aggiungi un evento

en: Add location
it: Aggiungi località

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new ticket
it: Aggiungi nuovo ticket

en: Address
it: Indirizzo

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adds a booking forms for this event.
it: Aggiunge un modulo di prenotazione per questo evento.

en: All
it: Tutti

en: All %s
it: Tutti %s

en: All Ascending
it: Tutti Crescente

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Countries
it: Tutti i Paesi

en: All Descending
it: Tutti Discendente

en: All Events
it: Tutti gli eventi

en: All Regions
it: Tutte le Regioni

en: All States
it: Tutti gli Stati

en: All events
it: Tutti gli eventi

en: All events link text?
it: Tutti gli eventi collegamento di testo?

en: Allow anonymous event submissions?
it: Lasciare le presentazioni di eventi anonimo?

en: Allow guest bookings?
it: Permetti prenotazioni ospite?

en: Allow overbooking when approving?
it: Consentire overbooking in sede di approvazione?

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
it: Una email verrà inviata al contatto evento se qualcuno annulla la prenotazione.

en: An email will be sent to the event contact when a booking is first made.
it: Una email verrà inviata al contatto evento quando la prenotazione viene prima fatto.

en: An error occurred.
it: È verificato un errore.

en: Anonymous Event Submission
it: Evento Presentato Anonimo

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
it: Presentatori anonimi non possono vedere o modificare il proprio evento, una volta presentate. È possibile personalizzare il messaggio di successo che vedono qui.

en: Any specific comments made by the person who made the booking.
it: Eventuali osservazioni specifiche fatte dalla persona che ha effettuato la prenotazione.

en: Apply
it: Applicare

en: Approval Required?
it: Approvazione richiesta?

en: Approve
it: Approvare

en: Approved
it: Approvato

en: Are current events past events?
it: Sono eventi attuali gli eventi del passato?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
it: Sei sicuro di voler annullare la prenotazione?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
it: Sei sicuro di voler disabilitare le prenotazioni? Se si esegue questa operazione e risparmiare, si perdono tutte le prenotazioni precedenti. Se si desidera impedire ulteriori prenotazioni, ridurre il numero di spazi disponibili per la quantità di prenotazioni che attualmente

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
it: Sei sicuro che si desidera ripianificare questo evento ricorrente? Se si esegue questa operazione, si perderanno tutte le informazioni e prenotazione gli eventi vecchi ricorrenti verranno eliminati.

en: Ascendant
it: Ascendente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Attributes
it: Attributi

en: Avail. Spaces
it: Disp. Spazi

en: Available
it: Disponibile

en: Available Spaces
it: Gli spazi disponibili

en: Available from
it: Disponibile da

en: Available ticket spaces
it: Spazi biglietti disponibili

en: Awaiting Online Payment
it: In attesa di pagamento online

en: Awaiting Payment
it: In attesa di pagamento

en: Book Now
it: Prenota ora

en: Book now!
it: Prenota ora!

en: Booked
it: Prenotato

en: Booked Spaces
it: Spazi prenotati

en: Booked ticket price with currency symbol (e.g. $ 10.00). Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
it: Prezzo del biglietto prenotato con simbolo di valuta (ad esempio, $ 10,00). Utile in modalità singolo biglietto, se i biglietti multipli sono prenotato un biglietto a caso viene utilizzato.

en: Booking
it: Prenotazione

en: Booking %s
it: Prenotazione %s

en: Booking %s.
it: Prenotazione %s.

en: Booking Cancelled
it: Prenotazione annullata

en: Booking Confirmed
it: Prenotazione confermata

en: Booking Details
it: Prenotazione Dettagli

en: Booking Email Templates
it: Prenotazione Email Templates

en: Booking Error. Try again?
it: Prenotazione di errore. Prova di nuovo?

en: Booking Notes
it: Prenotazione Note

en: Booking Pending
it: In attesa di prenotazione

en: Booking Rejected
it: Prenotazione Rifiutato

en: Booking Related Placeholders
it: Prenotazione Segnaposto correlate

en: Booking Submitted
it: Inviato prenotazione

en: Booking and Ticketing Options
it: Prenotazione ed emissione dei biglietti Opzioni

en: Booking cancelled
it: Prenotazioni annullate

en: Booking cancelled email
it: Prenotazione e-mail cancellata

en: Booking cancelled email subject
it: Prenotazione soggetto email annullato

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
it: Prenotazione non può essere fatto, non gli spazi disponibili sufficienti!

en: Booking confirmed email
it: Prenotazione email confermato

en: Booking confirmed email subject
it: Prenotazione soggetto email confermato

en: Booking could not be %s.
it: Prenotazione non poteva essere %s.

en: Booking could not be created
it: Prenotazione non può essere creata

en: Booking details for "%s" as of %s
it: Prenotazioni per i dettagli "%s", come di %s

en: Booking note successfully added.
it: Nota prenotazione aggiunto con successo.

en: Booking pending email
it: Prenotazione e-mail in attesa

en: Booking pending email subject
it: Prenotazione soggetto email in attesa

en: Booking rejected email
it: Prenotazione respinto e-mail

en: Booking rejected email subject
it: Prenotazione respinto soggetto email

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
it: Prenotazione di successo, in attesa di conferma (riceverete anche una e-mail una volta confermata).

en: Booking successful.
it: Prenotazione di successo.

en: Booking...
it: Prenotazione ...

en: Bookings
it: Prenotazioni

en: Bookings %s. Mails Sent.
it: Prenotazioni %s. Mail inviata.

en: Bookings - #_NAME
it: Prenotazioni - #_name

en: Bookings Stats
it: Prenotazioni Statistiche

en: Bookings are closed for this event.
it: Le prenotazioni sono chiuse per questo evento.

en: Bookings data
it: Prenotazioni dati

en: Bookings must order between
it: Le prenotazioni devono ordine tra

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
it: Le prenotazioni non saranno confermate fino a quando l&#39;amministratore evento lo approva.

en: Bookings/Registration
it: Prenotazioni / Registrazione

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
it: Per impostazione predefinita, spazi per eventi non sono più disponibili una volta che ci sono prenotazioni abbastanza CONFERMATO. Per prenotare gli spazi anche se unnapproved, scegliere sì.

en: By default, events that are have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
it: Per impostazione predefinita, gli eventi che sono hanno una data di fine al più tardi oggi saranno inclusi nelle ricerche, impostare questa sì a considerare gli eventi che è iniziato &#39;ieri&#39; come passato.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
it: Per impostazione predefinita, se un giorno di calendario ha un solo caso, mostra un singolo evento quando si clicca sul link di quella data del calendario. Se si seleziona Sì, qui, si otterrà sempre vedere un elenco di eventi.

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar format
it: Calendario formato

en: Cancel
it: Annullare

en: Cancel your booking
it: Cancella la tua prenotazione

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cancelled Bookings
it: Prenotazioni Cancellato

en: Categories
it: Categorie

en: Categories Deleted
it: Categorie eliminati

en: Categories format
it: Categorie formato

en: Category
it: Categoria

en: Category Related Placeholders
it: Segnaposto Categoria Relativa

en: Category image
it: Categoria di immagini

en: Category name
it: Nome della categoria

en: Category:
it: Categoria:

en: Changes Saved.
it: Modifiche salvate.

en: Changes saved
it: Modifiche salvate

en: Changes saved.
it: Modifiche salvate.

en: Check if your event happens more than once according to a regular pattern
it: Controlla se il tuo evento si verifica più di una volta secondo uno schema regolare

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
it: Selezionare questa opzione se si desidera il contatto di eventi per ricevere una e-mail quando qualcuno libri luoghi. Una email verrà inviato quando la prenotazione viene prima fatto (indipendentemente se confermato o in attesa)

en: Check this option if you want the events page to appear together with other pages in pages lists.
it: Selezionare questa opzione se si desidera che la pagina degli eventi di apparire insieme ad altre pagine in elenchi di pagine.

en: Check this option if you want to prevent the wordpress registration email from going out when a user anonymously books an event.
it: Selezionare questa opzione se si desidera impedire la mail di registrazione wordpress di uscire quando un utente anonimo libri di un evento.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
it: Selezionare questa opzione per abilitare l&#39;integrazione Goggle Map.

en: Choose from one of your locations
it: Scegli tra una delle posizioni

en: Choose the time frame of events to show. Accepted values are "future", "past" or "all" events. Additionally you can supply dates (in format of YYYY-MM-DD), either single for events on a specific date or two dates seperated by a comma (e.g. 2010-12-25,2010-12-31) for events ocurring between these dates.
it: Scegliere l&#39;arco di tempo di eventi da visualizzare. I valori accettati sono "future", "past" o "all" gli eventi. Inoltre è possibile fornire date (nel formato AAAA-MM-DD), sia unico per gli eventi in una data specifica o due date separate da una virgola (ad es 2010-12-25,2010-12-31) per eventi ocurring tra questi date.

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name").
it: Scegliere cosa campi per ordinare i risultati per. È possibile fornire un singolo campo o più campi separati da virgole (ad esempio "data_iniziale, nome").

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name"). See specific instances (e.g. events, locations, etc.) for field names.
it: Scegliere cosa campi per ordinare i risultati per. È possibile fornire un singolo campo o più campi separati da virgole (ad esempio "data_iniziale, nome"). Vedere casi specifici (ad esempio eventi, luoghi, ecc) per i nomi dei campi.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
it: Scegliere se visualizzare o meno un form di accesso nella zona di modulo di prenotazione per ricordare i vostri membri per l&#39;accesso prima di prenotare.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
it: Scegli la tua valuta per la visualizzazione dei prezzi evento.

en: City/Town:
it: Città / Paese:

en: Click to toggle
it: Clicca per passare

en: Collapse All
it: Comprimi tutto

en: Comment
it: Commento

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
it: E-mail di conferma non è stato possibile inviare a admin. Dichiarante deve avere ottenuto la loro posta elettronica (solo admin vedere questo avviso).

en: Confirmation email could not be sent to contact person. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
it: Email di conferma non poteva essere inviate a persona di contatto. Dichiarante deve avere ottenuto la loro posta elettronica (solo admin vedere questo avviso).

en: Confirmed Bookings
it: Prenotazioni confermate

en: Confirmed Spaces
it: Spazi confermato

en: Confirmed booking email
it: E-mail di prenotazione confermata

en: Contact person booking cancelled
it: Persona di contatto prenotazione cancellata

en: Contact person booking confirmed
it: Persona di contatto prenotazione confermata

en: Contact person cancellation email
it: Contatta cancellazione email persona

en: Contact person cancellation subject
it: Contatta cancellazione persona soggetta

en: Contact person email
it: Contatto email persona

en: Contact person email subject
it: Contatto email soggetto persona

en: Contact person's "Profile" link. Only works with BuddyPress enabled.
it: Persona da contattare "Profilo". Funziona solo con BuddyPress abilitato.

en: Contact person's avatar.
it: Contatta avatar persona.

en: Contact person's profile url. Only works with BuddyPress enabled.
it: Contatta url profilo della persona. Funziona solo con BuddyPress abilitato.

en: Contact person's username.
it: Contatto nome utente della persona.

en: Contact person's wordpress user ID.
it: Contatta persona ID utente wordpress.

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Could not save the %s details due to a database error.
it: Impossibile salvare i dettagli a causa di un errore del database %s.

en: Could not save the event details due to a database error.
it: Non è possibile salvare i dettagli dell&#39;evento a causa di un errore del database.

en: Country
it: Paese

en: Country:
it: Paese:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
it: Creare una posizione o iniziare a digitare per cercare una posizione creata in precedenza.

en: Create a ticket
it: Creare un biglietto

en: Currency
it: Valuta

en: Daily
it: Quotidiano

en: Date
it: Data

en: Date and time
it: Data e ora

en: Date/Time
it: Data / Ora

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
it: Le date devono avere la formattazione corretta. Si prega di utilizzare il selettore data prevista.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
it: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> Hai richiesto #_BOOKINGSPACES spazio / spazi per #_name. <br/> La prenotazione è attualmente in attesa di approvazione da parte i nostri amministratori. Una volta approvato, si riceverà una conferma automatica. <br/> Distinti saluti, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
it: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> La prenotazione richiesto per gli spazi #_BOOKINGSPACES a #_name su #F #j, #Y è stato annullato. <br/> Distinti saluti, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
it: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> La prenotazione richiesto per gli spazi #_BOOKINGSPACES a #_name su #F #j, #Y è stata respinta. <br/> Distinti saluti, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>you have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
it: Caro #_BOOKINGNAME, <br/> sei riuscito riservato #_BOOKINGSPACES spazio / spazi per #_name. <br/> Distinti saluti, <br/> #_CONTACTNAME

en: Decline
it: Declino

en: Default %s list format
it: Di default %s forma di elenco

en: Default Category
it: Categoria di default

en: Default Location
it: Luogo di default

en: Default Location Country
it: Luogo di default Paese

en: Default contact person
it: Predefinita persona di contatto

en: Default event list format
it: Eventi predefinito formato elenco

en: Default event list format footer
it: Eventi predefinito lista piè di pagina formato

en: Default event list format header
it: Eventi predefinito lista intestazione formato

en: Default event list ordering
it: Elenco degli eventi di default per ordinare

en: Default location balloon format
it: Percorso predefinito formato mongolfiera

en: Default single event format
it: Formato predefinito singolo evento

en: Delete
it: Cancellare

en: Delete selected
it: Elimina selezionati

en: Depreciated Attributes
it: Attributi ammortizzati

en: Descendant
it: Discendente

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
it: Descrizione del biglietto prenotato. Utile in modalità singolo biglietto, se i biglietti multipli sono prenotato un biglietto a caso viene utilizzato.

en: Details
it: Dettagli

en: Details about the category
it: Dettagli sulla categoria

en: Details about the event
it: Dettagli sulla manifestazione

en: Details about the event.
it: Dettagli sull&#39;evento.

en: Details about the location
it: Dettagli circa la posizione

en: Disable new registration email?
it: Disabilitare nuova e-mail di registrazione?

en: Disable title rewriting?
it: Disabilitare titolo riscrittura?

en: Display a list of event locations on Events Manager.
it: Visualizzare un elenco di luoghi per eventi su Gestione Eventi.

en: Display a list of events on Events Manager.
it: Visualizzare un elenco di eventi su Gestione Eventi.

en: Display calendar in events page?
it: Visualizza il calendario a pagina eventi?

en: Display global events on main blog?
it: Visualizzare gli eventi mondiali sul blog principale?

en: Display login form?
it: Visualizzare form di login?

en: Display your events in a calendar widget.
it: Visualizzare gli eventi in un widget calendario.

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
it: Visualizzati %s - %s di %s

en: Displays a google map showing where the event is located (Will not show if maps are disabled in the settings page)
it: Visualizza una mappa di Google che mostra in cui l&#39;evento si trova (non mostrerà se le mappe sono disattivate nella pagina delle impostazioni)

en: Displays events from all sites on the network by default. You can still restrict events by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
it: Visualizza gli eventi di tutti i siti della rete di default. È ancora possibile limitare gli eventi da blog utilizzando i codici brevi e tag modello accoppiato con il <code>blog</code> attributo. Richiede tabelle globali per essere acceso.

en: Displays the address.
it: Visualizza l&#39;indirizzo.

en: Displays the country.
it: Visualizza il Paese.

en: Displays the end time in a 12 hours format (e.g. 6:30 PM).
it: Visualizza l&#39;ora di fine in un formato 12 ore (ad esempio 06:30).

en: Displays the end time in a 24 hours format (e.g. 18:30).
it: Visualizza l&#39;ora di fine in un formato 24 ore (ad esempio 18:30).

en: Displays the event name with a link to the event page.
it: Visualizza il nome evento con un link alla pagina dell&#39;evento.

en: Displays the location ID number.
it: Visualizza il numero ID della sede.

en: Displays the location name with a link to the location page.
it: Visualizza il nome del luogo con un link alla pagina di posizione.

en: Displays the location name.
it: Visualizza il nome della località.

en: Displays the name of the event.
it: Visualizza il nome della manifestazione.

en: Displays the postcode.
it: Visualizza il codice di avviamento postale.

en: Displays the region.
it: Visualizza la regione.

en: Displays the start time in a 12 hours format (e.g. 4:30 PM).
it: Visualizza l&#39;ora di inizio in un formato 12 ore (ad esempio 04:30).

en: Displays the start time in a 24 hours format (e.g. 16:30).
it: Visualizza l&#39;ora di inizio nel formato 24 ore (ad esempio 16:30).

en: Displays the state/county.
it: Visualizza lo stato / provincia.

en: Displays the town.
it: Visualizza la città.

en: Do a search for this string within event name, details and location address.
it: Fare una ricerca per questa stringa all&#39;interno di nome dell&#39;evento, informazioni e indirizzo posizione.

en: Do you love clicking checkboxes?
it: Amate checkbox cliccando?

en: Duplicate this event
it: Duplicare questo evento

en: E-mail of the contact person for this event.
it: E-mail della persona di contatto per questo evento.

en: ERROR : Mail Not Sent.
it: ERRORE: La posta non inviata.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Booking
it: Modifica Prenotazione

en: Edit Event
it: Modifica evento

en: Edit Location
it: Modifica località

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: Edit location
it: Modifica posizione

en: Edit/View
it: Modifica / Visualizza

en: Email
it: E-mail

en: Email Settings
it: Impostazioni e-mail

en: Email contact person?
it: E-mail persona di contatto?

en: Email events admin?
it: Eventi e-mail admin?

en: Email of person who made the booking.
it: E-mail della persona che ha effettuato la prenotazione.

en: Enable Google Maps integration?
it: Permettere l&#39;integrazione di Google Maps?

en: Enable bookings?
it: Abilita prenotazioni?

en: Enable global tables mode?
it: Abilita globale modalità tabelle?

en: Enable registration for this event
it: Consentire la registrazione di questo evento

en: End
it: Fine

en: End date of ticket availability
it: Data di fine della disponibilità dei biglietti

en: Event
it: Evento

en: Event %s.
it: Evento %s.

en: Event Attributes
it: Attributi evento

en: Event Bookings Dashboard
it: Prenotazioni evento Dashboard

en: Event Categories
it: Evento Categorie

en: Event Details
it: Dettagli evento

en: Event List Limits
it: Lista Eventi Limiti

en: Event Locations
it: Evento Sedi

en: Event Manager Options
it: Event Manager Opzioni

en: Event Manager titles
it: Event Manager titoli

en: Event Name
it: Nome evento

en: Event Owner/Contact Person
it: Evento del proprietario / Persona di contatto

en: Event Related Placeholders
it: Segnaposto evento correlate

en: Event Slug
it: Evento Slug

en: Event date
it: Data evento

en: Event image
it: Evento immagine

en: Event list scope
it: Lista delle manifestazioni portata

en: Event registration and booking management for Wordpress. Recurring events, locations, google maps, rss, ical, booking registration and more!
it: Evento di registrazione e gestione delle prenotazioni per Wordpress. Eventi ricorrenti, luoghi, google maps, rss, iCal, la registrazione di prenotazione e di più!

en: Event time
it: Evento tempo

en: Events
it: Eventi

en: Events (%s)
it: Eventi (%s)

en: Events Admin
it: Eventi Admin

en: Events Calendar
it: Calendario Eventi

en: Events I'm Attending
it: Eventi Sono Assistere

en: Events Manager
it: Responsabile Eventi

en: Events Manager Settings
it: Eventi Gestione impostazioni

en: Events Manager allows extremely flexible date formatting by using <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP date syntax format characters</a> along with placeholders.
it: Events Manager permette la formattazione data estremamente flessibile utilizzando <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP data caratteri di formato sintassi</a> con i segnaposto.

en: Events Manager allows you to create dynamic attributes to your events, which act as extra information fields for your events (e.g. "Dress Code"). For more information see <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">our online documentation</a> for more info on attributes.
it: Responsabile eventi consente di creare attributi dinamici per i vostri eventi, che fungono da campi di informazioni in più per i vostri eventi (ad esempio "Dress Code"). Per ulteriori informazioni consultare <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">la nostra documentazione in linea</a> per maggiori informazioni sugli attributi.

en: Events Settings
it: Eventi Impostazioni

en: Events Settings Header
it: Eventi Impostazioni intestazione

en: Events With Bookings Enabled
it: Eventi Con Prenotazioni Enabled

en: Events cannot start after they end.
it: Gli eventi non può iniziare dopo che sono finiti.

en: Events format
it: Eventi formato

en: Events next month
it: Eventi del mese prossimo

en: Events page
it: Eventi pagina

en: Events page title
it: Eventi frontespizio

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that.
it: Eventi richiedono un utente di possederli. Al fine di consentire gli eventi da sottoporre in forma anonima è necessario assegnare tale evento un utente specifico. Si consiglia di creare un abbonato "anonimo" con una password molto buona e usare quella.

en: Events this month
it: Eventi di questo mese

en: Events within 12 months
it: Eventi entro 12 mesi

en: Events within 2 months
it: Eventi entro 2 mesi

en: Events within 3 months
it: Eventi entro 3 mesi

en: Events within 6 months
it: Eventi entro 6 mesi

en: Every
it: Ogni

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Filling this in first will allow you to quickly find previously filled states and regions for the country.
it: La compilazione di questo in prima vi permetterà di trovare rapidamente gli stati precedentemente riempiti e regioni per il paese.

en: Filter
it: Filtro

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
it: Per un evento ricorrente, un evento giornata sarà creata ad ogni data di ricorrenti all&#39;interno di questo intervallo di date.

en: For example, if you have ten results, if you set this to 5, only the last 5 results will be returned. Useful for pagination.
it: Per esempio, se avete dieci risultati, se si imposta questo a 5, solo gli ultimi 5 risultati saranno restituiti. Utile per l&#39;impaginazione.

en: Free
it: Libero

en: Fri
it: Ven.

en: Friday
it: Venerdì

en: From %1$s to %2$s
it: Da %1$s in %2$s

en: Full calendar events format
it: Completo calendario degli eventi formato

en: Future Events
it: Eventi futuri

en: Future events
it: Eventi futuri

en: General options
it: Opzioni generali

en: Getting Help for Events Manager
it: Come ottenere assistenza per Gestione Eventi

en: Group Events
it: Gruppo Eventi

en: Group Ownership
it: Proprietà del gruppo

en: Guest Default User
it: Ospite utente predefinito

en: HTML Allowed.
it: HTML ammessi.

en: Help
it: Aiuto

en: Hide Slug
it: Nascondi Slug

en: However, the image could not be saved.
it: Tuttavia, l'immagine non poteva essere salvato.

en: However, the image could not be saved:
it: Tuttavia, l'immagine non poteva essere salvato:

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
it: Tuttavia, ci sono stati alcuni problemi, mentre l&#39;invio di mail di conferma a voi e / o la persona di contatto dell&#39;evento. Si consiglia di contattare direttamente e facendo loro sapere di questo errore.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
it: Centinaia di ore libere sono andati nel fare questo plugin gratuito, mostrare il vostro supporto e aggiungere un piccolo link al sito plug-in fondo alla pagine evento.

en: If blank, there's no space limit.
it: Se vuoto, non c&#39;è limite di spazio.

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
it: Se attivato, i visitatori gli ospiti in grado di fornire un indirizzo email e un account utente viene automaticamente creato per loro con i loro prenotazione. Essi saranno inoltre in grado di eseguire nuovamente l&#39;accesso con l&#39;account appena creato.

en: If logged out, a user will be asked to register in order to book. However, we can show available tickets if you have more than one ticket.
it: Se disconnesso, l&#39;utente verrà chiesto di registrarsi per prenotare. Tuttavia, possiamo mostrare i biglietti a disposizione se avete più di un biglietto.

en: If set to 1 it will display a full calendar that shows event names.
it: Se impostato a 1 verrà visualizzato un ricco calendario che mostra i nomi degli eventi.

en: If set to 1 will only show locations that have at least one event occurring during the scope.
it: Se impostato su 1 mostrerà solo le posizioni che hanno almeno un evento che si verificano durante la portata.

en: If set to 1 will only show locations that have no events occurring during the scope.
it: Se impostato su 1 mostrerà solo le posizioni che non hanno gli eventi che si verificano durante la portata.

en: If set to 1, will only show recurring event templates. Only useful if you know what you're doing, use recurrence if you want events that are recurrences.
it: Se impostato su 1, verranno visualizzati solo i modelli evento ricorrente. Utile solo se sai cosa stai facendo, uso ricorrenza se vuoi gli eventi che sono recidive.

en: If set to 1, will show events that last longer than a day.
it: Se impostato su 1, mostrerà gli eventi che durano più di un giorno.

en: If set to 1, will show only events that are recurring (i.e. events that are repeated over different dates).
it: Se impostato su 1, mostrerà solo gli eventi che sono ricorrenti (cioè eventi che si ripetono più di date diverse).

en: If set to a month (1 to 12) only events that start or end during this month/year will be retured. Must be used in conjunction with year and does not work as intended if used with scope.
it: Se impostato su un mese (1 a 12) solo gli eventi che iniziano durante o alla fine di questo mese / anno sarà retured. Deve essere utilizzato in congiunzione con l&#39;anno e non funziona correttamente se usate con portata.

en: If set to a year (e.g. 2010) only events that start or end during this year/month will be returned. Does not work as intended if used with scope.
it: Se è impostato su un anno (ad esempio 2010) solo gli eventi che iniziano o nel corso di questo fine anno / mese saranno restituiti. Non funziona correttamente se usate con portata.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
it: Se impostato su yes, un modulo di ricerca appariranno appena sopra l&#39;elenco degli eventi.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
it: Se si visualizza una pagina per gli eventi in una data specifica, questo è il titolo che si presentavano. Per inserire i valori di data, l&#39;uso <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">di PHP caratteri di formato ora</a> con un <code>#</code> davanti a loro simbolo, cioè <code>#m</code> , <code>#M</code> , <code>#j</code> , ecc <br/>

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your event description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
it: Se è stato aggiunto un <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">tag più</a> alla vostra descrizione dell&#39;evento, solo il contenuto prima di questo tag mostrerà (attualmente, non leggere più link è aggiunto).

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your location description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
it: Se è stato aggiunto un <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">tag più</a> alla descrizione posizione, solo il contenuto prima di questo tag mostrerà (attualmente, non leggere più link è aggiunto).

en: If you are displaying some information with the shortcode or function (e.g. listing events), you can supply the html and placeholders here.
it: Se state visualizzando alcune informazioni con il shortcode o la funzione (ad esempio eventi lista), è possibile fornire l&#39;html e segnaposto qui.

en: If you are showing a calendar on the events page (see Events format section on this page), you have the option of showing events that span over days on each day it occurs.
it: Se si sta mostrando un calendario sulla pagina degli eventi (vedere la sezione Eventi formato in questa pagina), si ha la possibilità di mostrare gli eventi che si estendono su più giorni ogni giorno si verifica.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
it: Se si ottiene un sacco di prenotazioni in sospeso e si decide di concedere più prenotazioni di spazi lo consentono, per l&#39;impostazione di questa sì ti permetterà di ignorare il limite di spazio evento quando manualmente approvazione.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
it: Se si preferisce un tavolo biglietto come con i biglietti multipli, anche per eventi biglietto di sola andata, attivare questa.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager anymore. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
it: Se si notano gli attributi qui sotto, questo significa che non siamo abituati in Gestione Eventi più. Per aggiungerli, è necessario aggiungere l&#39;attributo personalizzato di nuovo per un&#39;opzione di formattazione nella pagina delle impostazioni. Per rimuovere uno qualsiasi di questi attributi ammortizzati, gli conferiscono un valore vuoto e salva.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
it: Se si seleziona un paese di default, che saranno pre-selezionati durante la creazione di una nuova posizione.

en: If you supply this as an argument, the returned data will be in an array, no objects (only useful wen using PHP, not shortcodes)
it: Se si fornisce un argomento come questo, i dati restituiti saranno in un array, oggetti (utile solo wen utilizzando PHP, non shortcode)

en: If you update this event data and save, it will become an independent event, and will not be deleted or modified automatically if you reschedule the original recurring event details.
it: Se si aggiornano i dati degli eventi e salvare, diventerà un evento indipendente, e non verranno eliminati o modificati automaticamente in caso di riprogrammare i dettagli originali evento ricorrente.

en: If you upgraded from 3.x to the RC2 and the update did not go so well, <a href="%s">try reimporting old settings</a>. Warning! Re-importing will rename all event slugs, re-import your old category settings from events, and recreate all tickets, so changes to these areas will be lost. <a href="%s">Dismiss</a>
it: Se avete aggiornato dalla 3.x alla RC2 e l&#39;aggiornamento non è andato così bene, <a href="%s">provare reimportare le vecchie impostazioni</a> . Attenzione! Reimportazione rinominerà tutte le lumache eventi, ri-importare le impostazioni vecchia categoria di eventi, e ricreare tutti i biglietti, così i cambiamenti a queste aree andranno persi. <a href="%s">Dismiss</a>

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
it: Se volete ogni prenotazione e-mail evento conferma inviata a un amministratore scrivere loro e-mail qui (lasciare vuoto per non inviare una e-mail).

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
it: Se si desidera visualizzare gli eventi che si estendono su più di un giorno, vedere la sezione Calendario in questa pagina.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
it: Se si utilizza il Google Maps, il dettaglio più forniti, più accurato di Google può essere a trovare la tua posizione. Se l&#39;indirizzo non viene trovato, per favore <a href='http://maps.google.com'> provarlo su maps.google.com</a> aggiungendo tutti i campi sottostanti separati da virgole.

en: Images size
it: Immagini di dimensioni

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings to add attribute placeholders.
it: Per poter utilizzare gli attributi, è necessario definire alcuni nel vostro template, altrimenti non saranno mai vedere. Vai a Eventi > Impostazioni per aggiungere segnaposto attributo.

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per booking (and will not see options to add more tickets).
it: In modalità singolo biglietto, gli utenti possono creare un solo biglietto per ogni prenotazione (e non vedere le opzioni per aggiungere più biglietti).

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
it: Nella <a href='%s'>pagina delle impostazioni</a> , troverete diverse caselle di testo in cui è possibile modificare le informazioni sugli eventi come appare, come per le liste di eventi e location. Utilizzando i segnaposto di seguito, è possibile scegliere quali informazioni devono essere visualizzate.

en: Indicates the order of the events. Choose between ASC (ascending) and DESC (descending).
it: Indica l&#39;ordine degli eventi. Scegliere tra ASC (ascendente) e DESC (discendente).

en: Insert New Event
it: Inserire un nuovo evento

en: Insert the address of the notification sender.
it: Inserisci l&#39;indirizzo del mittente notifica.

en: Insert the display name of the notification sender.
it: Inserire il nome visualizzato del mittente notifica.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
it: Inserire la password da utilizzare per accedere al server SMTP

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
it: Inserire il nome utente da utilizzare per accedere al server SMTP.

en: Inserts a link to the admin  or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
it: Inserisce un collegamento con l&#39;amministratore o BuddyPress (se attivato) pagina dell&#39;evento modificare, solo se un utente è connesso e il permesso di modificare l&#39;evento.

en: Inserts a url to the admin or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
it: Inserisce un url per l&#39;amministratore o BuddyPress (se attivato) pagina dell&#39;evento modificare, solo se un utente è connesso e il permesso di modificare l&#39;evento.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
it: Lasciare in bianco per nessun limite superiore / inferiore.

en: Limits the amount of values returned to this number.
it: Limita la quantità di valori restituiti a questo numero.

en: Link sub-site events directly to sub-site?
it: Collegamento sotto-sito di eventi direttamente al sub-sito?

en: List events by date title
it: Eventi elenco per titolo data

en: List item format
it: Lista elemento di formato

en: Loading Map....
it: Sto caricando la mappatura ....

en: Loading...
it: Caricamento in corso ...

en: Location
it: Posizione

en: Location Name
it: Località Nome

en: Location Owner
it: Posizione del proprietario

en: Location Related Placeholders
it: Segnaposto posizione correlate

en: Location image
it: Posizione dell&#39;immagine

en: Location not found
it: Posizione non trovato

en: Location:
it: Località:

en: Locations
it: Sedi

en: Locations format
it: Sedi formato

en: Log in if you already have an account with us.
it: Connettiti se ne hai già un account presso di noi.

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: Mail Sent.
it: Posta inviata.

en: Mail sending method
it: Metodo di invio posta

en: Manage %s Bookings
it: Gestire Prenotazioni %s

en: Manage Person's Booking
it: Gestire Prenotazione Person

en: Map Unavailable
it: Non disponibile mappa

en: Map text format
it: Mappa in formato testo

en: Maps and geotagging
it: Mappe e geotagging

en: Maximum height (px)
it: Altezza massima (px)

en: Maximum size (bytes)
it: Dimensione massima (byte)

en: Maximum tickets required per booking
it: Biglietti massima richiesta per prenotazione

en: Maximum width (px)
it: Larghezza massima (px)

en: Min/Max
it: Min / Max

en: Minimum tickets required per booking
it: Biglietti minimo richiesto per prenotazione

en: Missing fields:
it: Manca campi:

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
it: Modifiche a questo evento farà sì che tutte le ricorrenze di questo evento ad essere eliminato e ricreato e prenotazioni precedenti saranno cancellati! È possibile modificare le ricorrenze individuali e di dissociare con questo evento ricorrente.

en: Mon
it: Lun.

en: Monday
it: Lunedi

en: Monthly
it: Mensile

en: Multi Site Options
it: Opzioni del sito Multi

en: My %s
it: Il mio %s

en: My Bookings
it: Le mie prenotazioni

en: My Event Bookings
it: Il mio evento Prenotazioni

en: My Events
it: Il mio Eventi

en: My Locations
it: Le mie posizioni

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: N/A
it: N / A

en: Name
it: Nome

en: Name of person who made the booking.
it: Nome della persona che ha effettuato la prenotazione.

en: Name of the contact person for this event (as shown in the dropdown when adding an event).
it: Nome della persona da contattare per questo evento (come mostrato nel menu a discesa quando si aggiunge un evento).

en: Name of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
it: Nome del biglietto prenotato. Utile in modalità singolo biglietto, se i biglietti multipli sono prenotato un biglietto a caso viene utilizzato.

en: Name:
it: Nome:

en: New booking
it: Nuova prenotazione

en: New event successfully inserted!
it: Nuovo evento inserito con successo!

en: New recurrent event inserted!
it: Nuovo evento ricorrente inserito!

en: New user registration on your blog %s:
it: Registrazione nuovo utente sul tuo blog %s:

en: No %s message
it: Nessun messaggio %s

en: No Events
it: Nessun Evento

en: No Value
it: Nessun valore

en: No cancelled bookings.
it: Nessun annullato le prenotazioni.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
it: Nessun categorie disponibili, <a href="%s">crearne uno prima qui</a>

en: No categories have been inserted yet!
it: Nessuna categoria è stata inserita ancora!

en: No confirmed bookings.
it: Non ha confermato le prenotazioni.

en: No events
it: Non ci sono eventi

en: No events message
it: Nessun evento messaggio

en: No image uploaded for this category yet
it: Nessuna immagine caricata per questa categoria

en: No image uploaded for this event yet
it: Nessuna immagine caricata per questo evento ancora

en: No image uploaded for this location yet
it: Nessuna immagine caricata per questa posizione ancora

en: No locations
it: Nessuna località

en: No more tickets available at this time.
it: I biglietti non più disponibile in questo momento.

en: No pending bookings.
it: Non si accettano prenotazioni in sospeso.

en: No rejected bookings.
it: Nessun respinto prenotazioni.

en: No responses yet!
it: Nessun risposte ancora!

en: No ticket id provided
it: Nessun id biglietto previsto

en: No venues have been inserted yet!
it: Non luoghi sono stati inseriti ancora!

en: Not approved, spaces full.
it: Non approvato, pieni.

en: Notification sender address
it: Notifica indirizzo del mittente

en: Notification sender name
it: Notifica nome del mittente

en: Number of events
it: Numero di eventi

en: Number of spaces the person has booked.
it: Numero di spazi che la persona ha prenotato.

en: Online bookings are not available for this event.
it: Prenotazioni online non sono disponibili per questo evento.

en: Only Network Admins see this
it: Solo gli amministratori di rete vedere questo

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
it: Mostra solo eventi che hanno inizio entro un certo limite di tempo nella pagina degli eventi. Eventi futuri di default è senza limiti di tempo fine.

en: Option One
it: Opzione uno

en: Option Two
it: Opzione Due

en: Order
it: Ordine

en: Order By
it: Ordina per

en: Order by end date, end time, then event name
it: Ordina per data di fine, ora di fine, quindi il nome dell&#39;evento

en: Order by name, end date, then end time
it: Ordina per nome, data di scadenza, allora il tempo finale

en: Order by name, start date, then start time
it: Ordina per nome, data di inizio, poi l&#39;ora di inizio

en: Order by start date, start time, then event name
it: Ordina per data di inizio, ora di inizio, poi il nome dell&#39;evento

en: Order of the locations
it: Ordine delle posizioni

en: PHP mail function
it: PHP posta funzione

en: Past And Present Bookings
it: Prenotazioni passato e presente

en: Past Events
it: Eventi passati

en: Past events
it: Eventi passati

en: Pending
it: In attesa di

en: Pending Bookings
it: Prenotazioni in attesa

en: Pending Spaces
it: Spazi di attesa

en: Pending booking email
it: Prenotazione e-mail in attesa

en: People are able to manage their bookings. Below are some placeholder which automatically provides correctly formatted urls
it: Persone sono in grado di gestire le proprie prenotazioni. Di seguito sono riportati alcuni segnaposto che fornisce automaticamente gli URL correttamente formattata

en: Personal Details
it: Dati personali

en: Phone
it: Telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Phone number of person who made the booking.
it: Numero di telefono della persona che ha effettuato la prenotazione.

en: Phone number of the contact person for this event. Can be set in the user profile page.
it: Numero di telefono della persona da contattare per questo evento. Può essere impostato nella pagina di profilo utente.

en: Placeholders for customizing event pages
it: Segnaposti per personalizzare le pagine di eventi

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
it: Si prega <a href="%s">Entra</a> per vedere le vostre prenotazioni.

en: Please supply a valid email format.
it: Si prega di fornire un formato email valido.

en: Please wait while the booking is being submitted.
it: Per favore attendi che la prenotazione è presentata.

en: Postcode:
it: Codice di avviamento postale:

en: Prepend <code>#</code> or <code>#@</code> before a valid PHP date syntax format character to show start and end date/time information respectively (e.g. <code>#F</code> will show the starting month name like "January", #@h shows the end hour).
it: Anteporre <code>#</code> o <code>#@</code> prima di una data valida carattere formato sintassi PHP per mostrare di inizio e fine data / ora rispettivamente informazioni (ad esempio <code>#F</code> indicherà il nome del mese a partire come "Gennaio", #@h mostra l&#39;ora fine).

en: Price
it: Prezzo

en: Profile
it: Profilo

en: RSS description format
it: Descrizione in formato RSS

en: RSS feed format
it: RSS feed formato

en: RSS main description
it: RSS descrizione principale

en: RSS main title
it: RSS principale titolo

en: RSS title format
it: Titolo formato RSS

en: Recurrence
it: Ricorrenza

en: Recurrence dates
it: Ricorrenza date

en: Recurrence updated!
it: Ricorrenza aggiornato!

en: Region:
it: Regione:

en: Reject
it: Rifiutare

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Rejected Bookings
it: Prenotazioni respinto

en: Rejected booking email
it: Prenotazione e-mail respinto

en: Remember Me
it: Ricordati di me

en: Repeated event
it: Evento ripetuto

en: Reschedule
it: Ripianificare

en: Reserved unconfirmed spaces?
it: Spazi riservati confermato?

en: Reset this form to create a location.
it: Azzerare questo modulo per creare un percorso.

en: Restore
it: Ripristinare

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
it: Autenticazione SMTP è spesso necessario. Se si utilizza GMail, assicurarsi di impostare questo parametro su Sì

en: SMTP password
it: Password SMTP

en: SMTP username
it: Nome utente SMTP

en: Same as for events.
it: Come per gli eventi.

en: Sat
it: Sab.

en: Saturday
it: Sabato

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Scope
it: Portata

en: Scope of the locations
it: Portata dei luoghi

en: Search
it: Ricerca

en: Search Events
it: Ricerca Eventi

en: Search for locations in this country (no partial matches, case sensitive).
it: Ricerca delle posizioni in questo paese (non corrispondenze parziali, maiuscole e minuscole).

en: Search for locations in this postcode (no partial matches, case sensitive).
it: Ricerca delle posizioni in questo codice postale (non corrispondenze parziali, maiuscole e minuscole).

en: Search for locations in this region (no partial matches, case sensitive).
it: Cerca località di tali regioni (nessuna corrispondenza parziale, maiuscole e minuscole).

en: Search for locations in this state (no partial matches, case sensitive).
it: Ricerca delle posizioni in questo stato (nessuna corrispondenza parziale, maiuscole e minuscole).

en: Search for locations in this town (no partial matches, case sensitive).
it: Cerca sedi in questa città (senza parole parziali, maiuscole e minuscole).

en: Searching...
it: Ricerca ...

en: See the event lists ordering option on the settings page.
it: Vedi le liste evento ordinamento opzione nella pagina delle impostazioni.

en: See the events lists limit option on the settings page.
it: Vedere gli eventi opzione limite elenca nella pagina delle impostazioni.

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking, and you will not be able to unattach the event without deleting it.
it: Selezionare un gruppo che si amministrazione per collegare questo evento ad esso. Da notare che tutti gli amministratori del detto gruppo possono modificare la prenotazione, e non sarà in grado di unattach l&#39;evento senza eliminarlo.

en: Select the default contact person. This user will be employed whenever a contact person is not explicitly specified for an event
it: Selezionare la persona di contatto predefinito. Questo utente saranno impiegati ogni volta che una persona di contatto non è esplicitamente specificato per un evento

en: Select the method to send email notification.
it: Selezionare il metodo per inviare mail di notifica.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
it: Selezionare Sì per consentire le prenotazioni e biglietti per gli eventi.

en: Select yes to enable the attributes feature
it: Selezionare Sì per abilitare la funzione attributi

en: Select yes to enable the category features
it: Selezionare Sì per attivare la funzionalità di categoria

en: Select yes to enable the recurrence features feature
it: Selezionare Sì per abilitare la funzione ricorrenza caratteristiche

en: Select yes to select location from a drow-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
it: Selezionare Sì per selezionare posizione da un drow a tendina; selezione posizione sarà più veloce, ma si perde la possibilità di inserire luoghi di eventi

en: Select...
it: Seleziona ...

en: Send your booking
it: Invia la tua prenotazione

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
it: L&#39;impostazione di questo per far sì che tutti gli eventi salvare nelle tabelle principali eventi del sito (EM deve essere attivato). Questo permette di condividere eventi attraverso diversi blog, come ad esempio mostrando gli eventi della tua rete pur consentendo agli utenti di visualizzare e gestire i loro eventi all&#39;interno del loro blog. Tenete presente che l&#39;attivazione di questo significherà vecchi eventi creati sul sotto-blog non sarà più accessibile, e se si torna saranno, ma i nuovi eventi creati durante gli eventi globali modalità solo rimanere sul sito principale.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Updated.
it: Impostazioni di aggiornamento.

en: Show Long Events?
it: Mostra eventi lungo?

en: Show all events link at bottom?
it: Mostra tutti gli eventi collegamento in fondo?

en: Show events page in lists?
it: Mostra pagina degli eventi nelle liste?

en: Show events search?
it: Mostra ricerca eventi?

en: Show list on day with single event?
it: Visualizzare la lista il giorno con singolo evento?

en: Show long events on calendar pages?
it: Mostra eventi lungo sulle pagine del calendario?

en: Show multiple tickets if logged out?
it: Mostra i biglietti multipli se disconnesso?

en: Show number of locations
it: Mostra il numero di posizioni

en: Show some love?
it: Mostra un po &#39;d&#39;amore?

en: Show ticket table in single ticket mode?
it: Mostra tabella biglietto in modalità singolo biglietto?

en: Show unavailable tickets?
it: Mostra biglietti disponibili?

en: Shows a link to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
it: Mostra un collegamento per l&#39;amministratore o BuddyPress (se attivato) gestione pagina prenotazioni per questo evento. Visualizzato solo se l&#39;utente si è collegato e in grado di gestire le prenotazioni.

en: Shows available spaces for the event.
it: Mostra gli spazi disponibili per l&#39;evento.

en: Shows the amount of currently booked spaces for the event.
it: Mostra la quantità di spazi attualmente prenotati per l&#39;evento.

en: Shows the amount of pending spaces for the event.
it: Mostra la quantità di spazi in attesa per l&#39;evento.

en: Shows the category ID of the event.
it: Mostra l&#39;ID categoria della manifestazione.

en: Shows the category name of the event.
it: Mostra il nome della categoria della manifestazione.

en: Shows the description of the event.
it: Mostra la descrizione dell&#39;evento.

en: Shows the event corresponding ID number in the database table.
it: Mostra il corrispondente numero di ID evento nella tabella del database.

en: Shows the event image url, if available.
it: Mostra l&#39;url immagine dell&#39;evento, se disponibile.

en: Shows the event image, if available.
it: Mostra l&#39;immagine dell&#39;evento, se disponibile.

en: Shows the list of user avatars attending events.
it: Mostra la lista degli avatar degli utenti che partecipano agli eventi.

en: Shows the location description.
it: Mostra la descrizione posizione.

en: Shows the location image.
it: Mostra l&#39;immagine posizione.

en: Shows the total spaces for the event.
it: Mostra gli spazi totali per l&#39;evento.

en: Shows the url to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
it: Mostra l&#39;url per l&#39;amministratore o BuddyPress (se attivato) gestione prenotazioni pagina per questo evento. Visualizzato solo se l&#39;utente si è collegato e in grado di gestire le prenotazioni.

en: Sign Up
it: Registrazione

en: Simply prints the event URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
it: Stampa semplicemente l&#39;URL evento. È possibile utilizzare questo segnaposto per costruire i tuoi link personalizzati.

en: Simply prints the location URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
it: Stampa semplicemente l&#39;URL del percorso. È possibile utilizzare questo segnaposto per costruire i tuoi link personalizzati.

en: Since the event is repeated, you must specify an event date.
it: Dal momento che l&#39;evento si ripete, è necessario specificare una data dell&#39;evento.

en: Single %s Page
it: %s sola pagina

en: Single %s page format
it: %s singola pagina formato

en: Single %s title format
it: %s singolo titolo formato

en: Single event page title format
it: Singolo evento pagina formato titolo

en: Single ticket mode?
it: Biglietto in modalità singola?

en: Small calendar title
it: Calendario titolo piccoli

en: Small calendar title separator
it: Piccolo calendario separatore titolo

en: Some wordpress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
it: Alcuni temi wordpress non seguono le pratiche migliori per la generazione dei menu di navigazione, e così il titolo automatico riscrittura funzione può causare problemi, se il menu non funzionano correttamente nelle pagine evento, impostare l&#39;opzione di &#39;Si&#39;, e garantendo un idoneo formato HTML titolo sottostante.

en: Something went wrong with creating tickets.
it: Qualcosa è andato storto con la creazione di biglietti.

en: Something went wrong with the recurrence update...
it: Qualcosa è andato storto con l'aggiornamento ricorrenza ...

en: Spaces
it: Spazi

en: Spaces confirmed
it: Spazi confermato

en: Standard Ticket
it: Ticket di serie

en: Start
it: Inizio

en: Start date of ticket availability
it: Data di inizio disponibilità dei biglietti

en: Start/End
it: Inizio / fine

en: Starts on
it: Inizia il

en: State
it: Stato

en: State/County:
it: Stato / Provincia:

en: Status
it: Stato

en: Submit Event
it: Pubblica un evento

en: Success Message
it: Successo Messaggio

en: Sun
it: Sole

en: Sunday
it: Domenica

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events in these categories.
it: Fornire un ID unico o separati da virgola ID (ad esempio "1,2,3") per limitare la ricerca ad eventi in queste categorie.

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events with these id(s).
it: Fornire un ID unico o separati da virgola ID (ad esempio "1,2,3") per limitare la ricerca di eventi con queste id (s).

en: Supply a single id or comma-seperated ids to limit the search to these locations (or events in these locations).
it: Fornire un ID unico o separati da virgola id per limitare la ricerca a questi luoghi (o eventi in questi luoghi).

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
it: L&#39;host SMTP. Di solito corrisponde a &#39;localhost&#39;. Se si utilizza GMail, impostare questo valore a &#39;ssl:// smtp.gmail.com: 465&#39;.

en: The body of the email which will be sent to the person if the booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
it: Il corpo della e-mail che sarà inviata alla persona se la prenotazione viene rifiutata. Non rilevante se le prenotazioni non richiedono l&#39;approvazione.

en: The category has been added.
it: La categoria è stata aggiunta.

en: The category has been updated.
it: La categoria è stata aggiornata.

en: The category name
it: Il nome della categoria

en: The country
it: Il paese

en: The event date.
it: L&#39;evento data.

en: The event name. Example: Birthday party
it: L'evento nome. Esempio: Festa di compleanno

en: The event slug. If the event slug already exists, a random number will be appended to the end.
it: L&#39;evento lumaca. Se la lumaca evento è già presente, un numero casuale sarà aggiunto alla fine.

en: The format of a single %s in a list.
it: Il formato di un singolo %s in un elenco.

en: The format of a single category page title.
it: Il formato di un singolo titolo pagina della categoria.

en: The format of a single category page.
it: Il formato di una pagina singola categoria.

en: The format of a single event page title.
it: Il formato di un singolo titolo pagina dell&#39;evento.

en: The format of a single event page.
it: Il formato di una pagina singolo evento.

en: The format of a single location page title.
it: Il formato di un singolo titolo pagina di posizione.

en: The format of a single location page.
it: Il formato di una pagina singola posizione.

en: The format of any events in a list.
it: Il formato di ogni evento in un elenco.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
it: Il formato di ogni evento quando viene visualizzata nel calendario completo. Ricordati di inserire <code>li</code> i tag prima e dopo l&#39;evento.

en: The format of of the text appearing in the baloon describing the location a single location map.
it: Il formato del del testo che appare nel baloon che descrivono la posizione di una singola mappa posizione.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
it: Il formato della descrizione di ogni elemento del feed RSS eventi.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> element.
it: Il formato degli eventi nella lista inserita nella pagina di posizione attraverso la <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> e <code>#_ALLEVENTS</code> elemento.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
it: Il formato del titolo di ciascun elemento del feed RSS eventi.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
it: Il formato del titolo, corrispondente al testo che appare quando passa in un giorno di calendario ricco di eventi.

en: The image could not be saved
it: L'immagine non poteva essere salvata

en: The image file is too big! Maximum size:
it: Il file immagine è troppo grande! Dimensione massima:

en: The image is in a wrong format!
it: L'immagine è in un formato sbagliato!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
it: L'immagine è troppo grande! Dimensione massima consentita:

en: The location address
it: La posizione indirizzo

en: The location name
it: La posizione nome

en: The location town
it: La posizione della città

en: The main description of your RSS events feed.
it: La descrizione principale del tuo feed RSS eventi.

en: The main title of your RSS events feed.
it: Il titolo principale del tuo feed RSS eventi.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
it: L&#39;altezza massima consentita per le immagini caricate, in pixel

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
it: La dimensione massima consentita per le immagini caricate, in byte

en: The maximum allowed width for images uploades
it: La larghezza massima consentita per le immagini uploades

en: The message displayed when no %s are available.
it: Il messaggio visualizzato quando non %s non sono disponibili.

en: The message displayed when no events are available.
it: Il messaggio visualizzato quando non esistono eventi disponibili.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> when no events are available.
it: Il messaggio da visualizzare nella lista generata da <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> e <code>#_ALLEVENTS</code> quando non esistono eventi disponibili.

en: The name of the category
it: Il nome della categoria

en: The name of the location
it: Il nome della località

en: The name of the location where the event takes place. You can use the name of a venue, a square, etc
it: Il nome del luogo in cui si svolge l&#39;evento. È possibile utilizzare il nome di un luogo, una piazza, ecc

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
it: La porta attraverso la quale si e-mail verranno inviate le notifiche. Assicurarsi che il firewall non blocchi questa porta

en: The recurrence beginning and end date.
it: L&#39;inizio e la data di fine ricorrenza.

en: The relevant default format will be taken from the settings page.
it: Il formato di default saranno prese dalla pagina delle impostazioni.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
it: Il separatore che appaiono sul titolo sopra quando più eventi si svolgono nello stesso giorno.

en: The subject of the email sent to the person making a booking that is awaiting administrator approval. Not relevant if bookings don't require approval.
it: Il soggetto della mail inviata alla persona che effettua una prenotazione che è in attesa di approvazione dell&#39;amministratore. Non rilevante se le prenotazioni non richiedono l&#39;approvazione.

en: The text format inside the map balloons.
it: Il formato di testo all&#39;interno della mappa palloncini.

en: The time of the event beginning and end
it: Il tempo di inizio e fine dell&#39;evento

en: The title on the multiple %s page.
it: Il titolo nella pagina %s multipli.

en: The title on the multiple events page.
it: Il titolo della pagina più eventi.

en: The values here are taken from the chosen contact for the specific event, or the default contact in the settings page.
it: I valori qui sono presi dal contatto scelto per l&#39;evento specifico, o il contatto di default nella pagina delle impostazioni.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
it: C&#39;è stato un problema di creare un account utente, si prega di contattare un amministratore del sito.

en: There was a problem saving the booking.
it: C&#39;è stato un problema durante il salvataggio della prenotazione.

en: There was a problem saving the location so event was not saved.
it: C'è stato un problema salvare la posizione in modo da evento non è stato salvato.

en: There was a problem saving the recurring events.
it: C&#39;è stato un problema durante il salvataggio degli eventi ricorrenti.

en: There was a problem saving the ticket booking.
it: C&#39;è stato un problema durante il salvataggio della prenotazione del biglietto.

en: There was a problem saving the ticket.
it: C&#39;è stato un problema di salvare il biglietto.

en: These placeholders will only show if RSVP is enabled for the given event and in the events manager settings page. Spaces placeholders will default to 0
it: Questi segnaposto verranno visualizzati solo se RSVP è abilitato per l&#39;evento data e nel gestore eventi della pagina delle impostazioni. Segnaposto spazi saranno di default a 0

en: This accepts %s and %s placeholders.
it: Questo accetta segnaposto %s e %s.

en: This accepts %s placeholders.
it: Questo accetta segnaposto %s.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
it: Questo accetta segnaposto %s , %s e%s.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
it: Questo contenuto appare appena sopra il tuo codice per il formato lista %s qui sotto. Predefinita è vuota

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
it: Questo contenuto appare appena sopra il vostro codice per il formato elenco predefinito di eventi. Predefinita è vuota

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
it: Questo contenuto appare appena sotto il vostro codice per il formato lista %s sopra. Predefinita è vuota

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
it: Questo contenuto appare appena sotto il vostro codice per il formato elenco predefinito di eventi. Predefinita è vuota

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
it: Questa e-mail esiste già nel nostro sistema, fai il login per registrarsi per procedere con la prenotazione.

en: This event repeats
it: Questo evento si ripete

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
it: Questo evento si estende ogni giorno tra l&#39;inizio e la data di fine, con inizio / fine applicabili a volte ogni giorno.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
it: Questo viene inviato al momento della prenotazione di una persona è confermata. Questo sarà inviata automaticamente se le approvazioni sono richiesti e la prenotazione è approvato. Se le approvazioni sono disabilitati, questo è inviato quando un utente invia prima la prenotazione.

en: This is't a recurrent event
it: Questo ve fo un evento ricorrente

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event.
it: Questo tasto apparirà come opzione quando l&#39;aggiunta di attributi al vostro evento.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The second braces are optional and will use a select box with these values as input. If no valid value is defined, the first option is used.
it: Questo tasto apparirà come opzione quando l&#39;aggiunta di attributi al vostro evento. Le parentesi graffe sono opzionali secondo e utilizzare una casella di selezionare con questi valori come input. Se nessun valore valido è definito, la prima opzione viene utilizzata.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The text in the second braces will appear if the attribute is not defined or left blank for that event.
it: Questo tasto apparirà come opzione quando l&#39;aggiunta di attributi al vostro evento. Il testo nella seconda parentesi apparirà se l&#39;attributo non è definito o lasciato in bianco per l&#39;evento.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
it: Questa impostazione solo questioni solo se si seleziona &#39;Sì&#39; sopra. Noterete la pagina degli eventi titoli non vengono riscritte, e si dispone di un nuovo titolo sotto il nome della pagina di default. Questo è dove si controlla il codice HTML di questo titolo. Assicurarsi di mantenere il segnaposto #_PAGETITLE qui, questo è ciò che viene riscritta dal gestore eventi. Per controllare ciò che è riscritta in questo titolo, vedere le impostazioni più avanti per i titoli delle pagine.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
it: Questa opzione permette di selezionare la categoria predefinita quando si aggiunge un evento.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
it: Questa opzione consente di selezionare la posizione predefinita quando si aggiunge un evento.

en: This option allows you to select which page to use as an events page
it: Questa opzione permette di selezionare quale pagina per utilizzarla come una pagina di eventi

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
it: Questa opzione consente di visualizzare il calendario nella pagina degli eventi, invece che l&#39;elenco predefinito. Si raccomanda di non visualizzare sia il widget calendario e una pagina del calendario.

en: This page corresponds to <strong>Events Manager</strong> events page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
it: Questa pagina corrisponde a <strong>Gestione</strong> eventi <strong>Eventi</strong> pagina. Il suo contenuto sarà sovrascritto dal gestore eventi, anche se si include la parola SOMMARIO (esattamente in stampatello) e surround con altro testo, INDICE solo verrà sovrascritto. Se si desidera modificare il modo in cui i tuoi eventi sguardo, andare in <a href='%s'>impostazioni</a> pagina.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
it: Questo sarà inviata automaticamente quando la prenotazione viene rifiutato. Non rilevante se le prenotazioni non richiedono l&#39;approvazione.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
it: Questo sarà inviata alla persona quando in primo luogo presentare la loro prenotazione. Non rilevante se le prenotazioni non richiedono l&#39;approvazione.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
it: Questo sarà inviato quando un utente cancella la prenotazione.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
it: In questo modo controllare il numero di eventi sono mostrati in una sola lista di default.

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedi

en: Ticket Name
it: Nome biglietto

en: Ticket Type
it: Tipo di biglietto

en: Ticket booking created
it: Prenotazione biglietti creato

en: Ticket created
it: Biglietto creato

en: Ticket for %s
it: Biglietto per %s

en: Tickets
it: Biglietti

en: Title
it: Titolo

en: Today's events
it: Eventi di oggi

en: Tomorrow's events
it: Domani gli eventi

en: Total
it: Totale

en: Totals
it: Totali

en: Town
it: Città

en: Trying to perform an illegal action.
it: Cercando di compiere un&#39;azione illegale.

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: URL to page showing that users booked events.
it: URL pagina che mostra che gli utenti prenotati eventi.

en: Uh Oh! For some reason wordpress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
it: Uh Oh! Per qualche ragione wordpress non potrebbe creare una pagina eventi per voi (o semplicemente eliminato). Non c&#39;è da preoccuparsi, però, tutto ciò che dovete fare è creare una pagina vuota, il nome è quello che vuoi, e selezionarlo come tua pagina eventi nella tua <a href="%s">pagina delle impostazioni</a> . Ci scusiamo per il passo in più! Se sapete cosa state facendo, potrebbe essere fatto di proposito, in caso affermativo <a href="%s">ignorare questo messaggio</a>

en: Unauthorized Access
it: Accesso non autorizzato

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Upcoming
it: Prossimi

en: Update category
it: Aggiornamento categoria

en: Update location
it: Percorso di aggiornamento

en: Upload/change picture
it: Upload / cambiare immagine

en: Use SMTP authentication?
it: Usa autenticazione SMTP?

en: Use categories?
it: Utilizzare le categorie?

en: Use dropdown for locations?
it: Usa discesa per le posizioni?

en: Use event attributes?
it: Utilizzare gli attributi evento?

en: Use recurrence?
it: Usa ricorrenza?

en: User can create and edit their events.
it: L&#39;utente può creare e modificare i loro eventi.

en: User can create recurrent events.
it: L&#39;utente può creare eventi ricorrenti.

en: User can delete other users events.
it: L&#39;utente può cancellare altri eventi utenti.

en: User can delete other users locations.
it: L&#39;utente può cancellare altri luoghi utenti.

en: User can delete their events.
it: L&#39;utente può cancellare i suoi eventi.

en: User can delete their own locations.
it: L&#39;utente può cancellare le proprie sedi.

en: User can edit other users events.
it: L&#39;utente può modificare altri eventi utenti.

en: User can edit other users locations.
it: L&#39;utente può modificare in altri luoghi utenti.

en: User can edit the global categories.
it: L&#39;utente può modificare le categorie globali.

en: User can edit their locations.
it: L&#39;utente può modificare le loro posizioni.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
it: L&#39;utente può gestire altri utenti prenotazioni individuali e le impostazioni di prenotazione dell&#39;evento.

en: User can use and manage bookings with their events.
it: L&#39;utente può utilizzare e gestire le prenotazioni con i loro eventi.

en: User can view other users locations, to make locations shared by all users allow all event user roles to view all locations.
it: L&#39;utente può visualizzare altri luoghi utenti, di fare percorsi condivisi da tutti gli utenti permettere a tutti i ruoli evento all&#39;utente di visualizzare tutte le località.

en: User deleted by administrators
it: Utente cancellato dagli amministratori

en: Username
it: Nome utente

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: Users can publish events and skip any admin approval.
it: Gli utenti possono pubblicare eventi e saltare alcuna approvazione admin.

en: View Bookings
it: Visualizza Prenotazioni

en: View Event Bookings
it: Visualizza Prenotazioni Evento

en: View Slug
it: Vedi Slug

en: View/Edit Event
it: Visualizza / Modifica evento

en: WARNING! You are about to re-create all your recurrent events including erasing your old booking data! Are you sure you want to do this?
it: ATTENZIONE! Stai per ricreare tutti gli eventi ricorrenti tra cui la cancellazione dei dati di prenotazione vecchio! Sei sicuro di volerlo fare?

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
it: ATTENZIONE! Si cancellerà tutte le ricorrenze di questo evento, tra storia prenotazione associata ad alcun evento in questa ricorrenza. Per mantenere le informazioni di prenotazione, partecipare all &#39;evento unico competente e salvarlo in staccarlo di questa serie ricorrenza.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
it: ATTENZIONE: Questo è un evento che appartiene alla "%s" del gruppo. Admins altro gruppo può anche modificare questo evento.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
it: ATTENZIONE: Questa è una ricorrenza in un insieme di eventi ricorrenti.

en: WARNING: This is a recurring event.
it: ATTENZIONE: Questo è un evento ricorrente.

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
it: Attenzione: modifica di questi valori può comportare l&#39;esposizione di informazioni precedentemente nascoste a tutti gli utenti.

en: Wed
it: Sposare

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: When
it: Quando

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
it: Quando Gestione Eventi visualizza liste di eventi il ​​comportamento predefinito è ordinare per data di partenza in ordine crescente. Per modificare questo, modificare i valori di cui sopra.

en: When a specific booking is displayed (on screen and on email), you can use these placeholders to show specific information about the booking. For contact details of the contact of this event, see the events placeholders.
it: Quando una prenotazione specifica viene visualizzato (sullo schermo e sulla posta elettronica), è possibile utilizzare questi segnaposto per mostrare informazioni specifiche circa la prenotazione. Per i dettagli di contatto del contatto di questo evento, vedere i segnaposto eventi.

en: When displaying global events on the main site you have the option of users viewing the event details on the main site or being directed to the sub-site.
it: Quando si visualizzano eventi globali sul sito principale si ha la possibilità degli utenti di visualizzare i dettagli dell&#39;evento sul sito principale o di essere diretto al sotto-sito.

en: When not reoccurring, this event spans between the beginning and end date.
it: Quando non ricorrenti, l&#39;evento si estende tra l&#39;inizio e la data di fine.

en: When using a function or shortcode that outputs items (e.g. [events_list] for events, [locations_list] for locations), if the number of items supercede the limit of items to show, setting this to 1 will show page links under the list.
it: Quando si utilizza una funzione o shortcode che emette voci (ad esempio [events_list] per gli eventi, [locations_list] per le posizioni), se il numero di elementi sostituiscono il limite di elementi da visualizzare, impostato a 1 mostrerà link pagina sotto l&#39;elenco.

en: Where
it: Dove

en: Will show a list of all events at this location.
it: Mostrerà una lista di tutti gli eventi in questa posizione.

en: Will show a list of all future events at this location.
it: Mostrerà una lista di tutti gli eventi futuri in questa posizione.

en: Will show a list of all past events at this location.
it: Mostrerà una lista di tutti gli eventi del passato in questa posizione.

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
it: Volete permettere agli utenti di inviare le prenotazioni in forma anonima? Se è così, è possibile utilizzare il nuovo [event_form] shortcode o <code>em_event_form()</code> tag template con questo abilitato.

en: Yes
it: Sì

en: You already have booked a seat at this event.
it: Hai già prenotato un posto a questo evento.

en: You are currently attending this event. <a href="%s">Manage my bookings</a>
it: Stai partecipare a questo evento. <a href="%s">Le tue prenotazioni</a>

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
it: Al momento stai visualizzando la pagina pubblica, questo è ciò che gli altri utenti vedranno.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
it: Ti trovi in ​​modalità di debug Events Manager. Per attivare la modalità debug off, andare alla <a href="%s">impostazioni</a> pagina.

en: You are not allowed to manage this %s.
it: Non sei autorizzato a gestire questo %s.

en: You are now viewing the duplicated %s.
it: Stai visionando il duplicato %s.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
it: Si sta cercando di prenotare un inesistente biglietto per questo evento.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
it: È possibile aggiungere note private di seguito per informazione interna che i manager unico evento vedrà.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the [event_form] shortcode, and enabling anonymous submissions below.
it: È possibile consentire agli utenti di inviare pubblicamente gli eventi sul tuo blog utilizzando il [event_form] shortcode, e consentendo invii anonimi di seguito.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
it: È anche possibile aggiungere attributi di evento qui, uno per riga in questo formato <code>#_ATT{key}</code> . Essi non vengono visualizzati nelle pagine evento meno che non vengano inserite in un altro modello di seguito, ma può essere utile per memorizzare informazioni aggiuntive su un evento per altri usi. <a href='%s'>Maggiori informazioni sul segnaposto.</a>

en: You can also create a date format without prepending # to each character by wrapping a valid php date() format in <code>#{}</code> or <code>#@{}</code> (e.g. <code>#_{d/m/Y}</code>). If there is no end date (or is same as start date), the value is not shown. This is useful if you want to show event end dates only on events that are longer than on day, e.g. <code>#j #M #Y #@_{  u
    	 i l j M Y}</code>.
it: È inoltre possibile creare un formato di data senza anteporre # per ogni personaggio avvolgendo una data valida php () in formato <code>#{}</code> o <code>#@{}</code> (ad esempio <code>#_{d/m/Y}</code> ). Se non c&#39;è data di fine (o è la stessa data di inizio), il valore non viene mostrato. Ciò è utile se si desidera visualizzare fine evento date solo su eventi che sono più di giorno, ad esempio <code>#j #M #Y #@_{  u
    	 i lj MY}</code> .

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
it: È possibile scegliere se visualizzare o meno i biglietti disponibili per i visitatori.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
it: È ora possibile dare avere un controllo a grana fine con riguardo a quanto gli utenti possono fare con gli eventi. Ogni utente può avere ruolo di eseguire diverse serie di azioni.

en: You can show lists of other events that are being held at this location. The formatting of the list is the same as a normal events list.
it: È possibile visualizzare gli elenchi delle altre manifestazioni che si tengono in questa posizione. La formattazione della lista è la stessa di un normale elenco di eventi.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
it: Non è possibile eliminare un biglietto che ha una prenotazione su di esso.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
it: Non è possibile eliminare i biglietti se ci sono prenotazioni ad essi associati. Si prega di eliminare queste prime prenotazioni.

en: You cannot edit saved locations here.
it: Non è possibile modificare posizioni salvate qui.

en: You cannot manage this %s.
it: Non è possibile gestire questo %s.

en: You cannot to view others %s
it: Non è possibile per visualizzare gli altri %s

en: You do not have any bookings.
it: Non è necessario alcun prenotazioni.

en: You do not have permission to create/edit %s.
it: Non è necessario il permesso di creare/modificare %s.

en: You do not have permission to delete %s
it: Non avete il permesso di cancellare %s

en: You do not have permission to delete %s.
it: Non si dispone dell&#39;autorizzazione per eliminare %s.

en: You do not have permission to delete others %s
it: Non si dispone dell&#39;autorizzazione per eliminare gli altri %s

en: You do not have permission to edit %s
it: Non avete il permesso di modificare %s

en: You do not have permission to edit others %s
it: Tu non hai i permessi per modificare gli altri %s

en: You do not have permission to manage %s
it: Non si dispone dell&#39;autorizzazione per gestire %s

en: You do not have permission to manage others %s
it: Non si dispone dell&#39;autorizzazione per gestire gli altri %s

en: You do not have permission to publish %s
it: Non avete il permesso di pubblicare %s

en: You do not have the rights to manage this %s.
it: Non avete il diritto di gestire questo %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
it: Non avete il diritto di gestire questo evento.

en: You do not have the rights to manage this location.
it: Non avete il diritto di gestire questa posizione.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
it: Non avete il diritto di gestire questo biglietto.

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
it: Non è necessario alcun attributi personalizzati definiti in nessuna delle vostre impostazioni di Gestione Eventi modello. Si prega di aggiungere la loro <a href='%s'>pagina delle impostazioni</a>

en: You have %s confirmed bookings
it: Hai prenotazioni confermate %s

en: You have %s pending bookings
it: Hai prenotazioni in attesa %s

en: You have a confirmed booking
it: Hai una prenotazione confermata

en: You have a pending booking
it: Hai una prenotazione in sospeso

en: You have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
it: Hai biglietti singoli o multipli, in cui i biglietti alcuni diventano disponinile a determinate condizioni, ad esempio prenotazioni anticipate, sconti di gruppo, prenotazioni al massimo per biglietto, ecc

en: You must <a href="%s">register</a> or <a href="%s">log in</a> in order to create and manage your bookings.
it: È necessario <a href="%s">registrarsi</a> o <a href="%s">accedere</a> al fine di creare e gestire le prenotazioni.

en: You must log in before you make a booking.
it: È necessario accedere prima di effettuare una prenotazione.

en: You must log in or register to make a booking.
it: È necessario accedere o registrati per effettuare una prenotazione.

en: You must log in to cancel your booking.
it: È necessario accedere a cancellare la prenotazione.

en: You must request at least one space to book an event.
it: È necessario richiedere almeno uno spazio per prenotare un evento.

en: Your booking has been recorded
it: La prenotazione è stata registrata

en: [%s] New User Registration
it: [%s] Registrazione Nuovo Utente

en: [%s] Your username and password
it: [%s] Il tuo username e la password

en: [No Events Page]
it: [No Page Eventi]

en: all events
it: tutti gli eventi

en: and
it: e

en: and ends on
it: e termina il

en: bookings
it: prenotazioni

en: categories
it: categorie

en: category
it: categoria

en: day
it: giorno

en: days
it: giorno

en: end date, end time, event name
it: data di fine, ora di fine, nome dell&#39;evento

en: event
it: evento

en: events
it: eventi

en: every
it: ogni

en: every %s days
it: ogni %s giorni

en: every %s months
it: ogni %s mesi

en: every %s weeks
it: ogni %s settimane

en: every week
it: ogni settimana

en: everyday
it: quotidiano

en: export csv
it: esportazione csv

en: first
it: prima

en: fourth
it: quarto

en: from
it: da

en: last
it: scorso

en: location
it: posizione

en: locations
it: posizioni

en: manage bookings
it: gestire le prenotazioni

en: month
it: mese

en: month on the
it: mese sul

en: months
it: mese

en: months on the
it: mesi sul

en: name, end date, end time
it: nome, data di scadenza, ora di fine

en: name, start date, start time
it: nome, data di inizio, ora di inizio

en: no default category
it: alcun valore predefinito categoria

en: no default country
it: alcun valore predefinito paese

en: no default location
it: nessuna posizione predefinita

en: no events
it: Eventi

en: none
it: nessuno

en: none selected
it: nessuno selezionati

en: of each month
it: di ogni mese

en: or <a href="%s">add a new location</a>
it: o <a href="%s">aggiungere una nuova posizione</a>

en: printable view
it: stampabile vista

en: recurrences
it: ricorrenze

en: required
it: richiesto

en: second
it: secondo

en: spaces.
it: spazi.

en: start date, start time, event name
it: data di inizio, ora di inizio, il nome dell&#39;evento

en: the first %s of the month
it: il primo %s del mese

en: the fourth %s of the month
it: la quarta %s del mese

en: the last %s of the month
it: l&#39;ultimo%s del mese

en: the second %s of the month
it: il secondo %s del mese

en: the third %s of the month
it: il terzo %s del mese

en: third
it: terzo

en: to
it: a

en: updated
it: aggiornato

en: week
it: settimana

en: week on
it: settimana

en: weeks
it: settimana

en: weeks on
it: settimane

en: wrote
it: ha scritto
