Events Manager 4.0.83 - en to ru translation catalogue (881 entries)

en:  is required.
ru: не требуется.

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) cancelled his booking at #_NAME on #F #j, #Y. He wanted to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
ru: # _BOOKINGNAME (# _BOOKINGEMAIL) Отменил свой заказ на # _NAME на # F # у, # Y. Он хотел, чтобы зарезервировать # _BOOKINGSPACES пространств. <br/> Сейчас Есть # _BOOKEDSPACES мест, зарезервированных, # _AVAILABLESPACES по-прежнему доступны. <br/> С уважением, <br/> События Manager - http://wp-events-plugin.com

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) will attend #_NAME on #F #j, #Y. He wants to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
ru: # _BOOKINGNAME (# _BOOKINGEMAIL) Будет присутствовать на _NAME # # F # у, # Y. Он хочет, чтобы зарезервировать # _BOOKINGSPACES пространств. <br/> Сейчас Есть # _BOOKEDSPACES мест, зарезервированных, # _AVAILABLESPACES по-прежнему доступны. <br/> С уважением, <br/> События Manager - http://wp-events-plugin.com

en: %s Page
ru: % S. страницу

en: %s Slug
ru: % S. Slug

en: %s added the event %s
ru: % S. добавил событием%s.

en: %s could not be deleted
ru: % S не может быть удален

en: %s could not be deleted.
ru: % S не может быть удален.

en: %s created.
ru: % S. создан.

en: %s deleted
ru: % S. удален

en: %s is attending %s.
ru: % S. посещающих%s.

en: %s list footer format
ru: Список подвал% с форматом

en: %s list header format
ru: Список заголовков% с форматом

en: %s list item format
ru: Элемент списка% с форматом

en: %s page title
ru: Страницы% с названием

en: %s successfully added.
ru: % S успешно добавлен.

en: %s successfully deleted
ru: % S успешно удален

en: %s successfully deleted.
ru: % S успешно удалена.

en: %s successfully duplicated.
ru: % S успешно дублированы.

en: %s successfully updated.
ru: % S успешно обновлен.

en: %s users cancelled bookings.
ru: % Пользователей с отменил заказ.

en: %s will not be attending %s anymore.
ru: % S не будет присутствовать%s. больше.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
ru: (Не относится с событием собственности на настоящее время, в ближайшее время!)

en: <br/><br/>-------------------------------<br/>Powered by Events Manager - http://wp-events-plugin.com
ru: <br/><br/> ------------------------------- <br/> Работает на события Manager - http://wp-events-plugin.com

en: <li>No events in this location</li>
ru: <li> Нет событий в этом месте </li>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    			<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    			<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    			<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
ru: <p> <strong>Эй,% с,</strong> добро пожаловать в <strong>менеджер событий!</strong> Мы надеемся, что Вам нравится это где-то здесь. </p><p> Теперь пришло время для вставки событий списки через <a href='%s' title="Виджеты страницу">виджеты</a> , <a href='%s' title="Документация шаблона теги">теги шаблонов</a> или <a href='%s' title="Короткие документации">короткие</a> . </p><p> Кстати, у вас принято смотреть на <a href='%s' title="Изменение настроек">странице настроек</a> ? Вот где вам настроить способ событий и отображения регионов. </p><p> Что? Надоело видеть этот совет? Я слышу тебя, <a href='%s' title="Дон"t show this advice again'>нажмите здесь</a> , и вы не будете видеть это снова! </p>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    		<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    		<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
ru: <p> <strong>Эй,% с,</strong> добро пожаловать в <strong>менеджер событий!</strong> Мы надеемся, что Вам нравится это где-то здесь. </p><p> Теперь пришло время для вставки событий списки через <a href='%s' title="Виджеты страницу">виджеты</a> , <a href='%s' title="Документация шаблона теги">теги шаблонов</a> или <a href='%s' title="Короткие документации">короткие</a> . </p><p> Кстати, у вас принято смотреть на <a href='%s' title="Изменение настроек">странице настроек</a> ? Вот где вам настроить способ событий и отображения регионов. </p><p> Что? Надоело видеть этот совет? Я слышу тебя, <a href='%s' title="Дон"t show this advice again'>нажмите здесь</a> , и вы не будете видеть это снова! </p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Не удалось зарегистрировать Вас ... пожалуйста, свяжитесь с <a href="mailto:%s">веб-мастеров</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Пожалуйста, введите свой ​​адрес электронной почты.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> адрес электронной почты не правильный.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Этот адрес уже зарегистрировались, пожалуйста, выбрать другой.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
ru: <strong>Ошибка:</strong> Это имя пользователя уже зарегистрировались, пожалуйста, выбрать другой.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Имя пользователя является недействительным, поскольку он использует недопустимые символы. Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: <strong>Events Manager has some new features!</strong><ul><li>Bookings can now be approved before they count towards your event's space allocations.</li><li>Events now have owners, and you can restrict users so they can only manage events/locations/categories they create.<br/><br/>These new permissions are enabled by default, but since you upgraded it has been disabled to maintain the previous plugin behaviour. You can re-enable it from the <a href="%s">settings page</a>. <a href="%s">Dismiss</a>
ru: <strong>События менеджер имеет ряд новых возможностей!</strong> <ul><li> Заказы могут теперь быть утвержден, прежде чем они засчитываются в пространство вашего мероприятия ассигнований. </li><li> События теперь есть владельцы, и вы можете ограничить пользователей, чтобы они могли управлять только события / места / Категории которые они создают. <br/><br/> Эти новые разрешения включены по умолчанию, но так как вы обновили она была отключена, чтобы сохранить прежнее поведение плагина. Вы можете снова включить его от <a href="%s">параметров страницы</a> . <a href="%s">Dismiss</a>

en: A <strong>LOT</strong> has changed since Events Manager 3. We recommend you take a look at the <a href="%s">settings page</a> for new features and upgrade instructions, and you may particualarly be interested in modifying permissions. <a href="%s">Dismiss</a>
ru: <strong>Многое</strong> изменилось с События Manager 3. Мы рекомендуем вам посмотреть на <a href="%s">странице настроек</a> для новых функций и инструкции по обновлению, и вы можете particualarly быть заинтересованы в изменении прав доступа. <a href="%s">Dismiss</a>

en: A list of booked tickets. You can modify this by using template files and modifying templates/emails/bookingtickets.php
ru: Список забронировали билеты. Вы можете изменить это, используя файлы шаблонов и изменения шаблонов / сообщений / bookingtickets.php

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
ru: Новую учетную запись пользователя была создана для вас. Пожалуйста, проверьте свою электронную почту для доступа деталей.

en: A single button that will appear to logged in users, if they click on it, they apply for a booking. This button will only display if there is one ticket.
ru: Одной кнопки, которая появится для зарегистрированных пользователей, если они нажимают на это, они применяются для бронирования. Эта кнопка будет отображаться только если есть один билет.

en: A user cancelled a booking
ru: Пользователь отменил бронирование

en: Ach, some problems here:
ru: Ах, некоторые проблемы здесь:

en: Action One
ru: Действие Один

en: Action Two
ru: Действие два

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Add Location
ru: Добавить местоположение

en: Add New
ru: Добавить

en: Add Ticket
ru: Добавить билетов

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
ru: Добавить начала или даты окончания (или оба) наложить временные ограничения на билет доступности. Оставить или не пустым для верхнего / нижнего предела.

en: Add an event
ru: Добавить событие

en: Add location
ru: Добавить место

en: Add new
ru: Добавить

en: Add new ticket
ru: Добавить новый билет

en: Address
ru: Адрес

en: Address:
ru: Адрес:

en: Adds a booking forms for this event.
ru: Добавляет формы бронирования для этого события.

en: All
ru: Все

en: All %s
ru: Все%s.

en: All Ascending
ru: Все по возрастанию

en: All Categories
ru: Все категории

en: All Countries
ru: Все страны

en: All Descending
ru: Все по убыванию

en: All Events
ru: Все события

en: All Regions
ru: Все регионы

en: All States
ru: Все государства

en: All events
ru: Все события

en: All events link text?
ru: Все текстовые события ссылку?

en: Allow anonymous event submissions?
ru: Разрешить анонимные событие?

en: Allow guest bookings?
ru: Разрешить гостевой заказ?

en: Allow overbooking when approving?
ru: Разрешить рейсе при утверждении?

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
ru: Письмо будет отправлено на мероприятие обращаться, если кто-то отменяет их бронирования.

en: An email will be sent to the event contact when a booking is first made.
ru: Письмо будет отправлено в случае контакта при бронирование впервые.

en: An error occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: Anonymous Event Submission
ru: Анонимные Представление событий

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
ru: Анонимные отправители не может видеть или изменять их событие еще представлены. Вы можете настроить сообщение об успешном они видят здесь.

en: Any specific comments made by the person who made the booking.
ru: Любые конкретные замечания, сделанные человеком, который сделал заказ.

en: Apply
ru: Применять

en: Approval Required?
ru: Требуется разрешение?

en: Approve
ru: Одобрять

en: Approved
ru: Утвержденный

en: Are current events past events?
ru: Являются ли нынешние события прошлых конференций?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
ru: Вы уверены, что хотите отменить свой заказ?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
ru: Вы действительно хотите отключить заказ? Если вы сделаете это и сохранить, то вы потеряете все предыдущие заказы. Если вы хотите, чтобы предотвратить дальнейшее заказов, сократить количество мест, имеющихся на сумму заказов у ​​Вас уже есть

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
ru: Вы уверены, что хотите, чтобы перенести это повторяющееся событие? Если вы сделаете это, вы потеряете все бронирования информации и старые повторяющиеся события будут удалены.

en: Ascendant
ru: Восходящий

en: Ascending
ru: Восходящий

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Avail. Spaces
ru: Свободно. Пространства

en: Available
ru: Доступный

en: Available Spaces
ru: Доступные Пространства

en: Available from
ru: , Имеющийся в наличии

en: Available ticket spaces
ru: Доступные пространства билет

en: Awaiting Online Payment
ru: Ожидающие Оплата онлайн

en: Awaiting Payment
ru: Ожидают оплаты

en: Book Now
ru: Забронировать

en: Book now!
ru: Забронировать сейчас!

en: Booked
ru: Заказанный

en: Booked Spaces
ru: Предупреждения Пространства

en: Booked ticket price with currency symbol (e.g. $ 10.00). Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
ru: Предупреждения цена билета с символа валюты (например, $ 10.00). Полезное в режиме одного билета, если несколько билетов забронировать билет случайных используется.

en: Booking
ru: Бронирование

en: Booking %s
ru: Бронирование%s.

en: Booking %s.
ru: Бронирование%s.

en: Booking Cancelled
ru: Бронирование Отменено

en: Booking Confirmed
ru: Подтверждение брони

en: Booking Details
ru: Детали заказа

en: Booking Email Templates
ru: Бронирование Email Шаблоны

en: Booking Error. Try again?
ru: Бронирование Error. Попробуйте еще раз?

en: Booking Notes
ru: Бронирование Notes

en: Booking Pending
ru: Бронирование ожидании

en: Booking Rejected
ru: Бронирование Отклонен

en: Booking Related Placeholders
ru: Бронирование Связанные заполнителей

en: Booking Submitted
ru: Бронирование Опубликовано

en: Booking and Ticketing Options
ru: Бронирование и продажа билетов параметры

en: Booking cancelled
ru: Бронирование отменен

en: Booking cancelled email
ru: Бронирование отменено электронной почте

en: Booking cancelled email subject
ru: Бронирование отменено тему сообщения

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
ru: Заказ не может быть, не хватает пространства в продаже!

en: Booking confirmed email
ru: Бронирование подтверждается электронной почте

en: Booking confirmed email subject
ru: Подтверждение брони тему сообщения

en: Booking could not be %s.
ru: Заказ не может быть%s.

en: Booking could not be created
ru: Заказ не может быть создан

en: Booking details for "%s" as of %s
ru: Бронирование детали для "% S" по состоянию на%s.

en: Booking note successfully added.
ru: Бронирование отметить успешно добавлен.

en: Booking pending email
ru: Бронирование до электронной почты

en: Booking pending email subject
ru: Бронирование в ожидании тему сообщения

en: Booking rejected email
ru: Бронирование отклонил электронной почте

en: Booking rejected email subject
ru: Бронирование отклонил тему сообщения

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
ru: Бронирование успешным, при условии подтверждения (вы также получите электронной почте после подтверждения).

en: Booking successful.
ru: Бронирование успешным.

en: Booking...
ru: Бронирование ...

en: Bookings
ru: Бронирование

en: Bookings %s. Mails Sent.
ru: Бронирование%s. Письма, посланные.

en: Bookings - #_NAME
ru: Бронирование - # _NAME

en: Bookings Stats
ru: Заказы Статистика

en: Bookings are closed for this event.
ru: Бронирование закрыты для этого события.

en: Bookings data
ru: Бронирование данных

en: Bookings must order between
ru: Бронирование должно порядка между

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
ru: Бронирование не будет подтверждено, пока событие администратор одобрит его.

en: Bookings/Registration
ru: Бронирование / Регистрация

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
ru: По умолчанию событие пространства становятся недоступными раз Есть достаточно ПОДТВЕРЖДЕНО заказов. Для резервирования пространства, даже если unnapproved, выберите да.

en: By default, events that are have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
ru: По умолчанию, события, которые имеют конечную дату позднее сегодняшнего дня, будут включены в поиск, установить это да рассмотреть события, которые начались "вчера", как прошлое.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
ru: По умолчанию, если календарный день имеет только одно событие, это отображение одного события при нажатии на ссылку, что календарная дата. Если вы выберете Да вот, вы получите всегда видеть список событий.

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar format
ru: Календарь формата

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel your booking
ru: Отмена заказа

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelled Bookings
ru: Отменено бронирование

en: Categories
ru: Категории

en: Categories Deleted
ru: Категории Удаленные

en: Categories format
ru: Категории формате

en: Category
ru: Категория

en: Category Related Placeholders
ru: Категория Связанные заполнителей

en: Category image
ru: Категория изображение

en: Category name
ru: Название категории

en: Category:
ru: Категория:

en: Changes Saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Changes saved
ru: Изменения сохранены

en: Changes saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Check if your event happens more than once according to a regular pattern
ru: Убедитесь, что ваше событие происходит несколько раз в соответствии с шаблоном регулярного

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
ru: Включите эту опцию, если вы хотите событие контакт получать электронную почту, когда кто-то книги местах. Письмо будет отправлено, когда бронирование впервые (независимо от того, подтверждены или на рассмотрении)

en: Check this option if you want the events page to appear together with other pages in pages lists.
ru: Включите эту опцию, если вы хотите событий страницы появляются вместе с другими страницами в страницах списков.

en: Check this option if you want to prevent the wordpress registration email from going out when a user anonymously books an event.
ru: Включите эту опцию, если вы не хотите, чтобы электронная почта WordPress регистрации от выхода, когда пользователь анонимно книг событие.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
ru: Проверьте эту опцию для включения интеграции Goggle Map.

en: Choose from one of your locations
ru: Выберите один из ваших мест

en: Choose the time frame of events to show. Accepted values are "future", "past" or "all" events. Additionally you can supply dates (in format of YYYY-MM-DD), either single for events on a specific date or two dates seperated by a comma (e.g. 2010-12-25,2010-12-31) for events ocurring between these dates.
ru: Выберите временные рамки событий, чтобы показать. Допустимые значения "будущее", "прошлое" или "все" события. Кроме того, можно указать даты (в формате YYYY-MM-DD), либо один для событий на определенную дату или две даты, разделенные запятыми (например, 2010-12-25,2010-12-31) для событий ocurring между этими даты.

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name").
ru: Выбирайте то, что поля, чтобы заказать результатов. Вы можете указать одно поле или несколько запятыми seperated полей (например, "нач_дата, имя»).

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name"). See specific instances (e.g. events, locations, etc.) for field names.
ru: Выбирайте то, что поля, чтобы заказать результатов. Вы можете указать одно поле или несколько запятыми seperated полей (например, "нач_дата, имя»). Смотрите конкретные случаи (например, события, места и т.д.) для имен полей.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
ru: Выберите, следует ли отображать форму Войти в области формы бронирования напомнить членам войти в систему бронирования.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
ru: Выберите валюту для отображения событий ценообразования.

en: City/Town:
ru: Город / населенный пункт:

en: Click to toggle
ru: Нажмите для переключения

en: Collapse All
ru: Свернуть все

en: Comment
ru: Комментарий

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
ru: Подтверждение электронной почты не может быть отправлено администратору. Регистрант должны были получить свою электронную почту (только админ это предупреждение).

en: Confirmation email could not be sent to contact person. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
ru: Подтверждение электронной почты не может быть отправлен на контактное лицо. Регистрант должны были получить свою электронную почту (только админ это предупреждение).

en: Confirmed Bookings
ru: Подтверждение бронирования

en: Confirmed Spaces
ru: Подтвержденные Пространства

en: Confirmed booking email
ru: Подтверждение бронирования электронной почте

en: Contact person booking cancelled
ru: Контактное лицо заказ отменен

en: Contact person booking confirmed
ru: Бронирование Контактное лицо подтвердило

en: Contact person cancellation email
ru: Контактный адрес электронной человек отмены

en: Contact person cancellation subject
ru: Контакт предмет отмены человек

en: Contact person email
ru: Контактное лицо электронной почте

en: Contact person email subject
ru: Контакт человека предметом электронной почте

en: Contact person's "Profile" link. Only works with BuddyPress enabled.
ru: Контактное лицо на ссылку "Профиль". Работает только с BuddyPress включена.

en: Contact person's avatar.
ru: Контакт аватара человека.

en: Contact person's profile url. Only works with BuddyPress enabled.
ru: Контакт URL профиля человека. Работает только с BuddyPress включена.

en: Contact person's username.
ru: Контакт имя пользователя человека.

en: Contact person's wordpress user ID.
ru: Контакт WordPress пользователь человека ID.

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Could not save the %s details due to a database error.
ru: Невозможно сохранить детали% S из-за ошибки базы данных.

en: Could not save the event details due to a database error.
ru: Невозможно сохранить сведения о мероприятии из-за ошибки базы данных.

en: Country
ru: Страна

en: Country:
ru: Страна:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
ru: Создать место или начать печатать искать ранее созданные месте.

en: Create a ticket
ru: Создайте билет

en: Currency
ru: Валюта

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Date
ru: Дата

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Date/Time
ru: Дата / время

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
ru: Даты должны иметь правильное форматирование. Пожалуйста, используйте при условии выбора даты.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru: Уважаемые # _BOOKINGNAME, <br/> Вы запросили # _BOOKINGSPACES пространства / пространство для # _NAME. <br/> Ваш заказ в настоящее время находится на утверждении наших администраторов. После утверждения вы получите автоматическое подтверждение. <br/> С уважением, <br/> # _CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru: Уважаемые # _BOOKINGNAME, <br/> Ваш просил бронирование # _BOOKINGSPACES пространства на # _NAME на # F # у, # Y был отменен. <br/> С уважением, <br/> # _CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru: Уважаемые # _BOOKINGNAME, <br/> Ваш просил бронирование # _BOOKINGSPACES пространства на # _NAME на # F # у, # Y было отвергнуто. <br/> С уважением, <br/> # _CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>you have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru: Уважаемые # _BOOKINGNAME, <br/> Вы успешно защищены # _BOOKINGSPACES пространства / пространство для # _NAME. <br/> С уважением, <br/> # _CONTACTNAME

en: Decline
ru: Снижение

en: Default %s list format
ru: По умолчанию%s. формате списка

en: Default Category
ru: По умолчанию категории

en: Default Location
ru: Расположение по умолчанию

en: Default Location Country
ru: Страна расположение по умолчанию

en: Default contact person
ru: Человек Телефонная книга по умолчанию

en: Default event list format
ru: По умолчанию список событий формате

en: Default event list format footer
ru: По умолчанию список событий формат колонтитула

en: Default event list format header
ru: По умолчанию список событий формат заголовка

en: Default event list ordering
ru: По умолчанию список событий заказа

en: Default location balloon format
ru: Расположение по умолчанию формат воздушный шар

en: Default single event format
ru: По умолчанию единый формат события

en: Delete
ru: Удалять

en: Delete selected
ru: Удалить выбранные

en: Depreciated Attributes
ru: Остаточная Атрибуты

en: Descendant
ru: Потомок

en: Descending
ru: Нисходящий

en: Description
ru: Описание

en: Description of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
ru: Описание билеты забронированы. Полезное в режиме одного билета, если несколько билетов забронировать билет случайных используется.

en: Details
ru: Детали

en: Details about the category
ru: Подробнее о категории

en: Details about the event
ru: Подробнее о событии

en: Details about the event.
ru: Подробности о мероприятии.

en: Details about the location
ru: Подробнее о месте

en: Disable new registration email?
ru: Отключить регистрацию новых сообщений электронной почты?

en: Disable title rewriting?
ru: Отключить название переписывания?

en: Display a list of event locations on Events Manager.
ru: Показать список мест на событие менеджер событий.

en: Display a list of events on Events Manager.
ru: Показать список событий, на Менеджер событий.

en: Display calendar in events page?
ru: Показать на странице календаря событий?

en: Display global events on main blog?
ru: Показать глобальные события на главной блога?

en: Display login form?
ru: Показать Войти форме?

en: Display your events in a calendar widget.
ru: Отображение ваших событий в календаре виджет.

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ru: Отображение% с-% х%s.

en: Displays a google map showing where the event is located (Will not show if maps are disabled in the settings page)
ru: Отображает карты Google, показывающие, где находится событие (не будет отображаться, если карты будут отключены на странице настроек)

en: Displays events from all sites on the network by default. You can still restrict events by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
ru: Отображает события со всех сайтов в сети по умолчанию. Вы все еще ​​можете ограничить событий блог, используя короткие и теги шаблонов в сочетании с <code>blog</code> атрибут. Необходим глобальный таблиц, которые будут включены.

en: Displays the address.
ru: Отображает адрес.

en: Displays the country.
ru: Отображает страны.

en: Displays the end time in a 12 hours format (e.g. 6:30 PM).
ru: Отображает время окончания в 12 часовом формате (например, 6:30 вечера).

en: Displays the end time in a 24 hours format (e.g. 18:30).
ru: Отображает время окончания в 24 часовом формате (например, 18:30).

en: Displays the event name with a link to the event page.
ru: Отображает название события со ссылкой на странице события.

en: Displays the location ID number.
ru: Отображает порядковый номер ID.

en: Displays the location name with a link to the location page.
ru: Отображает название места со ссылкой на месте страницы.

en: Displays the location name.
ru: Отображает название места.

en: Displays the name of the event.
ru: Отображает имя события.

en: Displays the postcode.
ru: Отображает почтовый индекс.

en: Displays the region.
ru: Отображает регионе.

en: Displays the start time in a 12 hours format (e.g. 4:30 PM).
ru: Отображает время начала в 12 часовом формате (например, 4:30 вечера).

en: Displays the start time in a 24 hours format (e.g. 16:30).
ru: Отображает время начала в формате 24 часов (например, 16:30).

en: Displays the state/county.
ru: Отображает состояние / уезд.

en: Displays the town.
ru: Отображает города.

en: Do a search for this string within event name, details and location address.
ru: Сделайте поиск для этой строки в имени события, детали и адрес местонахождения.

en: Do you love clicking checkboxes?
ru: Вы любите нажав флажки?

en: Duplicate this event
ru: Дублируйте этот случай

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: E-mail of the contact person for this event.
ru: Электронный адрес контактного лица для этого события.

en: E-mail: %s
ru: Адрес электронной почты:%s.

en: ERROR : Mail Not Sent.
ru: ОШИБКА: почта не отправляется.

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Booking
ru: Редактировать заказ

en: Edit Event
ru: Редактировать событие

en: Edit Location
ru: Изменение местонахождения

en: Edit User
ru: Редактировать пользователя

en: Edit category
ru: Изменить категорию

en: Edit location
ru: Изменить местоположение

en: Edit/View
ru: Редактировать / Посмотреть

en: Email Settings
ru: Настройки электронной почты

en: Email contact person?
ru: Email контактного лица?

en: Email events admin?
ru: Email событий администратора?

en: Email of person who made the booking.
ru: Email человек, который сделал заказ.

en: Enable Google Maps integration?
ru: Включить Google Maps интеграции?

en: Enable bookings?
ru: Включить заказ?

en: Enable global tables mode?
ru: Включить режим глобальной таблицы?

en: Enable registration for this event
ru: Включить регистрацию этого события

en: End
ru: Конец

en: End date of ticket availability
ru: Дата окончания билета наличии

en: Event
ru: Событие

en: Event %s.
ru: Событие%s.

en: Event Attributes
ru: Атрибуты событий

en: Event Bookings Dashboard
ru: Панель событий бронирование

en: Event Categories
ru: Событие Категории

en: Event Details
ru: Событие Подробнее

en: Event List Limits
ru: Ограничения Список событий

en: Event Locations
ru: Событие проведения

en: Event Manager Options
ru: Параметры Event Manager

en: Event Manager titles
ru: Названия Event Manager

en: Event Name
ru: Имя события

en: Event Owner/Contact Person
ru: Событие Владелец / Контактное лицо

en: Event Related Placeholders
ru: Event Подобные заполнителей

en: Event Slug
ru: Событие Slug

en: Event date
ru: Дата события

en: Event image
ru: Событие изображение

en: Event list scope
ru: Объем Список событий

en: Event registration and booking management for Wordpress. Recurring events, locations, google maps, rss, ical, booking registration and more!
ru: Регистрацию событий и бронирование управления для Wordpress. Повторяющиеся события, места, Google Maps, RSS, ческих, бронирование регистрации и многое другое!

en: Event time
ru: Время события

en: Events
ru: События

en: Events (%s)
ru: События (% S)

en: Events Admin
ru: События Администратор

en: Events Calendar
ru: Календарь событий

en: Events I'm Attending
ru: События я Посещение

en: Events Manager
ru: События менеджер

en: Events Manager Settings
ru: Настройки События менеджер

en: Events Manager allows extremely flexible date formatting by using <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP date syntax format characters</a> along with placeholders.
ru: События менеджер позволяет чрезвычайно гибкой форматирования даты с помощью <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP даты символов синтаксиса формате</a> вместе с заполнителями.

en: Events Manager allows you to create dynamic attributes to your events, which act as extra information fields for your events (e.g. "Dress Code"). For more information see <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">our online documentation</a> for more info on attributes.
ru: События менеджер позволяет создавать динамические атрибуты для Ваших мероприятий, которые выступают в качестве дополнительных информационных полей для Вашего мероприятия (например, «Дресс-код"). Дополнительные сведения см. в <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">нашем онлайн-документацию</a> для получения дополнительной информации об атрибутах.

en: Events Settings
ru: События Настройки

en: Events Settings Header
ru: События Настройки заголовков

en: Events With Bookings Enabled
ru: События С Бронирование Включено

en: Events cannot start after they end.
ru: События не может начаться после того конца.

en: Events format
ru: События формате

en: Events next month
ru: События в следующем месяце

en: Events page
ru: События страницу

en: Events page title
ru: События заголовок страницы

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that.
ru: События требуют пользователь владеть ими. Для того, чтобы позволить событиям, которые будут представлены анонимно необходимо присвоить этому событию конкретного пользователя. Мы рекомендуем вам создать "Anonymous" абонент очень хороший пароль и использовать его.

en: Events this month
ru: События в этом месяце

en: Events within 12 months
ru: События в течение 12 месяцев

en: Events within 2 months
ru: События в течение 2 месяцев

en: Events within 3 months
ru: События в течение 3 месяцев

en: Events within 6 months
ru: События в течение 6 месяцев

en: Every
ru: Каждый

en: Expand All
ru: Развернуть все

en: Filling this in first will allow you to quickly find previously filled states and regions for the country.
ru: Заполнение этого в первую позволит вам быстро найти ранее заполненных состояний и регионов страны.

en: Filter
ru: Фильтр

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
ru: Для повторяющееся событие, в один прекрасный день мероприятия будет создан на каждом повторяющиеся даты в пределах этого диапазона дат.

en: For example, if you have ten results, if you set this to 5, only the last 5 results will be returned. Useful for pagination.
ru: Например, если у вас есть десять результатов, если вы установите это значение 5, только за последние 5 результаты будут возвращены. Полезно для разбивки на страницы.

en: Free
ru: Бесплатно

en: Fri
ru: Пятница

en: Friday
ru: Пятница

en: From %1$s to %2$s
ru: С% 1 $ S %2$s.

en: Full calendar events format
ru: Полный календарь событий формате

en: Future Events
ru: Будущие события

en: Future events
ru: Будущие события

en: General options
ru: Общие параметры

en: Getting Help for Events Manager
ru: Получение справки для событий менеджера

en: Group Events
ru: Группа событий

en: Group Ownership
ru: Группа собственности

en: Guest Default User
ru: Пользователь Гость по умолчанию

en: HTML Allowed.
ru: HTML разрешены.

en: Help
ru: Помощь

en: Hide Slug
ru: Скрыть Slug

en: However, the image could not be saved.
ru: Тем не менее, изображение не может быть сохранен.

en: However, the image could not be saved:
ru: Тем не менее, изображение не может быть сохранено:

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
ru: Однако, были некоторые проблемы, в то время подтверждения отправки письма на вас и / или лицо, событие контакта. Вы можете связаться с ними напрямую и давая им знать, этой ошибки.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
ru: Сотни свободных часов были направлены на что делает этот бесплатный плагин, показать вашу поддержку и добавить небольшую ссылку на сайт плагина в нижней части страницы события.

en: If blank, there's no space limit.
ru: Если пустая, нет никакого пространства предела.

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
ru: Если включено, гостевой посетители могут поставлять адрес электронной почты и учетной записи пользователя будет автоматически создан для них, а также бронирование. Они будут также иметь возможность снова войти в систему с этой вновь созданной учетной записи.

en: If logged out, a user will be asked to register in order to book. However, we can show available tickets if you have more than one ticket.
ru: Если вышел из системы, пользователю будет предложено зарегистрироваться для того, чтобы книги. Тем не менее, мы можем показать, доступные билеты, если у вас есть больше, чем один билет.

en: If set to 1 it will display a full calendar that shows event names.
ru: Если установлено в 1 он будет отображать полный календарь, который показывает имена событий.

en: If set to 1 will only show locations that have at least one event occurring during the scope.
ru: Если установлено в 1 только показать места, которые имеют хотя бы одного события, произошедшего во время область.

en: If set to 1 will only show locations that have no events occurring during the scope.
ru: Если установлено в 1 только показать места, которые не имеют события, происходящие во время область.

en: If set to 1, will only show recurring event templates. Only useful if you know what you're doing, use recurrence if you want events that are recurrences.
ru: Если установлено в 1, будет показана только повторяющиеся шаблоны событий. Имеет смысл только если вы знаете, что вы делаете, используйте рецидива, если вы хотите события, которые рецидивов.

en: If set to 1, will show events that last longer than a day.
ru: Если установлено в 1, покажет события, которые длятся дольше, чем день.

en: If set to 1, will show only events that are recurring (i.e. events that are repeated over different dates).
ru: Если установлено в 1, покажет только те события, которые периодически (то есть события, которые повторяются через различные даты).

en: If set to a month (1 to 12) only events that start or end during this month/year will be retured. Must be used in conjunction with year and does not work as intended if used with scope.
ru: Если установлено в месяц (от 1 до 12) только события, которые начинаются или заканчиваются в течение этого месяца / года будет retured. Должен быть использован в сочетании с год и не работает по назначению, если используется для области.

en: If set to a year (e.g. 2010) only events that start or end during this year/month will be returned. Does not work as intended if used with scope.
ru: Если установлено в год (например, 2010) только события, которые начинаются или заканчиваются в течение этого года / месяца будут возвращены. Не работает по назначению, если используется для области.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
ru: Если установлено значение Да, поисковая форма появится чуть выше списка событий.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
ru: Если просмотр страницы для событий на определенную дату, это название, которое появляется. Для вставки значений дат, использование <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP символов формат времени</a> с <code>#</code> символа перед ними, то есть <code>#m</code> , <code>#M</code> , <code>#j</code> и т.д. <br/>

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your event description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
ru: Если вы добавили <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">более теги</a> на ваше мероприятие описание, только содержание, прежде чем этот тег покажет (в настоящее время не читать далее ссылка добавляется).

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your location description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
ru: Если вы добавили <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">более теги</a> к вам описание, только содержание, прежде чем этот тег покажет (в настоящее время не читать далее ссылка добавляется).

en: If you are displaying some information with the shortcode or function (e.g. listing events), you can supply the html and placeholders here.
ru: Если вы показываете некоторую информацию с короткий или функции (например, события листинг), вы можете предоставить HTML и заполнителей здесь.

en: If you are showing a calendar on the events page (see Events format section on this page), you have the option of showing events that span over days on each day it occurs.
ru: Если вы показываете календарь событий страницы (см. раздел События формате на этой странице), у вас есть возможность показать события, которые охватывают более дней на каждый день это происходит.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
ru: Если вы получаете много отложенных заказов, и вы решите, чтобы больше заказов, чем пространства позволяют установка этого в да позволит вам изменить лимит пространства событий при ручном утверждения.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
ru: Если вы предпочитаете билет стол, как с несколькими билеты, даже на единичные события билет, эту опцию.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager anymore. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
ru: Если вы видите, любые атрибуты при этом, что означает, что они не используются в диспетчере событий больше. Чтобы добавить их, необходимо добавить пользовательский атрибут снова параметр форматирования на странице настроек. Чтобы удалить любой из этих атрибутов обесценились, дать ему пустое значение и сохранить.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
ru: При выборе страны по умолчанию, которые будут предварительно выбраны при создании нового местоположения.

en: If you supply this as an argument, the returned data will be in an array, no objects (only useful wen using PHP, not shortcodes)
ru: Если указать это в качестве аргумента, возвращаемые данные будут в массиве, никакие объекты (имеет смысл только вэнь использованием PHP, а не короткие)

en: If you update this event data and save, it will become an independent event, and will not be deleted or modified automatically if you reschedule the original recurring event details.
ru: При изменении значения данного события данные и сохранить, он станет независимым событием, и не будут удалены или изменены автоматически, если вы перенести оригинальные детали повторяющиеся события.

en: If you upgraded from 3.x to the RC2 and the update did not go so well, <a href="%s">try reimporting old settings</a>. Warning! Re-importing will rename all event slugs, re-import your old category settings from events, and recreate all tickets, so changes to these areas will be lost. <a href="%s">Dismiss</a>
ru: При обновлении от 3.x до RC2 и обновления не пошли так хорошо, <a href="%s">попробуйте reimporting старые настройки</a> . Внимание! Re-импортеров будет переименовать все события слизняков, реимпорт старых настроек категории от событий, и воссоздать все билеты, поэтому изменения в этих областях, будут потеряны. <a href="%s">Dismiss</a>

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
ru: Если вы хотите каждый подтверждение бронирования событием сообщения, отправленные на администратора написать свою электронную почту здесь (оставьте пустым, чтобы не отправлять по электронной почте).

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
ru: Если вы хотите, чтобы показать события, которые охватывают более чем за один день, см. раздел Календарь на этой странице.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
ru: Если вы используете Google Maps, тем больше деталей вы предоставите, тем точнее Google может быть вопроса определения вашего местоположения. Если ваш адрес не был найден, пожалуйста <a='http://maps.google.com'> попробовать его на maps.google.com, добавляя все приведенные ниже поля, разделенные запятыми.

en: Images size
ru: Изображения размером

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings to add attribute placeholders.
ru: Для того чтобы использовать атрибуты, вы должны определить некоторые в шаблонах, в противном случае они никогда не покажу. К События> Настройки, чтобы добавить атрибут заполнителей.

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per booking (and will not see options to add more tickets).
ru: В режиме с одним билетом, пользователи могут создать только один билет за бронирование (и не увидите параметры, чтобы добавить больше билетов).

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
ru: В <a href='%s'>настройках страницы</a> , вы сможете найти различные текстовые поля, где вы можете редактировать информацию о событиях как выглядит, например, для события и места списков. Использование заполнителей ниже, вы можете выбрать, какая информация должна отображаться.

en: Indicates the order of the events. Choose between ASC (ascending) and DESC (descending).
ru: Указывает порядок событий. Выбор между ASC (по возрастанию) и DESC (по убыванию).

en: Insert New Event
ru: Вставьте новое событие

en: Insert the address of the notification sender.
ru: Вставить адрес уведомления отправителю.

en: Insert the display name of the notification sender.
ru: Вставьте отображаемое имя уведомления отправителю.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
ru: Вставьте пароль, который будет использоваться для доступа к SMTP-серверу

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
ru: Вставить имя пользователя, который будет использоваться для доступа к SMTP-сервер.

en: Inserts a link to the admin  or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
ru: Вставляет ссылку на администратора или BuddyPress (если активирован) редактировать событие странице, только если пользователь вошел в систему и может редактировать события.

en: Inserts a url to the admin or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
ru: Вставки URL для администратора или BuddyPress (если активирован) редактировать событие странице, только если пользователь вошел в систему и может редактировать события.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
ru: Оставить или не пустым для верхнего / нижнего предела.

en: Limits the amount of values returned to this number.
ru: Ограничение количества значений, возвращаемых на этот номер.

en: Link sub-site events directly to sub-site?
ru: Ссылка суб-сайте события, непосредственно к югу от сайта?

en: List events by date title
ru: Список событий по дате заголовкам

en: List item format
ru: Формат элемента списка

en: Loading Map....
ru: Загрузка карты ....

en: Loading...
ru: Загрузка ...

en: Location
ru: Местоположение

en: Location Name
ru: Название местоположения

en: Location Owner
ru: Место Владелец

en: Location Related Placeholders
ru: Место Связанные заполнителей

en: Location image
ru: Место изображение

en: Location not found
ru: Место не найден

en: Location:
ru: Расположение:

en: Locations
ru: Страна

en: Locations format
ru: Формат проведения

en: Log In
ru: Войдите

en: Log in if you already have an account with us.
ru: Войти, если у вас уже есть аккаунт в нашей системе.

en: Lost your password?
ru: Забыли пароль?

en: Mail Sent.
ru: Отправлено почты.

en: Mail sending method
ru: Почта способ передачи

en: Manage %s Bookings
ru: Управление бронирование%s.

en: Manage Person's Booking
ru: Управление Бронирование Лица

en: Map Unavailable
ru: Карта Недоступные

en: Map text format
ru: Карта текстовом формате

en: Maps and geotagging
ru: Карты и геотегов

en: Marcus Sykes
ru: Марк Сайкс

en: Max
ru: Макс

en: Maximum height (px)
ru: Максимальная высота (пикселей)

en: Maximum size (bytes)
ru: Максимальный размер (байт)

en: Maximum tickets required per booking
ru: Максимальная билетов требуется на бронирование

en: Maximum width (px)
ru: Максимальная ширина (пикселей)

en: Min
ru: Мин

en: Min/Max
ru: Мин / Макс

en: Minimum tickets required per booking
ru: Минимальные билетов требуется на бронирование

en: Missing fields:
ru: Отсутствие поля:

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
ru: Изменения к этому событию будет вызывать всех рецидивов этого мероприятия, которое будет удалить и создать заново и предыдущие заказы будут удалены! Вы можете редактировать отдельные рецидивы и разъединить их с этого повторяющегося события.

en: Mon
ru: Понедельник

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Multi Site Options
ru: Многопользовательская параметры сайта

en: My %s
ru: Моя%s.

en: My Bookings
ru: Мои Заказы

en: My Event Bookings
ru: Мои резервации события

en: My Events
ru: Мои события

en: My Locations
ru: Мои Места

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: N/A
ru: N / A

en: Name
ru: Имя

en: Name of person who made the booking.
ru: Имя человека, который сделал заказ.

en: Name of the contact person for this event (as shown in the dropdown when adding an event).
ru: Имя контактного лица для этого события (как показано в выпадающем при добавлении события).

en: Name of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
ru: Название билеты забронированы. Полезное в режиме одного билета, если несколько билетов забронировать билет случайных используется.

en: Name:
ru: Имя:

en: New booking
ru: Новый заказ

en: New event successfully inserted!
ru: Новая дата успешно добавлены!

en: New recurrent event inserted!
ru: Новые повторяющееся вставлен!

en: New user registration on your blog %s:
ru: Регистрация нового пользователя на вашем ы% блоге:

en: No
ru: Нет

en: No %s
ru: Нет%

en: No %s message
ru: Нет% ы сообщение

en: No Events
ru: Нет событий

en: No Value
ru: Нет значения

en: No cancelled bookings.
ru: Не отменили заказы.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
ru: Нет доступных категорий, <a href="%s">создать здесь первый</a>

en: No categories have been inserted yet!
ru: Нет категорий были вставлены еще!

en: No confirmed bookings.
ru: Не подтвердил бронирование.

en: No events
ru: Нет событий

en: No events message
ru: Нет событий сообщение

en: No image uploaded for this category yet
ru: Нет изображения загружены для этой категории еще

en: No image uploaded for this event yet
ru: Нет изображения загружены к этому событию еще

en: No image uploaded for this location yet
ru: Нет изображения загружены на этом месте еще

en: No locations
ru: Нет места

en: No more tickets available at this time.
ru: Нет больше билетов на данный момент.

en: No pending bookings.
ru: Нет отложенных заказов.

en: No rejected bookings.
ru: Нет отклонены заказы.

en: No responses yet!
ru: Нет ответов все же!

en: No ticket id provided
ru: Нет билета идентификатор при условии,

en: No venues have been inserted yet!
ru: Нет места были вставлены еще!

en: Not approved, spaces full.
ru: Не утверждены, пространства полном объеме.

en: Notification sender address
ru: Уведомление адрес отправителя

en: Notification sender name
ru: Уведомление имя отправителя

en: Number of events
ru: Количество событий

en: Number of spaces the person has booked.
ru: Количество пробелов человек забронированы.

en: Online bookings are not available for this event.
ru: Интернет заказы не доступны для этого события.

en: Only Network Admins see this
ru: Только администраторы сети увидеть это

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
ru: Показывать только мероприятия, начиная в течение определенного срока на странице событий. По умолчанию будущие события без ограничения времени конца.

en: Option One
ru: Вариант один

en: Option Two
ru: Вариант второй

en: Order
ru: Порядок

en: Order By
ru: Сортировать по

en: Order by end date, end time, then event name
ru: Сортировать по дате окончания, время окончания, то имя события

en: Order by name, end date, then end time
ru: По названию, дате окончания, то время окончания

en: Order by name, start date, then start time
ru: Сортировка по имени, даты начала, то время начала

en: Order by start date, start time, then event name
ru: Сортировка по дате начала, время начала, то имя события

en: Order of the locations
ru: Орден местах

en: PHP mail function
ru: PHP почты функцию

en: Password
ru: Пароль

en: Password Lost and Found
ru: Пароль Утраченный и обретенный

en: Past And Present Bookings
ru: Прошлое и настоящее бронирование

en: Past Events
ru: Прошедшие события

en: Past events
ru: Прошедшие события

en: Pending
ru: В ожидании

en: Pending Bookings
ru: До бронирование

en: Pending Spaces
ru: До Пространства

en: Pending booking email
ru: В ожидании заказа электронной почте

en: People are able to manage their bookings. Below are some placeholder which automatically provides correctly formatted urls
ru: Люди способны управлять их заказов. Ниже приведены некоторые заполнитель, который автоматически обеспечивает правильный формат URL-адресов

en: Personal Details
ru: Персональные данные

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone number
ru: Телефон

en: Phone number of person who made the booking.
ru: Номер телефона человека, который сделал заказ.

en: Phone number of the contact person for this event. Can be set in the user profile page.
ru: Номер телефона контактного лица для этого события. Может быть установлено на странице профиля пользователя.

en: Placeholders for customizing event pages
ru: Заполнители для настройки событий страницы

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
ru: Пожалуйста, <a href="%s">Войдите</a> для просмотра заказов.

en: Please supply a valid email format.
ru: Пожалуйста, укажите правильный формат электронной почты.

en: Please wait while the booking is being submitted.
ru: Подождите, пока бронирования представляется.

en: Postcode:
ru: Индекс:

en: Powered by
ru: Работает на

en: Prepend <code>#</code> or <code>#@</code> before a valid PHP date syntax format character to show start and end date/time information respectively (e.g. <code>#F</code> will show the starting month name like "January", #@h shows the end hour).
ru: Добавляет <code>#</code> или <code>#@</code> до допустимой датой PHP формата символов синтаксиса, чтобы показать начальную и конечную даты / времени соответственно (например, <code>#F</code> покажет начальный месяц названием как "Январь", # @ ч показывает конце часа).

en: Price
ru: Цена

en: Profile
ru: Профиль

en: RSS description format
ru: RSS описание формата

en: RSS feed format
ru: RSS кормить формате

en: RSS main description
ru: RSS основных описание

en: RSS main title
ru: RSS основное название

en: RSS title format
ru: RSS название формата

en: Recurrence
ru: Рецидив

en: Recurrence dates
ru: Повторение даты

en: Recurrence updated!
ru: Повторение обновлен!

en: Region:
ru: Регион:

en: Reject
ru: Отвергать

en: Rejected
ru: Отклонен

en: Rejected Bookings
ru: Отклонен бронирование

en: Rejected booking email
ru: Отклонен бронирование электронной почте

en: Remember Me
ru: Запомнить

en: Repeated event
ru: Повторные события

en: Reschedule
ru: Перенос

en: Reserved unconfirmed spaces?
ru: Зарезервировано неподтвержденным пространства?

en: Reset this form to create a location.
ru: Сброс эту форму, чтобы создать место.

en: Restore
ru: Восстановление

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
ru: SMTP-аутентификация, часто необходимы. Если вы используете GMail, удостоверьтесь, чтобы установить этот параметр в Да

en: SMTP password
ru: SMTP пароль

en: SMTP username
ru: SMTP имя пользователя

en: Same as for events.
ru: То же, что для событий.

en: Sat
ru: Суббота

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Scope
ru: Сфера

en: Scope of the locations
ru: Сфера местах

en: Search
ru: Поиск

en: Search Events
ru: Поиск событий

en: Search for locations in this country (no partial matches, case sensitive).
ru: Поиск места в этой стране (без частичного совпадения, с учетом регистра).

en: Search for locations in this postcode (no partial matches, case sensitive).
ru: Поиск места в этом почтовый индекс (без частичного совпадения, с учетом регистра).

en: Search for locations in this region (no partial matches, case sensitive).
ru: Поиск мест в этом регионе (без частичного совпадения, с учетом регистра).

en: Search for locations in this state (no partial matches, case sensitive).
ru: Поиск места в этом состоянии (без частичного совпадения, с учетом регистра).

en: Search for locations in this town (no partial matches, case sensitive).
ru: Поиск места в этом городе (без частичного совпадения, с учетом регистра).

en: Searching...
ru: Идет поиск ...

en: See the event lists ordering option on the settings page.
ru: Смотрите списка событий заказе опции на странице настроек.

en: See the events lists limit option on the settings page.
ru: Смотрите предела событий списки опцию на странице настроек.

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking, and you will not be able to unattach the event without deleting it.
ru: Выберите группу, которую администратор приложить это событие к нему. Обратите внимание, что все другие администраторов этой группы может изменить бронирование, и вы не сможете unattach событие, не удаляя его.

en: Select the default contact person. This user will be employed whenever a contact person is not explicitly specified for an event
ru: Выберите человека, контактов по умолчанию. Этот пользователь будет использоваться всякий раз, когда контактное лицо явно не задана для события

en: Select the method to send email notification.
ru: Выберите метод для отправки по электронной почте.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
ru: Выберите Да для разрешения бронирование и билетов на мероприятия.

en: Select yes to enable the attributes feature
ru: Выберите Да для включения атрибутов функция

en: Select yes to enable the category features
ru: Выберите Да для включения функции категории

en: Select yes to enable the recurrence features feature
ru: Выберите Да, чтобы включить функцию повторения функций

en: Select yes to select location from a drow-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
ru: Выберите Да, чтобы выбрать местоположение, из дроу-меню, выбор места будет быстрее, но вы потеряете возможность вставки местах с событиями

en: Select...
ru: Выберите ...

en: Send your booking
ru: Отправить заказ

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
ru: Установка этого да сделает все события сохранить в основные таблицы событие сайта (EM также должна быть активирована). Это позволяет вам делиться событиями в различных блогах, например, показ событий в вашей сети, позволяя при этом пользователям отображать и управлять своими событиями в их собственном блоге. Имейте в виду, что активация это будет означать, старых событий создается на суб-блоги не будут доступны больше, и если вы переключитесь обратно они будут, но новые события, созданные в режиме глобального события только останется на основной сайт.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Updated.
ru: Настройки обновления.

en: Show Long Events?
ru: Показать Длинные события?

en: Show all events link at bottom?
ru: Показать все события ссылка есть внизу?

en: Show events page in lists?
ru: Показать события страницы в списках?

en: Show events search?
ru: Показать события поиска?

en: Show list on day with single event?
ru: Показать список в день с одного события?

en: Show long events on calendar pages?
ru: Показать длительные события в календаре страницы?

en: Show multiple tickets if logged out?
ru: Показывать несколько билетов, если выйти из?

en: Show number of locations
ru: Показать число мест

en: Show some love?
ru: Показать некоторые любят?

en: Show ticket table in single ticket mode?
ru: Показать билет таблицу в режиме одного билета?

en: Show unavailable tickets?
ru: Показать недоступны билеты?

en: Shows a link to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
ru: Показывает ссылку на администратора или BuddyPress (если активирован) заказов страницу управления для этого события. Только в том случае, если пользователь вошел в систему и в состоянии управлять заказов.

en: Shows available spaces for the event.
ru: Показывает доступные места для мероприятия.

en: Shows the amount of currently booked spaces for the event.
ru: Показывает количество в настоящее время забронированы места для мероприятия.

en: Shows the amount of pending spaces for the event.
ru: Показывает количество в ожидании места для мероприятия.

en: Shows the category ID of the event.
ru: Показывает идентификатор категории события.

en: Shows the category name of the event.
ru: Показывает имя категории события.

en: Shows the description of the event.
ru: Показывает описание события.

en: Shows the event corresponding ID number in the database table.
ru: Показывает события, соответствующего номеру в таблице базы данных.

en: Shows the event image url, if available.
ru: Показывает URL событие изображения, если это возможно.

en: Shows the event image, if available.
ru: Показывает события изображение, если оно доступно.

en: Shows the list of user avatars attending events.
ru: Показывает список пользователей, аватары, участвующих в мероприятиях.

en: Shows the location description.
ru: Показывает местоположение описание.

en: Shows the location image.
ru: Показывает расположение изображения.

en: Shows the total spaces for the event.
ru: Показывает общее пространство для событий.

en: Shows the url to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
ru: Показывает URL для администратора или BuddyPress (если активирован) заказов страницу управления для этого события. Только в том случае, если пользователь вошел в систему и в состоянии управлять заказов.

en: Sign Up
ru: Регистрация

en: Simply prints the event URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
ru: Просто печатает событие URL. Вы можете использовать этот прототип построить свою собственную подборку ссылок.

en: Simply prints the location URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
ru: Просто печатает расположение URL. Вы можете использовать этот прототип построить свою собственную подборку ссылок.

en: Since the event is repeated, you must specify an event date.
ru: Так как событие повторяется, необходимо указать дату события.

en: Single %s Page
ru: Одноместный%s. страницу

en: Single %s page format
ru: Одноместный страницу%s. формате

en: Single %s title format
ru: Название Одноместный% с форматом

en: Single event page title format
ru: Одноместный событие заголовок страницы формата

en: Single ticket mode?
ru: Одиночный режим билет?

en: Small calendar title
ru: Малый название календаря

en: Small calendar title separator
ru: Малый сепаратор название календаря

en: Some wordpress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
ru: Некоторые WordPress темы не следовать рекомендациям при создании навигационных меню, и так автоматического переписывания название функции может вызвать проблемы, если ваше меню не работает должным образом на события страницы, попробуйте установить это «да», а также обеспечить надлежащий HTML заголовок ниже формат.

en: Something went wrong with creating tickets.
ru: Что-то пошло не так с созданием билетов.

en: Something went wrong with the recurrence update...
ru: Что-то пошло не так с повторения обновления ...

en: Spaces
ru: Пространства

en: Spaces confirmed
ru: Пространства подтвердили

en: Standard
ru: Стандарт

en: Standard Ticket
ru: Стандартный билет

en: Start
ru: Начало

en: Start date of ticket availability
ru: Дата начала билета наличии

en: Start/End
ru: Start / End

en: Starts on
ru: Начинается на

en: State
ru: Состояние

en: State/County:
ru: Область / Район:

en: Status
ru: Статус

en: Submit Event
ru: Добавить событие

en: Success Message
ru: Успех сообщение

en: Sun
ru: Солнце

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events in these categories.
ru: Поставка одного идентификатора или запятыми seperated идентификаторы (например, "1,2,3"), чтобы ограничить поиск на события в этих категориях.

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events with these id(s).
ru: Поставка одного идентификатора или запятыми seperated идентификаторы (например, "1,2,3"), чтобы ограничить поиск событий с этим идентификатором (ы).

en: Supply a single id or comma-seperated ids to limit the search to these locations (or events in these locations).
ru: Поставка одного идентификатора или запятыми seperated идентификаторов для ограничения поиска в этих местах (или события в этих местах).

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
ru: Хост SMTP. Обычно это соответствует "локальный". Если вы используете GMail, установите значение "SSL: / / smtp.gmail.com: 465".

en: The body of the email which will be sent to the person if the booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
ru: Тело письма, которое будет отправлено на человека, если заказ будет отклонено. Не имеет значения, если заказ не требует одобрения.

en: The category has been added.
ru: Категория была добавлена.

en: The category has been updated.
ru: Категории был обновлен.

en: The category name
ru: Имя категории

en: The country
ru: Страны

en: The event date.
ru: Дата события.

en: The event name. Example: Birthday party
ru: Имя события. Пример: День рождения

en: The event slug. If the event slug already exists, a random number will be appended to the end.
ru: Событие пули. Если событие пули уже существует, случайное число будет добавлено к концу.

en: The format of a single %s in a list.
ru: Формат одной% с в списке.

en: The format of a single category page title.
ru: Формат одного титульного листа категории.

en: The format of a single category page.
ru: Формат одной странице категории.

en: The format of a single event page title.
ru: Формат одного титульного листа события.

en: The format of a single event page.
ru: Формат одной странице события.

en: The format of a single location page title.
ru: Формат одного титульного листа месте.

en: The format of a single location page.
ru: Формат одной странице месте.

en: The format of any events in a list.
ru: Формат любого события в список.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
ru: Формат каждого события при отображении в полный календарь. Не забудьте включить <code>li</code> теги до и после события.

en: The format of of the text appearing in the baloon describing the location a single location map.
ru: Формат из текста, содержащегося в шаре, описывающие расположение одной карте местоположение.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
ru: Формат описания каждого элемента в корм события RSS.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> element.
ru: Формат события список вставляется в месте страницы через <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> и <code>#_ALLEVENTS</code> элемента.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
ru: Формат названия каждого пункта в корм события RSS.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
ru: Формат название, соответствующее текст, который появляется при наведении на календарный день богат событиями.

en: The image could not be saved
ru: Изображение не может быть сохранен

en: The image file is too big! Maximum size:
ru: Графический файл слишком большой! Максимальный размер:

en: The image is in a wrong format!
ru: Изображение находится в неправильном формате!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
ru: Изображение слишком большой! Максимально допустимый размер:

en: The location address
ru: Адрес местонахождения

en: The location name
ru: Название места

en: The location town
ru: Расположение города

en: The main description of your RSS events feed.
ru: Основной описание вашего RSS-канал событий.

en: The main title of your RSS events feed.
ru: Основного названия вашего фида RSS событий.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
ru: Максимально допустимая высота изображения, загруженные в пикселях

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
ru: Максимально допустимый размер изображения, загруженные в байтах

en: The maximum allowed width for images uploades
ru: Максимально допустимая ширина изображения uploades

en: The message displayed when no %s are available.
ru: Сообщение, отображаемое, когда нет% имеются.

en: The message displayed when no events are available.
ru: Сообщение, отображаемое, когда события не доступны.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_NEXTEVENTS</code>, <code>#_PASTEVENTS</code> and <code>#_ALLEVENTS</code> when no events are available.
ru: Сообщение, которое будет отображаться в списке порожденных <code>#_NEXTEVENTS</code> , <code>#_PASTEVENTS</code> и <code>#_ALLEVENTS</code> , когда события не доступны.

en: The name of the category
ru: Название категории

en: The name of the location
ru: Название места

en: The name of the location where the event takes place. You can use the name of a venue, a square, etc
ru: Название места, где происходит событие. Вы можете использовать имя места, площади, и т.д.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
ru: Порт, через который вы уведомлений по электронной почте будет отправлено. Убедитесь, что брандмауэр не блокирует этот порт

en: The recurrence beginning and end date.
ru: Начало рецидивов и дату окончания.

en: The relevant default format will be taken from the settings page.
ru: Соответствующим форматом по умолчанию будет взят из параметров страницы.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
ru: Сепаратор, появляющиеся на выше титул, когда более одного события происходят в тот же день.

en: The subject of the email sent to the person making a booking that is awaiting administrator approval. Not relevant if bookings don't require approval.
ru: Предметом сообщения, отправленные на лицо, бронирование, что ожидает подтверждения администратора. Не имеет значения, если заказ не требует одобрения.

en: The text format inside the map balloons.
ru: Формат текста внутри карты воздушных шаров.

en: The time of the event beginning and end
ru: Время начала и конца события

en: The title on the multiple %s page.
ru: Название на странице несколько% ы.

en: The title on the multiple events page.
ru: Титул на несколько событий страницы.

en: The values here are taken from the chosen contact for the specific event, or the default contact in the settings page.
ru: Значения взяты из выбранного контакта для конкретного события или контактов по умолчанию на странице настроек.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
ru: Существовал проблемы при создании учетной записи пользователя, пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: There was a problem saving the booking.
ru: Существовал проблема экономии бронирования.

en: There was a problem saving the location so event was not saved.
ru: Существовал проблема экономии места таким событием не был сохранен.

en: There was a problem saving the recurring events.
ru: Существовал проблема экономии повторяющихся событий.

en: There was a problem saving the ticket booking.
ru: Существовал проблема экономии бронирование билетов.

en: There was a problem saving the ticket.
ru: Существовал проблема экономии билет.

en: These placeholders will only show if RSVP is enabled for the given event and in the events manager settings page. Spaces placeholders will default to 0
ru: Эти заполнители будет показываться только если RSVP включена для данного события и события страница менеджер настроек. Пространства заполнителей по умолчанию будет 0

en: This accepts %s and %s placeholders.
ru: Это принимает% с и%s. заполнителей.

en: This accepts %s placeholders.
ru: Это принимает заполнителей% ы.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
ru: Это принимает% S,% с и%s. заполнителей.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
ru: Этот контент будет появляться чуть выше код для списка формат%s. ниже. По умолчанию пуст

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
ru: Этот контент будет появляться чуть выше код формате списка событий по умолчанию. По умолчанию пуст

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
ru: Этот контент будет появляться чуть ниже код для списка формат%s. выше. По умолчанию пуст

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
ru: Этот контент будет появляться чуть ниже код для формат списка событий по умолчанию. По умолчанию пуст

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
ru: Это сообщение уже существует в нашей системе, пожалуйста, войдите, чтобы зарегистрироваться для продолжения бронирования.

en: This event repeats
ru: Это событие повторяется

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
ru: Это событие охватывает каждый день с начала и дата окончания, с начала / окончания часов движения в каждый день.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ru: Такое уведомление направляется при бронировании человека подтверждается. Это будет отправлено автоматически, если согласований требуется, и бронирование не будет одобрен. Если утверждение будет отключено, посылается, когда пользователь в первый раз представляет свои бронирования.

en: This is't a recurrent event
ru: Это is&#39;t повторяющееся

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event.
ru: Этот ключ будет выглядеть как опцию при добавлении атрибутов для вашего мероприятия.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The second braces are optional and will use a select box with these values as input. If no valid value is defined, the first option is used.
ru: Этот ключ будет выглядеть как опцию при добавлении атрибутов для вашего мероприятия. Второй скобки являются необязательными, и будет использовать поле выбора с этими значениями в качестве входных данных. Если действительная стоимость определяется, первый вариант не используется.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The text in the second braces will appear if the attribute is not defined or left blank for that event.
ru: Этот ключ будет выглядеть как опцию при добавлении атрибутов для вашего мероприятия. Текст во второй скобках будет отображаться, если атрибут не определен или оставлено пустым для этого события.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
ru: Это только установка только те вопросы, если вы выбрали «Да» на выше. Вы заметите, названия событий странице не переписываются, а у вас под новым названием имя страницы по умолчанию. Это где вы управляете HTML этого титула. Убедитесь, что вы держите # _PAGETITLE заполнителя здесь, как именно это переписанный менеджера событий. Чтобы контролировать то, что переписано в этом названии, см. настройки дальше вниз для названий страниц.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
ru: Эта опция позволяет Вам выбрать категорию по умолчанию при добавлении события.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
ru: Эта опция позволяет вам выбрать папку по умолчанию при добавлении события.

en: This option allows you to select which page to use as an events page
ru: Эта опция позволяет вам выбрать, какие страницы для использования в качестве события страницы

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
ru: Эта опция позволяет отображать календарь на странице события, а не список по умолчанию. Рекомендуется, чтобы не отображать как виджет календаря и календаря страницы.

en: This page corresponds to <strong>Events Manager</strong> events page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
ru: Эта страница соответствует <strong>События</strong> странице <strong>Диспетчер</strong> событий. Его содержание будет переопределен путем менеджер событий, хотя, если вы включите слово СОДЕРЖАНИЕ (именно в столицах) и окружают его с другим текстом, только они будут перезаписаны. Если вы хотите, чтобы изменить способ вашего события выглядят, перейдите в <a href='%s'>настройки</a> страницы.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
ru: Он будет отправлен автоматически при бронировании отвергается. Не имеет значения, если заказ не требует одобрения.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
ru: Это будет отправлен на человека, когда они впервые представляют свои бронирования. Не имеет значения, если заказ не требует одобрения.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
ru: Он будет отправлен, когда пользователь отменяет их бронирования.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
ru: Это позволит контролировать то, как много событий показаны на одном списке по умолчанию.

en: Thu
ru: Чт

en: Thursday
ru: Четверг

en: Ticket Name
ru: Билет Имя

en: Ticket Type
ru: Запрос Вид

en: Ticket booking created
ru: Заказ билетов создана

en: Ticket created
ru: Билет создана

en: Ticket for %s
ru: Билет на%s.

en: Tickets
ru: Билеты

en: Title
ru: Название

en: Today's events
ru: Сегодняшние события

en: Tomorrow's events
ru: Завтрашние события

en: Total
ru: Общий

en: Totals
ru: Итоги

en: Town
ru: Город

en: Trying to perform an illegal action.
ru: Попытка выполнять незаконные действия.

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: URL to page showing that users booked events.
ru: URL, чтобы страница, показывающая, что пользователи забронировали событий.

en: Uh Oh! For some reason wordpress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
ru: Uh Oh! Почему WordPress не удалось создать событий страницы для вас (или вы только что удалили его). Не волнуйтесь, все что вам нужно сделать, это создать пустую страницу, назовите ее как хотите, и выбрать его в качестве страницу события в вашей <a href="%s">странице настроек</a> . Извините за один шаг! Если вы знаете, что вы делаете, вы, возможно, сделали это специально, если да, то <a href="%s">проигнорировать это сообщение</a>

en: Unauthorized Access
ru: Несанкционированный доступ

en: Uncategorized
ru: Без рубрики

en: Upcoming
ru: Предстоящие

en: Update category
ru: Обновление категории

en: Update location
ru: Обновление месте

en: Upload/change picture
ru: Добавить / изменить изображение

en: Use SMTP authentication?
ru: Использовать SMTP-аутентификация?

en: Use categories?
ru: Используйте категории?

en: Use dropdown for locations?
ru: Используйте выпадающий список для мест?

en: Use event attributes?
ru: Использование атрибутов события?

en: Use recurrence?
ru: Используйте повторение?

en: User Capabilities
ru: Пользователь возможности

en: User can create and edit their events.
ru: Пользователь может создавать и редактировать свои мероприятия.

en: User can create recurrent events.
ru: Пользователь может создавать повторяющиеся события.

en: User can delete other users events.
ru: Пользователь может удалить другие события пользователей.

en: User can delete other users locations.
ru: Пользователь может удалить другие места пользователей.

en: User can delete their events.
ru: Пользователь может удалить их события.

en: User can delete their own locations.
ru: Пользователь может удалить свои места.

en: User can edit other users events.
ru: Пользователь может редактировать другие события пользователей.

en: User can edit other users locations.
ru: Пользователь может редактировать других местах пользователей.

en: User can edit the global categories.
ru: Пользователь может редактировать глобальными категориями.

en: User can edit their locations.
ru: Пользователь может редактировать свои места.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
ru: Пользователь может управлять другими пользователями индивидуальных бронирований и настройки событий бронирования.

en: User can use and manage bookings with their events.
ru: Пользователь может использовать и управлять заказов со своими событиями.

en: User can view other users locations, to make locations shared by all users allow all event user roles to view all locations.
ru: Пользователь может просматривать другие места пользователей, чтобы сделать места, используемые всеми пользователями позволяют все роли событие пользователю просматривать все места.

en: User deleted by administrators
ru: Пользователь удален администраторами

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username: %s
ru: Имя пользователя:%s.

en: Users can publish events and skip any admin approval.
ru: Пользователи могут публиковать события и пропустить какой-либо одобрения администратора.

en: View Bookings
ru: Посмотреть заказ

en: View Event Bookings
ru: Просмотр событий бронирование

en: View Slug
ru: Посмотреть Slug

en: View/Edit Event
ru: Просмотр / редактирование событий

en: WARNING! You are about to re-create all your recurrent events including erasing your old booking data! Are you sure you want to do this?
ru: ВНИМАНИЕ! Вы собираетесь воссоздать все ваши повторяющиеся события, включая удаление старых данных бронирования! Вы уверены, что хотите это сделать?

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
ru: ВНИМАНИЕ! Вы удалите ВСЕ рецидивов этого события, в том числе бронирование истории, связанный с любым событием в этом повторение. Чтобы сохранить информацию о бронировании, перейдите на соответствующую одно событие и сохранить его на отделить ее от повторения этой серии.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это событие принадлежащие к группе "% S". Другие администраторы группы также можете изменить это событие.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это повторение в набор повторяющихся событий.

en: WARNING: This is a recurring event.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это повторяющееся событие.

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
ru: Внимание: Изменение этих значений может привести в разоблачении ранее скрытой информации для всех пользователей.

en: Wed
ru: Женить

en: Wednesday
ru: Среда

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: When
ru: Когда

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
ru: Когда менеджер событий показывает список событий по умолчанию является упорядочение по дате начала в порядке возрастания. Чтобы это изменить, изменить значения выше.

en: When a specific booking is displayed (on screen and on email), you can use these placeholders to show specific information about the booking. For contact details of the contact of this event, see the events placeholders.
ru: Когда конкретный заказ на дисплей (на экране и на адрес электронной почты), вы можете использовать эти заполнители, чтобы показать конкретную информацию о бронировании. Для получения контактной информации о контакте данного события, см. событий заполнителей.

en: When displaying global events on the main site you have the option of users viewing the event details on the main site or being directed to the sub-site.
ru: При отображении глобальные события на главном сайте Вы имеете возможность пользователям при просмотре сведений о событиях на главном сайте или направляется на суб-сайта.

en: When not reoccurring, this event spans between the beginning and end date.
ru: Когда не повторяющиеся, это событие охватывает период с начала и дата окончания.

en: When using a function or shortcode that outputs items (e.g. [events_list] for events, [locations_list] for locations), if the number of items supercede the limit of items to show, setting this to 1 will show page links under the list.
ru: При использовании функции или короткий, которая выводит элементы (например, [events_list] для событий, [locations_list] для мест), если количество элементов заменяют предел элементов для отображения, установка этого до 1 покажет ссылки на страницы под списком.

en: Where
ru: Где

en: Will show a list of all events at this location.
ru: Покажет список всех событий, в этом месте.

en: Will show a list of all future events at this location.
ru: Покажет список всех будущих событий в этом месте.

en: Will show a list of all past events at this location.
ru: Покажет список всех прошлых событий по этому адресу.

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
ru: Хотите, чтобы позволить пользователям отправлять заказы анонимно? Если это так, вы можете использовать новый [event_form] короткий или <code>em_event_form()</code> шаблонный тег с этим включена.

en: Yes
ru: Да

en: You already have booked a seat at this event.
ru: Вы уже забронировали место на этом событии.

en: You are currently attending this event. <a href="%s">Manage my bookings</a>
ru: В данный момент вы участие в этом мероприятии. <a href="%s">Управление Мои заказы</a>

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
ru: Вы просматриваете вашу общедоступную страницу, это то, что другие пользователи будут видеть.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
ru: Вы находитесь в режиме отладки События Manager. Чтобы включить режим отладки выключен, перейдите в <a href="%s">настройки</a> страницы.

en: You are not allowed to manage this %s.
ru: Вы не можете справиться с этим%s.

en: You are now viewing the duplicated %s.
ru: Сейчас вы читаете дублируется%s.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
ru: Вы пытаетесь книги несуществующих билетов на это мероприятие.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
ru: Вы можете добавить частные примечания ниже для внутренней ссылки, что только менеджеры событие увидят.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the [event_form] shortcode, and enabling anonymous submissions below.
ru: Вы можете позволить пользователям публично представить события в своем блоге с помощью [event_form] короткий, и создание благоприятных анонимные ниже.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ru: Вы также можете добавить событие атрибуты здесь, по одному на строку в этом формате <code>#_ATT{key}</code> . Они не будут появляться на страницах событие, если вы не вставлять их в другой шаблон ниже, но вы можете хранить дополнительную информацию о событии для других целей. <a href='%s'>Более подробную информацию о заполнителей.</a>

en: You can also create a date format without prepending # to each character by wrapping a valid php date() format in <code>#{}</code> or <code>#@{}</code> (e.g. <code>#_{d/m/Y}</code>). If there is no end date (or is same as start date), the value is not shown. This is useful if you want to show event end dates only on events that are longer than on day, e.g. <code>#j #M #Y #@_{ u
    	il j M Y}</code>.
ru: Вы также можете создать формат даты, не предваряя # для каждого персонажа, обернув действительную дату () языка PHP формате <code>#{}</code> или <code>#@{}</code> (например, <code>#_{d/m/Y}</code> ). Если не будет конечной даты (или же, как и дата начала), значение не отображается. Это полезно, если вы хотите показать событие конечную даты только на события, которые длиннее, чем на день, например, <code>#j #M #Y #@_{ u
    	ilj MY}</code> .

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
ru: Вы можете выбрать, показывать или не показывать билеты недоступными для посетителей.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
ru: Теперь Вы можете дать тонкую настройку по отношению к тому, что ваши пользователи могут делать с событиями. Каждый пользователь может иметь роль выполняют различные наборы действий.

en: You can show lists of other events that are being held at this location. The formatting of the list is the same as a normal events list.
ru: Вы можете показать списки других событий, которые проходят в этом месте. Форматирование списка такой же, как обычный список событий.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
ru: Вы не можете удалять билет, который имеет бронирования на нем.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
ru: Вы не можете удалять билеты, если Есть любые заказы, связанные с ними. Пожалуйста, удалите эти заказы в первую очередь.

en: You cannot edit saved locations here.
ru: Вы не можете редактировать сохраненные местоположения здесь.

en: You cannot manage this %s.
ru: Вы не можете справиться с этим%s.

en: You cannot to view others %s
ru: Вы не можете просматривать другие%s.

en: You do not have any bookings.
ru: У вас нет какой-либо заказы.

en: You do not have permission to create/edit %s.
ru: У вас нет разрешения на создание / редактирование%s.

en: You do not have permission to delete %s
ru: У вас нет разрешения на удаление%s.

en: You do not have permission to delete %s.
ru: У вас нет разрешения на удаление%s.

en: You do not have permission to delete others %s
ru: У вас нет разрешения на удаление другими%s.

en: You do not have permission to edit %s
ru: У вас нет прав на выполнение%s.

en: You do not have permission to edit others %s
ru: У вас нет прав на выполнение других%s.

en: You do not have permission to manage %s
ru: У вас нет разрешения на управление%s.

en: You do not have permission to manage others %s
ru: У вас нет разрешения на управление другими%s.

en: You do not have permission to publish %s
ru: У вас нет разрешения на публикацию%s.

en: You do not have the rights to manage this %s.
ru: У вас нет прав на управление этим%s.

en: You do not have the rights to manage this event.
ru: У вас нет прав на управление этим событием.

en: You do not have the rights to manage this location.
ru: У вас нет прав на управление этом месте.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
ru: У вас нет прав на управление этим билетом.

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ru: У вас нет какой-либо пользовательские атрибуты, определенные в любой из ваших События настройки менеджера шаблонов. Пожалуйста, добавьте их <a href='%s'>параметры страницы</a>

en: You have %s confirmed bookings
ru: Вы подтвердили заказ%s.

en: You have %s pending bookings
ru: Вы в ожидании заказов%s.

en: You have a confirmed booking
ru: У вас есть подтвержденное бронирование

en: You have a pending booking
ru: Вы в ожидании заказа

en: You have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
ru: У вас есть один или несколько билетов, где определенные билеты стали availalble при определенных условиях, например, ранние бронирования, групповые скидки, максимальная заказов на билеты и т.д.

en: You must <a href="%s">register</a> or <a href="%s">log in</a> in order to create and manage your bookings.
ru: Вы должны <a href="%s">зарегистрироваться</a> или <a href="%s">войти</a> для того, чтобы создавать и управлять своими заказов.

en: You must log in before you make a booking.
ru: Вы должны войти в систему, прежде чем сделать заказ.

en: You must log in or register to make a booking.
ru: Вы должны войти в систему или зарегистрируйтесь, чтобы сделать заказ.

en: You must log in to cancel your booking.
ru: Вы должны войти в систему, чтобы отменить свой заказ.

en: You must request at least one space to book an event.
ru: Вы должны запросить по меньшей мере одного пространства в книге события.

en: Your booking has been recorded
ru: Ваш заказ был зарегистрирован

en: [%s] New User Registration
ru: [% S.] Регистрация нового пользователя

en: [%s] Your username and password
ru: [% S.] Ваше имя пользователя и пароль

en: [No Events Page]
ru: [Нет События страница]

en: all events
ru: все события

en: and
ru: и

en: and ends on
ru: и заканчивается

en: bookings
ru: заказов

en: categories
ru: Категории

en: category
ru: категория

en: day
ru: день

en: days
ru: дней

en: edit
ru: редактировать

en: end date, end time, event name
ru: дата окончания, время окончания, название события

en: event
ru: событие

en: events
ru: События

en: every
ru: каждый

en: every %s days
ru: каждый%s. дней

en: every %s months
ru: каждый%s. месяцев

en: every %s weeks
ru: каждый%s. недели

en: every week
ru: Каждую неделю

en: everyday
ru: повседневный

en: export csv
ru: экспорт CSV

en: first
ru: первый

en: fourth
ru: четвертый

en: from
ru: от

en: last
ru: последний

en: location
ru: местоположение

en: locations
ru: местах

en: manage bookings
ru: управлять заказов

en: month
ru: месяц

en: month on the
ru: месяц

en: months
ru: месяцев

en: months on the
ru: месяцев

en: name, end date, end time
ru: имя, дата окончания, время окончания

en: name, start date, start time
ru: имя, дата начала, время начала

en: no default category
ru: по умолчанию нет категории

en: no default country
ru: по умолчанию не страна

en: no default location
ru: не по умолчанию

en: no events
ru: ни одного события

en: none
ru: ни один

en: none selected
ru: не выбрано

en: of each month
ru: числа каждого месяца

en: or <a href="%s">add a new location</a>
ru: или <a href="%s">добавить новое место</a>

en: printable view
ru: версия для печати зрения

en: recurrences
ru: рецидивов

en: required
ru: требуется

en: second
ru: второй

en: spaces.
ru: пространств.

en: start date, start time, event name
ru: дата начала, время начала, название события

en: the first %s of the month
ru: первого% х месяцев

en: the fourth %s of the month
ru: четвертый% х месяцев

en: the last %s of the month
ru: последние% х месяцев

en: the second %s of the month
ru: вторая% х месяцев

en: the third %s of the month
ru: третий% х месяцев

en: third
ru: треть

en: to
ru: к

en: updated
ru: обновленный

en: week
ru: неделя

en: week on
ru: неделю

en: weeks
ru: недель

en: weeks on
ru: недель

en: wrote
ru: написал
