Events Manager 4.0.62 - en to sv translation catalogue (956 entries)

en:  is required.
sv: krävs

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) cancelled his booking at #_NAME on #F #j, #Y. He wanted to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
sv: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) avbröt sin bokning på #_NAME den #F #j, #Y. Han/hon ville reservera #_BOOKINGSPACES platser.<br/> Det är nu #_BOOKEDSPACES platser reserverade och #_AVAILABLESPACES platser är fortfarande lediga.<br/>Mvh,<br/>Bokningshanteraren

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) will attend #_NAME on #F #j, #Y. He wants to reserve #_BOOKINGSPACES spaces.<br/> Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.<br/>Yours faithfully,<br/>Events Manager - http://wp-events-plugin.com
sv: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) kommer att delta i #_NAME den #F #j, #Y. Han/hon vill reservera  #_BOOKINGSPACES plats/platser.<br/> Det är nu #_BOOKEDSPACES platser reserverade, #_AVAILABLESPACES är fortfarande tillgängliga.<br/>Bästa hälsningar,<br/>Bokningshanteraren

en: %s List Formats
sv: %s Listformat

en: %s Page
sv: %s Sida

en: %s added the event %s
sv: %s la till eventet %s

en: %s added the event %s of the %s group.
sv: %s lade till eventet %s tillhörande gruppen %s .

en: %s could not be deleted
sv: %s kunde inte tas bort

en: %s could not be deleted.
sv: %s kunde inte tas bort.

en: %s created.
sv: %s skapad.

en: %s deleted
sv: %s borttagen

en: %s is attending %s of the group %s.
sv: %s kommer att besöka %s tillhörande gruppen %s.

en: %s is attending %s.
sv: %s kommer att besöka %s.

en: %s list footer format
sv: %s listans sidfotsformat

en: %s list header format
sv: %s listhuvudformat

en: %s list item format
sv: %s listpostformat

en: %s page title
sv: %s sidrubrik

en: %s successfully added.
sv: %s har har lagts till.

en: %s successfully deleted
sv: %s borttagen

en: %s successfully deleted.
sv: %s borttagna.

en: %s successfully duplicated.
sv: %s kopierad.

en: %s successfully updated.
sv: Uppdateringen av %s lyckades.

en: %s users cancelled bookings.
sv: %s användare avbröt bokningar.

en: %s will not be attending %s anymore.
sv: %s har avanmält sig ifrån %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
sv: %s har avanmält sig ifrån %s tillhörande gruppen %s.

en: (<a href="%s">pro only</a>) Shows booking form custom fields that are used for guest user registration. The field_id value must match that of your custom booking form field.
sv: (<a href="%s">enbart pro</a>) Visar de anpassningsbara fält för bokningsformuläret som är till för gästanvändares registrering. Värdet för field_id måste matcha det du har i ditt anpassningsbara bokningsformulärs fält.

en: (<a href="%s">pro only</a>) Shows booking form custom fields. The field_id value must match that of your custom booking form field.
sv: (<a href="%s">enbart pro</a>) Visar anpassningsbara fält för bokningsformuläret. Värdet för field_id måste matcha det du har i ditt anpassningsbara bokningsformulärs fält.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
sv: (OBS: Gäller ej om event-äganderätten är påslagen för närvarande, kommer snart!)

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
sv: 1,2,3 or 2 (0 = alla)

en: <br/><br/>-------------------------------<br/>Powered by Events Manager - http://wp-events-plugin.com
sv: <br/><br/>-------------------------------<br/>Event Manager

en: <li>No events in this category</li>
sv: <li>Inga event i denna kategori</li>

en: <li>No events in this location</li>
sv: <li>Inga event på denna plats</li>

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
sv: <p>Events Manager är redo! Det är starkt rekommenderat att du läser <a href='%s'>Getting Started</a>-guiden på vår hemsida, samt går igenom<a href='%s'>Inställningssidan</a>. <a href='%s' title='Visa inte detta igen'>Ta bort</a></p>

en: <p>Hey, <strong>%s</strong>, welcome to <strong>Events Manager</strong>! We hope you like it around here.</p> 
    		<p>Now it's time to insert events lists through  <a href='%s' title='Widgets page'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>template tags</a> or <a href='%s' title='Shortcodes documentation'>shortcodes</a>.</p>
    		<p>By the way, have you taken a look at the <a href='%s' title='Change settings'>Settings page</a>? That's where you customize the way events and locations are displayed.</p>
    		<p>What? Tired of seeing this advice? I hear you, <a href='%s' title='Don't show this advice again'>click here</a> and you won't see this again!</p>
sv: <p>Hej, <strong>%s</strong>, välkommen till <strong>Events Manager</strong>! Vi hoppas du kommer att gilla den.</p> 
    		<p>Det är nu dags att sätta ut eventlistor mha<a href='%s' title='Widgetsidan'>widgets</a>, <a href='%s' title='Template tags documentation'>templatetaggar</a> eller <a href='%s' title='Kortkodsdokumentation'>kortkoder</a>.</p>
    		<p>Förresten, har du kikat på <a href='%s' title='Ändra inställningar'>Inställningssidan</a>? Det är där du ställer in hur event och platser ska visas.</p>
    		<p>Trött på att se detta meddelande? Alright, <a href='%s' title='Visa inte detta tips igen'>klicka här</a> så kommer du slippa detta framöver!</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
sv: <strong>FEL</strong>: Kunde ej utföra registrering... Kontakta <a href="mailto:%s">webmastern</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
sv: <strong>FEL</strong>: Vänligen ange ett användarnamn

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
sv: <strong>FEL</strong>: Skriv in din e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv: <strong>FEL</strong>: E-postadressen är inte korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Denna e-post är redan registrerad, vänligen välj en annan.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
sv: <strong>FEL</strong>: Detta användarnamn är redan upptaget, välj ett annat.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv: <strong>FEL</strong>: Detta användarnamn är ogiltigt eftersom det använder otillåtna tecken. Vänligen använd in ett annat användarnamn.

en: <strong>Events Manager has some new features!</strong><ul><li>Bookings can now be approved before they count towards your event's space allocations.</li><li>Events now have owners, and you can restrict users so they can only manage events/locations/categories they create.<br/><br/>These new permissions are enabled by default, but since you upgraded it has been disabled to maintain the previous plugin behaviour. You can re-enable it from the <a href="%s">settings page</a>. <a href="%s">Dismiss</a>
sv: <strong>Events Manager har några nya funktioner!</strong><ul><li>Bokningar kan nu godkännas innan de räknar ner din events antal platser.</li><li>event har nu ägare och du kan begränsa användare så att de enbart kan hantera event/platser/kategorier de själva har skapat.<br/><br/>Dessa nya behörigheter är normalt aktiverade som standard, men eftersom du har uppgraderat så är de tilldälligt avslagna hos dig för att behålla stöd för äldre plugins. Du kan återaktivera dem ifrån <a href="%s">inställningssidan</a>. <a href="%s">Stäng</a>

en: <strong>Note:</strong> ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Confirmation email is not resent automatically.
sv: <strong>OBS:</strong> Tar inte hänsyn till biljettens tillgänglighet  (du kan alltså t.ex. överboka). E-postbekräftelse skickas inte om automatiskt.

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
sv: <strong>Varning : </strong> Olika funktioner som är knutna till användare med konto kommer inte att vara tillgängliga, exempelvis funktionen för användaren att se sina bokningar. Från och med att du aktiverat detta och valt en användare kommer ytterligare förändringar av detta värde medföra att dessa icke-användarknutnabokningar inte visar rätt information.

en: A <strong>LOT</strong> has changed since Events Manager 3. We recommend you take a look at the <a href="%s">settings page</a> for new features and upgrade instructions, and you may particualarly be interested in modifying permissions. <a href="%s">Dismiss</a>
sv: <strong>väldigt</strong> mycket har förändrats sen Events Manager 3. Vi rekommenderar dig att titta på <a href="%s">inställningssidan</a> för nya funktioner och uppgraderingsinstruktioner. Du kanske speciellt kan vara intresserad av att ändra bland rättigheter? <a href="%s">Stäng</a>

en: A list of booked tickets. You can modify this by using template files and modifying templates/emails/bookingtickets.php
sv: En lista över bokade biljetter. Du kan ändra denna genom att använda mallfiler och ändra i templates/emails/bookingtickets.php

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
sv: Ett nytt användarkonto har skapats åt dig. Se vidare information i din e-post.

en: A single button that will appear to logged in users, if they click on it, they apply for a booking. This button will only display if there is one ticket.
sv: En knapp som visas för inloggade användare och om de klickar på den så gör de en bokning. Denna knapp kommer enbart att visas ifall det finns minst en biljett ledig.

en: A user cancelled a booking
sv: En användare avbröt en bokning

en: Ach, some problems here:
sv: Oops, vissa problem här:

en: Action One
sv: Åtgärd ett

en: Action Two
sv: Åtgärd två

en: Add Event
sv: Lägg till Event

en: Add Location
sv: Lägg till Plats

en: Add New
sv: Lägg till Ny

en: Add Ticket
sv: Lägg till biljett

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
sv: Lägg till ett start eller slutdatum (eller både och) för att kunna tidsbegränsa biljettillgängliheten. Lämna endera fält tomt om du inte vill ha någon under/övre gräns.

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
sv: Lägg till en momssats till dina biljettpriser (skriver du 25 kommer 25% moms att adderas till biljettpriset).

en: Add an event
sv: Lägg till en event

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Add new ticket
sv: Lägg till ny biljett

en: Add tax to ticket price?
sv: Lägg på moms på biljettpriset?

en: Address
sv: Adress

en: Address:
sv: Adress:

en: Adds a booking forms for this event.
sv: Lägger till ett bokningsformulär för den här eventet.

en: All
sv: Alla

en: All %s
sv: Alla %s

en: All Ascending
sv: Alla stigande

en: All Categories
sv: Alla Kategorier

en: All Countries
sv: Alla Länder

en: All Descending
sv: Alla fallande

en: All Events
sv: Alla event

en: All Regions
sv: Alla Regioner

en: All events
sv: Alla event

en: All events link text?
sv: Alla event länktext?

en: Allow anonymous event submissions?
sv: Tillåt anonymt skapande av event?

en: Allow double bookings?
sv: Tillåt dubbelbokningar?

en: Allow guest bookings?
sv: Tillåt gästbokningar?

en: Allow overbooking when approving?
sv: Tillåt överbokning när vi använder oss av godkännandemetoden?

en: Already booked
sv: Redan inbokad

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
sv: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till eventets kontaktperson ifall någon avbryter sin bokning.

en: An email will be sent to the event contact when a booking is first made.
sv: E-post kommer att skickas till eventets kontaktperson när en bokning görs.

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
sv: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till eventägaren när deras event är godkänt. Användare vars event kräver godkännande har inte <code>publish_events</code> capabilityn.

en: An error occurred.
sv: Ett fel uppstod.

en: Anonymous Event Submission
sv: Anonymt skapande av event

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
sv: Anonyma inlämnare kan inte se eller ändra sina event när de väl har skickats in. Du kan anpassa lyckat-meddelandet de se här.

en: Any specific comments made by the person who made the booking.
sv: Övriga kommentar gjord av personen som utfört bokningen.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Approval Required?
sv: Krävs godkännande?

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approved
sv: Godkänd

en: Are current events past events?
sv: Ska just nu pågående event betraktas som avslutade event?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
sv: Är du säker på att du vill avboka din bokning?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
sv: Är du säker på att du vill inaktivera bokningar? Om du gör det och sparar förlorar du alla tidigare bokningar. Om du vill förhindra ytterligare bokningar, minska istället antalet tillgängliga platser

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
sv: Är du säker på att du vill boka om denna återkommande event? Om du gör detta kommer du att förlora all bokningsinformation och gamla återkommande eventtillfällen kommer att raderas.

en: Ascendant
sv: Stigande

en: Ascending
sv: Stigande

en: Assign bookings to
sv: Tilldela bokningar till

en: Attributes
sv: Attribut

en: Avail. Spaces
sv: Tillgängliga Platser

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available Spaces
sv: Tillgängliga platser

en: Available from
sv: Tillgänglig från

en: Available ticket spaces
sv: Tillgängliga biljettutrymmen

en: Awaiting Online Payment
sv: Inväntar onlinebetalning

en: Awaiting Payment
sv: Inväntar betalning

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
sv: Grundläggande HTML är tillåtet i biljettnamn och beskrivningar.

en: Book Now
sv: Boka nu

en: Booked
sv: Bokad

en: Booked Spaces
sv: Bokade Platser

en: Booked ticket price with currency symbol (e.g. $ 10.00). Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
sv: Bokat biljettpris med valutasymbol (t ex: $10). Användbart i enkelbiljett-läge, om flera biljetter bokats används en slumpvis biljett.

en: Booker
sv: Bokare

en: Booking
sv: Bokning

en: Booking %s
sv: Bokning %s

en: Booking %s.
sv: Bokning %s.

en: Booking Cancelled
sv: Bokning Avbruten

en: Booking Confirmed
sv: Bokning bekräftad

en: Booking Details
sv: Bokningsdetaljer

en: Booking Email Templates
sv: Mall för e-post vid bokningar

en: Booking Error. Try again?
sv: Bokningsfel. Försöka igen?

en: Booking Notes
sv: Bokningsnoteringar

en: Booking Pending
sv: Bokning avvaktande

en: Booking Rejected
sv: Bokning avvisad

en: Booking Related Placeholders
sv: Bokningsrelaterade platshållare

en: Booking Submitted
sv: Bokning Skickad

en: Booking and Ticketing Options
sv: Bokning- och Biljettalternativ

en: Booking cancelled
sv: Bokning avbruten

en: Booking cancelled email
sv: Bokning avbruten - E-post

en: Booking cancelled email subject
sv: Bokning avbruten - E-post rubrik

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
sv: Bokningen kunde inte utföras, slut på lediga platser!

en: Booking confirmed email
sv: E-post för konfirmerad bokning

en: Booking confirmed email subject
sv: E-postrubrik för konfirmerad bokning

en: Booking could not be %s.
sv: Bokning kunde inte %s.

en: Booking could not be created
sv: Bokningen kunde inte skapas

en: Booking details for "%s" as of %s
sv: Bokningsdetaljer för "%s" den %s

en: Booking form feedback messages
sv: Feedbackmeddelanden för bokningsformuläret

en: Booking note successfully added.
sv: Bokningsanteckning tillagd.

en: Booking pending email
sv: E-post för väntande bokning

en: Booking pending email subject
sv: E-postrubrik för väntande bokning

en: Booking rejected email
sv: Bokning avvisad e-post

en: Booking rejected email subject
sv: E-postrubrik för avvisad bokning

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
sv: Bokning genomförd, inväntar bekräftelse (du kommer att få ett e-postmeddelande när din plats är bekräftad).

en: Booking successful.
sv: Bokningen lyckades.

en: Booking...
sv: Bokar...

en: Bookings
sv: Bokningar

en: Bookings %s. Mails Sent.
sv: Bokningar %s. E-post skickat.

en: Bookings - #_NAME
sv: Bokningar - #_NAME

en: Bookings Stats
sv: Bokningsstatistik

en: Bookings are closed for this event.
sv: Bokningen är stängd för denna event

en: Bookings data
sv: Bokningsdata

en: Bookings must order between
sv: Bokningar måste bestå av mellan

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
sv: Bokningar kommer inte bli bekräftade förrän eventadministratören godkänner dem.

en: Bookings/Registration
sv: Bokning/Registrering

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
sv: som standard blir eventplatser upptagna när det är tillräckligt många BEKRÄFTADE bokningar. För att reservera platser även till icke-bekräftade, välj ja.

en: By default, events that are have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
sv: Som standard kommer utbildnignar som har ett slutdatum senare än idag att vara sökbara. Ändra detta till "Ja" för att betrakta event som började "igår" som förfallna.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
sv: Om en kalenderdag enbart har en event, kommer den som standard enbart att visa en enskild event när man klickar på denna kalenderdag. Om du väljer Ja här så kommer du alltid få se en längre lista med event.

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
sv: Som standard när en bokning görs av en användare så är bokningen knutet till ett konto. Om användaren inte är registrerad eller inloggad och gästbokningar är tillåtna så kommer ett konto att skapas åt dem.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar format
sv: Kalenderformat

en: Can users cancel their booking?
sv: Kan användarna avbryta sina bokningar?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelled Bookings
sv: Avbrutna bokningar

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories Deleted
sv: Kategorier borttagna

en: Categories format
sv: Kategoriformat

en: Category
sv: Kategori

en: Category IDs
sv: Kategori ID

en: Category Related Placeholders
sv: Kategorirelaterade platshållare

en: Category image
sv: Kategorinbild

en: Category name
sv: Kategorinamn

en: Category:
sv: Kategori:

en: Changes Saved.
sv: Förändringar Sparade.

en: Changes saved
sv: Förändringar sparade

en: Changes saved.
sv: Förändringar sparade.

en: Check if your event happens more than once according to a regular pattern
sv: Bocka för om dina event inträffar mer än en gång enligt ett regelbundet mönster

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
sv: Bocka för detta alternativ om du vill att eventkontakten ska få e-post när någon bokar plats(er) på en event. Ett e-post kommer att skickas när en bokning görs (oavsett om de är bekräftade eller avvaktande)

en: Check this option if you want the events page to appear together with other pages in pages lists.
sv: Markera det här alternativet om du vill att eventsidan ska visas tillsammans med andra sidor i sidlistor.

en: Check this option if you want to prevent the wordpress registration email from going out when a user anonymously books an event.
sv: Markera detta alternativ om du vill förhindra WordPress registreringsmail att skickas ut till anonyma besökare som bokar sig på en event.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
sv: Välj detta alternativ för att aktivera Google Maps-integration

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details.
sv: Välj en överliggande användare att tilldelar bokningar till. Folk som gör bokningar kommer inte märka detta eller ha tillgång till dessa användardetaljer.

en: Choose from one of your locations
sv: Välj en av dina platser

en: Choose the time frame of events to show. Accepted values are "future", "past", "today", "tomorrow", "month", "next-month", "1-months", "2-months", "3-months", "6-months", "12-months" or "all" events. Additionally you can supply dates (in format of YYYY-MM-DD), either single for events on a specific date or two dates seperated by a comma (e.g. 2010-12-25,2010-12-31) for events ocurring between these dates.
sv: Välj tidsspannet för event som ska visas. Godkända värden är "framtida", "tidigare", "idag", "imorgon", "denna månad", "nästa månad", "1-månad", "2-månader", "3-månader", "6-månader", "12-månader" eller "alla" event. Du kan även ange datum (i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD), antingen ett för event på en specifik dag, eller två kommaseparerade datum  (t ex 2011-07-10,2011-07-17) för att visa event som startar mellan dessa datum.

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name").
sv: Välj vilka fält att ordna dina resultat efter. Du kan ange ett enkelt fält, eller flera kommaseparerade fält (t ex "start_date,name").

en: Choose what fields to order your results by. You can supply a single field or multiple comma-seperated fields (e.g. "start_date,name"). See specific instances (e.g. events, locations, etc.) for field names.
sv: Väljer vilka fält att sortera dina resultat efter. Du kan ange ett enskilt fält, eller flera kommaseparerade fält (t ex: "start_date,name"). Se specifika fall (t ex  event, platser, etc.) för fältnamn.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
sv: Välj ifall ett loginformulär ska visas vid bokningsformuläret för att påminna användaren om att logga in innan bokningen.

en: Choose which order your tickets appear.
sv: Välj i vilken ordning dina biljetter ska visas.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
sv: Välj din valuta för prissättning på eventen.

en: City/Town:
sv: Stad:

en: Click to toggle
sv: Klicka för att växla

en: Collapse All
sv: Fäll ihop alla

en: Comment
sv: Kommentar

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
sv: Bekräftelsemail kunde inte skickas till administratören. Bokaren har dock fått sitt mail (endast administratören ser denna varning).

en: Confirmation email could not be sent to contact person. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
sv: Bekräftelsemail kunde inte skickas till kontaktpersonen. Bokaren har dock fått sitt mail (endast administratören ser denna varning).

en: Confirmed Bookings
sv: Bekräftade bokningar

en: Confirmed Spaces
sv: Bekräftade platser

en: Confirmed booking email
sv: Bekräftelse på boknings e-post

en: Contact person booking cancelled
sv: Kontaktperson bokning avbruten

en: Contact person booking confirmed
sv: Kontaktperson bokning bekräftad

en: Contact person cancellation email
sv: Kontaktperson avboknings-e-post

en: Contact person cancellation subject
sv: Kontaktperson avbokningsämne

en: Contact person email
sv: E-post till kontaktperson

en: Contact person email subject
sv: Kontaktperson e-post-ämne

en: Contact person's "Profile" link. Only works with BuddyPress enabled.
sv: Kontaktpersonens "Profil"länk. Fungerar enbart med BuddyPress aktiverat.

en: Contact person's avatar.
sv: Kontaktpersonens avatar.

en: Contact person's profile url. Only works with BuddyPress enabled.
sv: Kontaktpersonens profilurl. Fungerar bara med BuddyPress aktiverat.

en: Contact person's username.
sv: Kontaktpersonens användarnamn.

en: Contact person's wordpress user ID.
sv: Kontaktpersonens WordPress User-ID

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Could not save the %s details due to a database error.
sv: Kunde inte spara all info kring %s på grund av ett databasfel.

en: Could not save the event details due to a database error.
sv: Kunde inte spara eventinformationen på grund av ett databasfel.

en: Country
sv: Land

en: Country:
sv: Land:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
sv: Skapa en plats eller börja skriva för att söka efter tidigare skapad plats.

en: Create a ticket
sv: Skapa en biljett

en: Currency
sv: Valuta

en: Daily
sv: Dagligen

en: Date
sv: Datum

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
sv: Datum måste ha korrekt formatering. Tips: Använd datumväljaren!

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Du har skickat en förfrågan om #_BOOKEDSPACES plats/platser för eventet #_NAME.<br/>Din bokning ligger för bekräftelse hos våra administratörer. När din plats är bekräftad kommer du att få ett automatiskt e-postmeddelande om detta.<br/>Bästa hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Din förfrågan om #_BOOKINGSPACES platser på #_NAME on #F #j, #Y har avbrutits.<br/>Mvh,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_NAME on #F #j, #Y has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Din förfrågan om #_BOOKINGSPACES platser på #_NAME on #F #j, #Y har tyvärr fått avvisats.<br/>Mvh,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>you have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_NAME.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>du har reserverat #_BOOKINGSPACES plats/platser for #_NAME.<br/>Bästa hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_NAME on #F #j, #Y has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
sv: #_CONTACTNAME, <br/>Ditt event #_NAME den #F #j, #Y har blivit godkänt.<br/>Du kan se det här: #_EVENTURL

en: Decline
sv: Avslå

en: Default %s list format
sv: Standard %s listformat

en: Default Category
sv: Standardkategori

en: Default Location
sv: Standardplats

en: Default Location Country
sv: Standardland

en: Default contact person
sv: Standard kontaktperson

en: Default event list format
sv: Standard för eventlistornas format

en: Default event list format footer
sv: Standard sidfotformat för eventlistor

en: Default event list format header
sv: Standardformat för eventlistans header

en: Default event list ordering
sv: Standardsortering för eventlistan

en: Default location balloon format
sv: Standardformat på kartplatsballongerna

en: Default single event format
sv: Standard för enskilda events format

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Image?
sv: Ta bort Bild?

en: Delete selected
sv: Ta bort valda

en: Depreciated Attributes
sv: Avskrivna (depreciated) Attribut

en: Descendant
sv: Fallande

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
sv: Beskrivning av den bokade biljetten. Användbart i enkelbiljett-läge, om flera biljetter bokats används en slumpvis biljett.

en: Details
sv: Detaljer

en: Details about the category
sv: Mer information om kategorin

en: Details about the event
sv: Detaljer om eventet

en: Details about the event.
sv: Detaljer om eventet

en: Details about the location
sv: Mer info om platsen

en: Disable new registration email?
sv: Avaktivera  nyregistrerings-e-post?

en: Disable title rewriting?
sv: Avaktivera omskrivning utav rubriker?

en: Display a list of event locations on Events Manager.
sv: Visa en lista av eventplatser i Events Manager

en: Display a list of events on Events Manager.
sv: Visa en lista på event i Event Manager

en: Display calendar in events page?
sv: Visa kalendern på eventsidan?

en: Display global events on main blog?
sv: Visa globala event på huvudbloggen/sidan?

en: Display login form?
sv: Visa loginformulär?

en: Display your events in a calendar widget.
sv: Visa dina event i en kalenderwidget

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
sv: Visar %s&#8211;%s av %s

en: Displays a google map showing where the event is located (Will not show if maps are disabled in the settings page)
sv: Visa en Google Map-karta som visar var eventet ska äga rum (Kommer inte att visas ifall kartor är inaktiverade på inställningssidan)

en: Displays events from all sites on the network by default. You can still restrict events by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
sv: Visar event från alla webbsidor i nätverket som standard. Du kan fortfarande begränsa event genom bloggen genom att att använda kortkoder och mall-taggar tillsammans med <code>blog</code> attributet. Kräver att globala tabeller slås på.

en: Displays the address.
sv: Visar adressen.

en: Displays the country.
sv: Visar landet.

en: Displays the end time in a 12 hours format (e.g. 6:30 PM).
sv: Visar starttiden i ett 12-timmarsformat (t ex 6:30).

en: Displays the end time in a 24 hours format (e.g. 18:30).
sv: Visar sluttiden i ett 24-timmarsformat (t ex 18:30).

en: Displays the event name with a link to the event page.
sv: Visa eventmnet med en länk till eventsidan.

en: Displays the location ID number.
sv: Visar platsens ID-nummer.

en: Displays the location name with a link to the location page.
sv: Visa platsnamnet med en länk till platssidan.

en: Displays the location name.
sv: Visar platsnamnet.

en: Displays the name of the event.
sv: Visa namnet på eventet.

en: Displays the postcode.
sv: Visar postkoden.

en: Displays the region.
sv: Visar regionen.

en: Displays the start time in a 12 hours format (e.g. 4:30 PM).
sv: Visar starttiden i ett 12-timmarsformat (t ex 4:30).

en: Displays the start time in a 24 hours format (e.g. 16:30).
sv: Visar starttiden i ett 24-timmarsformat (t ex 16:30).

en: Displays the state/county.
sv: Visar staten/länet.

en: Displays the town.
sv: Visar staden.

en: Do a search for this string within event name, details and location address.
sv: Gör en sökning för denna sträng inuti eventmnen, detaljerna och platsadresserna.

en: Do you love clicking checkboxes?
sv: Älskar du att klicka på kryssrutorna?

en: Duplicate this event
sv: Kopiera denna event

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail of the contact person for this event.
sv: E-postadressen för eventets kontaktperson.

en: E-mail: %s
sv: E-post: %s

en: ERROR : Mail Not Sent.
sv: Fel: E-post ej sänt.

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit Booking
sv: Ändra bokning

en: Edit Event
sv: Redigera Event

en: Edit Location
sv: Ändra Plats

en: Edit User
sv: Ändra användare

en: Edit category
sv: Ändra kategori

en: Edit location
sv: Ändra plats

en: Edit/View
sv: Redigera/Visa

en: Email
sv: E-post

en: Email Settings
sv: E-postinställningar

en: Email contact person?
sv: Kontaktpersonens e-post?

en: Email events admin?
sv: E-posta eventadministratören?

en: Email of person who made the booking.
sv: E-postadressen tillhörande personen som gjorde bokningen.

en: Enable Google Maps integration?
sv: Aktivera Google Maps-integration?

en: Enable No-User Booking Mode?
sv: Aktivera användarlöst bokningsläge?

en: Enable bookings?
sv: Aktiver bokningar?

en: Enable global tables mode?
sv: Aktivera läge med globala tabeller?

en: Enable registration for this event
sv: Tillåt registrering för denna event

en: End
sv: Slut

en: End date of ticket availability
sv: Slutdatum då biljetterna slutar vara tillgängliga

en: Error mailing user
sv: Fel vid e-postutskick till användaren

en: Errors
sv: Fel

en: Event Approved
sv: Eventet Godkänt

en: Event Attributes
sv: Eventeattribut

en: Event Bookings Dashboard
sv: Verktygspanel för bokningar

en: Event Categories
sv: Eventkategorier

en: Event Details
sv: Eventdetaljer

en: Event Email Templates
sv: E-postmallar för Event

en: Event List Limits
sv: eventlistans längd

en: Event Locations
sv: Eventplats

en: Event Manager Options
sv: Event Managers inställningar

en: Event Manager titles
sv: Event Managers rubriker

en: Event Name
sv: Bokningsnamn

en: Event Owner/Contact Person
sv: Eventsägare/Kontaktperson

en: Event Related Placeholders
sv: Eventelaterade platshållare

en: Event approved email
sv: Event godkänd - e-post

en: Event approved subject
sv: Event godkänd - ämne

en: Event date
sv: Eventdatum

en: Event image
sv: Eventbild

en: Event list scope
sv: eventlistans omfattning

en: Event time
sv: Eventtid

en: Events
sv: Event

en: Events Admin
sv: Eventadministratör

en: Events Calendar
sv: Eventkalender

en: Events I'm Attending
sv: Event jag deltar i

en: Events Manager Settings
sv: Event Managers inställningar

en: Events Manager allows extremely flexible date formatting by using <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP date syntax format characters</a> along with placeholders.
sv: Event Manager tillåter extremt flexibla datumformat genom användandet utav<a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP:s datumsyntax formatteringsbokstäver</a> ihop med platshållare.

en: Events Manager allows you to create dynamic attributes to your events, which act as extra information fields for your events (e.g. "Dress Code"). For more information see <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">our online documentation</a> for more info on attributes.
sv: Event Manager tillåter dig att skapa dynamiska attribut som fungerar som extra informationsfält för dina event (t.ex. "Förkunskapskrav"). Se <a href="http://wp-events-plugin.com/documentation/categories-and-attributes/">vår online-dokumentation </ a>för mer information om attribut.

en: Events Settings
sv: Eventinställningar

en: Events Settings Header
sv: Eventens Inställningsheader

en: Events With Bookings Enabled
sv: Event med bokning aktiverad

en: Events cannot start after they end.
sv: event kan inte starta efter att de har tagit slut.

en: Events current and next month
sv: Event denna och nästkommande månad

en: Events format
sv: Eventformat

en: Events next month
sv: Event nästa månad

en: Events page
sv: Eventsida

en: Events page title
sv: Eventsidans rubrik

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that.
sv: event kräver att en användare äger dom. För att tillåta event att skickas in anonymt så behöver du lägga till en användare till den eventet. Vi rekommenderar att du skapar en "Anonym" prenumerant med ett mycket bra lösenord och använder den.

en: Events this month
sv: Event denna månad

en: Events within 12 months
sv: Event inom 12 månader

en: Events within 2 months
sv: Event inom 2 månader

en: Events within 3 months
sv: Event inom 3 månader

en: Events within 6 months
sv: Event inom 6 månader

en: Every
sv: Varje

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Filling this in first will allow you to quickly find previously filled states and regions for the country.
sv: Om du fyller i detta först kommer du lätt att kunna hitta tidigare använda städer och platser i landet.

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
sv: För återkommande event så kommer ett eventtillfälle att skapas på varje dag i datumserien.

en: For example, if you have ten results, if you set this to 5, only the last 5 results will be returned. Useful for pagination.
sv: Om du till exempel har tio resultat, och sätter denna till 5 så kommer enbart de sista 5 resultaten att bli returnerade. Användbart för sidindelning.

en: Free
sv: Gratis

en: Fri
sv: fre

en: Friday
sv: fredag

en: From %1$s to %2$s
sv: Från %1$s till %2$s

en: Full calendar events format
sv: Fullständigt eventkalenderformat

en: Future Events
sv: Framtida event

en: Future events
sv: Framtida event

en: General options
sv: Allmäna alternativ

en: Getting Help for Events Manager
sv: Få hjälp med Event Manager

en: Group Events
sv: Grupperade Event

en: Group Ownership
sv: Gruppägandeskap

en: Guest Default User
sv: Standard gästanvändare

en: Guest User
sv: Gästanvändare

en: HTML Allowed.
sv: HTML Tillåtet.

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide Slug
sv: Dölj instruktion

en: However, the image could not be saved.
sv: Bilden kunde dock inte sparas.

en: However, the image could not be saved:
sv: Bilden kunde dock inte sparas:

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
sv: Men det uppstod problem när bekräftelsemailen skulle skickas till dig och eventets kontaktperson. Du bör kontakta dom direkt.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
sv: Hundratals gratistimmar har gått åt i skapandet av detta gratisplugin, visa ditt stöd genom att lägga till en liten länk till pluginnets hemsida på botten av dina eventidor.

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
sv: Detta läggs till meddelandet till användaren om en bokning utförs och lyckas, men e-post inte kan skickas.

en: If blank, there's no space limit.
sv: Om lämnad tom så anges ingen platsgräns

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
sv: Om aktiverad så kan gästbesökare skriva in en e-postadress och automatiskt få ett användarkonto ihop med sin bokning. De kommer också få möjligheten att logga in senare med sitt nyskapade konto.

en: If enabled, users can book an event more than once.
sv: Om denna är aktiverad kan användare boka in sig på ett event mer än en gång.

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
sv: Om denna är aktiverad kan användare avboka sig själv ifrån sin bokningssida.

en: If logged out, a user will be asked to register in order to book. However, we can show available tickets if you have more than one ticket.
sv: Om användaren är utloggad kommer denne att bli ombedd att registrera sig för att boka en plats. Användaren kan fortfarande se tillgängliga biljetter om det finns mer än en.

en: If set to 1 it will display a full calendar that shows event names.
sv: Om satt till 1 så kommer en full kalendervy som visar eventmnen att visas.

en: If set to 1 will only show locations that have at least one event occurring during the scope.
sv: Om satt till 1 så kommer bara platser som har minst en event som inträffar under tillämpningsområdet att visas.

en: If set to 1 will only show locations that have no events occurring during the scope.
sv: Om satt till 1 så kommer bara platser där inga event inträffat under detta omfång att visas.

en: If set to 1, will only show recurring event templates. Only useful if you know what you're doing, use recurrence if you want events that are recurrences.
sv: Om denna sätts till 1 så kommer enbart återkommande eventsmallar att visas. Endast användbart om du verkligen vet vad du gör, använd upprepning om du vill ha event som är upprepade.

en: If set to 1, will show events that last longer than a day.
sv: Sätt denna till 1 om du vill visa event som sträcker sig längre än en dag.

en: If set to 1, will show only events that are recurring (i.e. events that are repeated over different dates).
sv: Om denna sätts till 1 kommer enbart event som är återkommande att visas (t ex event som repeteras över olika datum).

en: If set to a month (1 to 12) only events that start or end during this month/year will be retured. Must be used in conjunction with year and does not work as intended if used with scope.
sv: Om du sätter denna till en månad (1 till 12) kommer enbart event som börjar eller slutar denna månad/år att returneras. Måste användas ihop med år och fungerar inte som avsett om den används ihop med ett omfång.

en: If set to a year (e.g. 2010) only events that start or end during this year/month will be returned. Does not work as intended if used with scope.
sv: Om du sätter denna till ett år (t ex 2010) så kommer enbart event som startar eller slutar under detta år/månad att returneras. Fungerar inte som avsett om de används ihop med omfång.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
sv: Om du sätter denna till "ja" så kommer ett sökformulär att visas ovanför listan med event.

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
sv: Om en användare gjort en tidigare bokning och inte kan dubbelboka.

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
sv: Om användaren försöker göra en bokning utan att reservera några platser.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
sv: Den här rubriken kommer upp om man tittar på en sida för en event ett visst datum. För att ställa in datumvärden, använd <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP-time formatbokstäver</a> med en <code>#</code> symbol framför, t ex. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your event description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
sv: Om du lade till en <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> till dina eventbeskrivningar kommer enbart innehållet innan denna tag att visas (för närvarande lägg ingen "Läs mer..." länk till).

en: If you added a <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> to your location description, only the content before this tag will show (currently, no read more link is added).
sv: Om du lade till en <a href="http://en.support.wordpress.com/splitting-content/more-tag/">more tag</a> till din platsbeskrivning kommer enbart innehållet före dennat ag att visas (För närvarande läggs ingen "Läs mer" länk till).

en: If you are displaying some information with the shortcode or function (e.g. listing events), you can supply the html and placeholders here.
sv: Om du visar lite information med kortnummer eller funktion (t.ex. lista event) kan du ange HTML-kod och platshållare här.

en: If you are showing a calendar on the events page (see Events format section on this page), you have the option of showing events that span over days on each day it occurs.
sv: Om du visar en kalender på eventsidan (se eventformat-avsnittet på denna sida), har du möjlighet att visa event som spänner över flera dagar på varje dag de inträffar.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
sv: Välj "ja" här för att tillåta överskridning av antalet ursprungliga platser när du godkänner väntande bokningar. D v s om du fått en stor mängd väntande bokningar och du beslutar dig för att tillåta fler platsbokningar än tillgängliga platser.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
sv: Aktivera denna om du vid enkelbiljetter föredrar en biljettabell precis som vid flera biljetter.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager anymore. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
sv: Om du ser några attribut här under så betder det att dom inte används i Event Manager mer. För att lägga till dom behöver du lägga till det egna attributet igen till ett formateringsalternativ på inställningssidan. För att ta bort något av dessa utfasade attribut, ge det ett tomt värde och spara.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
sv: Om du väljer ett standardland så kommer det att vara förvalt när du skapar en ny plats.

en: If you supply this as an argument, the returned data will be in an array, no objects (only useful wen using PHP, not shortcodes)
sv: Om du anger detta som ett argument så kommer returdatat att komma i en array, inte objekt (endast användbart när man använder PHP, inte kortkoder)

en: If you update this event data and save, it will become an independent event, and will not be deleted or modified automatically if you reschedule the original recurring event details.
sv: Om du uppdaterar denna events data och sparar så kommer den att bli fristående och bortkopplad ifrån serien av återkommande event. Den kommer alltså inte att tas bort eller ändras automatiskt om du gör förändringar i eventsserien den var en del av.

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
sv: Skriv administratörens e-post här ifall du vill att varje bokningsgodkännande ska e-postas till denne (lämna blank om du inte vill skicka någon e-post).

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
sv: Se kalendersektionen på denna sida om du vill visa event som sträcker sig över mer än en dag.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
sv: Ju bättre du preciserar platsen, desto mer exakt kommer Google Map att kunna hitta din plats. Om din adress inte kan hittas, försök hitta den själv på <a='http://maps.google.com'>maps.google.com</a> genom att ange alla fält nedan separerade med kommatecken.

en: Images size
sv: Bildstorlek

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings to add attribute placeholders.
sv: För att kunna använda attribut behöver du definiera några i din mall, annars kommer de inte att visas. Gå till event -> Inställningar för att lägga till attribut-platshållare.

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per booking (and will not see options to add more tickets).
sv: I enkel-biljett-läget kan användare bara skapa en biljett per bokning (och kommer inte att se alternativ för att lägga till fler biljetter).

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
sv: På <a href='%s'>inställningssidan</a> kan du hitta diverse textboxar där du kan förändra hur utbildingsinformationen ser ut, såsom events och platslistor. Använd platshållarna nedan för att välja vilken information som ska visas.

en: Include only events with bookings enabled. Use 'user' to show events a logged in user has booked.
sv: Inkludera bara event med bokning aktiverad. Använd 'användare' för att visa event som den inloggade användaren har bokat.

en: Indicates the order of the events. Choose between ASC (ascending) and DESC (descending).
sv: Anger sorteringen för event. Välj mellan Stigande och Fallande.

en: Insert New Event
sv: Infoga Ny event

en: Insert the address of the notification sender.
sv: Skriv in adressen för notifieringens avsändare.

en: Insert the display name of the notification sender.
sv: Skriv in visningsnamnet för notifierings avsändare.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
sv: Skriv in lösenordet so ska användas för att ansluta till din SMTP-server

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
sv: Skriv in användarnamnet som ska användas för att ansluta till SMTP-servern

en: Inserts a link to the admin  or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
sv: Lägger till en länk till admin- eller buddypress (om aktiverat) eventedigeringssida. Visas enbart om användaren är påloggad och har tillgång till att redigera event.

en: Inserts a url to the admin or buddypress (if activated) edit event page, only if a user is logged in and is allowed to edit the event.
sv: Lägger till en url till admin- eller buddypress (om aktiverat) eventedigeringssida. Visas enbart om användaren är påloggad och har tillgång till att redigera event.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
sv: Lämna endera blank ifall du inte vill ha någon övre/lägre gräns.

en: Limit search to events belonging to a specific group id (BuddyPress only). Using 'my' will show events belonging to groups the logged in user is a member of.
sv: Begränsa sökning till event som hör till en specifik gruppid (enbart för BuddyPress-användare). Alternativet 'mina' kommer att visa event som hör till den gruppen den inloggade användaren hör till.

en: Limit search to events created in a specific blog (MultiSite only)
sv: Avgränsa sökning till event skapade i en specifik blogg (bara för MultiSite-användare)

en: Limit search to events with a spefic status (1 is active, 0 is pending approval)
sv: Avgränsa sökning till event med en specifik status (1 är aktiv, 0 är avvaktar godkännande)

en: Limits returned results to a specific owner, identified by their usaer id (e.g. list events or locations owned by user)
sv: Begränsa resultaten till en specifik ägare. Ägaren identifieras via dess user id (dvs listar event eller platser som ägs av en användare).

en: Limits the amount of values returned to this number.
sv: Begränsa mängden värden som returneras till detta nummer.

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
sv: Begränsa antalet framtida event som visas (0 = obegränsat).

en: Link sub-site events directly to sub-site?
sv: Länka sub-sideevent direkt till subsidor?

en: List events by date title
sv: Visa event efter datum rubrik

en: List item format
sv: Format på listpost/listpunkt

en: Loading Map....
sv: Laddar Karta...

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Location
sv: Plats

en: Location Name
sv: Platsnamn

en: Location Owner
sv: Platsägare

en: Location Related Placeholders
sv: Platsrelaterade platshållare

en: Location image
sv: Platsbild

en: Location not found
sv: Platsen kunde inte hittas

en: Location:
sv: Plats:

en: Locations
sv: Platser

en: Locations format
sv: Platsformat

en: Log In
sv: Logga in

en: Log in if you already have an account with us.
sv: Logga in först om du redan har ett konto hos oss.

en: Lost your password?
sv: Tappat ditt lösenord?

en: Mail Sent.
sv: E-post skickat.

en: Mail sending method
sv: Metod för att skicka e-post

en: Manage %s Bookings
sv: Hantera %s bokningar

en: Manage Person's Booking
sv: Hantera en persons bokning

en: Map Unavailable
sv: Karta Otillgänglig

en: Map text format
sv: Karttextformat

en: Maps and geotagging
sv: Kartor och geotaggning

en: Maximum height (px)
sv: Maxhöjd (px)

en: Maximum size (bytes)
sv: Maxstorlek (bytes)

en: Maximum tickets required per booking
sv: Max antal biljetter som krävs per bokning

en: Maximum width (px)
sv: Maxbredd (px)

en: Minimum tickets required per booking
sv: Minsta antalet biljetter som krävs per bokning

en: Missing fields:
sv: Saknade fält:

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
sv: Modifieringar av denna event kommer innebära att alla upprepningar av utbilningen tas bort och återkapas, samt att tidigare gjorda bokningar tas bort! Du kan istället ändra varje återkommande event och av-associera dem med denna event.

en: Modify Booking
sv: Ändra Bokning

en: Mon
sv: mån

en: Monday
sv: måndag

en: Monthly
sv: Månatligen

en: Multi Site Options
sv: Alternativ för flera hemsidor

en: My %s
sv: Mina %s

en: My Bookings
sv: Mina bokningar

en: My Event Bookings
sv: Mina Eventbokningar

en: My Events
sv: Mina Event

en: My Locations
sv: Mina platser

en: My Profile
sv: Min Profil

en: Name
sv: Namn

en: Name of person who made the booking.
sv: Namnet på personen som gjorde bokningen.

en: Name of the contact person for this event (as shown in the dropdown when adding an event).
sv: Namnet på denna events kontaktperson (såsom visas i rullgardinsmenyn när eventet skapas).

en: Name of the ticket booked. Useful in single ticket mode, if multiple tickets are booked a random ticket is used.
sv: Namn på den bokade biljetten. Användbart i enkelbiljett-läge, om flera biljetter bokas används en slumpvis biljett.

en: Name:
sv: Namn:

en: New booking
sv: Nya bokningar

en: New event successfully inserted!
sv: Ny event sparad!

en: New recurrent event inserted!
sv: Ny återkommande event insatt!

en: New user registration on your blog %s:
sv: Ny användare registrerad på din hemsida %s:

en: No
sv: Nej

en: No %s
sv: Inga %s

en: No %s message
sv: Inga %s meddelanden

en: No Events
sv: Inga event

en: No Value
sv: Inget Värde

en: No cancelled bookings.
sv: Inga avbrutna bokningar.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
sv: Inga tillgängliga kategrier, <a href="%s">skapa en här först</a>

en: No categories have been inserted yet!
sv: Inga kategorier har skapats ännu!

en: No confirmed bookings.
sv: Inga bekräftade bokningar.

en: No events
sv: Inga event

en: No events message
sv: Inga eventsmeddelanden

en: No image uploaded for this category yet
sv: Ingen bild uppladdad för denna kategori ännu

en: No image uploaded for this event yet
sv: Ingen bild är uppladdad för denna event än

en: No image uploaded for this location yet
sv: Ingen bild är uppladdad för denna plats ännu

en: No locations
sv: Inga platser

en: No more tickets available at this time.
sv: Inga fler biljetter tillgängliga för tillfället.

en: No pending bookings.
sv: Inga avvaktande bokningar

en: No rejected bookings.
sv: Inga avvisade bokningar.

en: No responses yet!
sv: Ännu inga svar!

en: No spaces booked
sv: Inga platser bokade

en: No ticket id provided
sv: Inget biljettid angivet

en: No venues have been inserted yet!
sv: Inga platser har satts in ännu!

en: No-User Booking Mode
sv: Användarlöst Bokningsläge

en: Not Supplied
sv: Inte medföljande

en: Not approved, spaces full.
sv: Ej godkänd, inga lediga platser.

en: Not attending any events yet.
sv: Inte inbokad till några event ännu.

en: Not enough spaces
sv: Inte tillräckligt med platser

en: Notification sender address
sv: Notifieringens avsändaradress

en: Notification sender name
sv: Avsändarnamn för meddelande

en: Number of events
sv: Antal event

en: Number of spaces the person has booked.
sv: Antal platser personen har bokat.

en: Online bookings are not available for this event.
sv: Internetbokning är inte tillgänglig för denna event

en: Only Network Admins see this
sv: Enbart nätverksadministratörer ser detta

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
sv: Visa endast evenemang med början inom en viss tid på eventsidan. Standard är framtida event utan sluttidsgräns.

en: Option One
sv: Val ett

en: Option Two
sv: Val två

en: Order
sv: Sortera

en: Order By
sv: Sortera efter

en: Order Tickets By
sv: Sortera Biljetter Efter

en: Order by end date, end time, then event name
sv: Sortera efter slutdatum, sluttid, eventmn

en: Order by name, end date, then end time
sv: Sortera efter namn, slutdatum, sluttid

en: Order by name, start date, then start time
sv: Sortera efter namn, slutdatum, starttid

en: Order by start date, start time, then event name
sv: Sortera efter startdatum, starttid, eventmn

en: Order of the locations
sv: Platsernas ordning

en: PHP mail function
sv: PHP mail-funktion

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Lost and Found
sv: Lösenordshittegods

en: Past And Present Bookings
sv: Tidigare och nuvarande bokningar

en: Past Events
sv: Tidigare event

en: Past events
sv: Tidigare event

en: Pending
sv: Väntande

en: Pending Bookings
sv: Avvaktande bokningar

en: Pending Spaces
sv: Avvaktande platser

en: Pending booking email
sv: E-post för väntande bokning

en: People are able to manage their bookings. Below are some placeholder which automatically provides correctly formatted urls
sv: Folk kan själva hantera sina bokningar. Nedan är några platshållare som automatiskt ger korrekt formaterade URL:er.

en: Personal Details
sv: Personlig fakta

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Phone number of person who made the booking.
sv: Telefonnummer tillhörande personen som gjorde bokningen.

en: Phone number of the contact person for this event. Can be set in the user profile page.
sv: Telefonnumret till denna events kontaktperson. Kan ställas in på användarprofil-sidan.

en: Placeholders for customizing event pages
sv: Platshållare för att anpassa eventidor

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
sv: <a href="%s">Logga in</a> här för att se dina bokningar.

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
sv: Ange ett giltigt biljettpris t.ex. 10.50 (inget valutatecken)

en: Please supply a valid email format.
sv: Var vänlig fyll i en korrekt e-postadress.

en: Please wait while the booking is being submitted.
sv: Vänligen vänta medan din bokning registreras.

en: Postcode:
sv: Postkod:

en: Prepend <code>#</code> or <code>#@</code> before a valid PHP date syntax format character to show start and end date/time information respectively (e.g. <code>#F</code> will show the starting month name like "January", #@h shows the end hour).
sv: Lägg till <code>#</code> eller <code>#@</code> framför en giltigt PHP date-syntax format bokstav för att visa information om start och slut datum/tid (t ex <code>#F</code> kommer visa startmånadens namn som "Januari", #@h visar sluttimman).

en: Price
sv: Pris

en: Profile
sv: Profil

en: RSS description format
sv: RSS beskrivningsformat

en: RSS feed format
sv: RSS-flödesformat

en: RSS main description
sv: RSS huvudbeskrivning

en: RSS main title
sv: RSS huvudrubrik

en: RSS title format
sv: RSS rubrikformat

en: Recurrence
sv: Upprepning

en: Recurrence dates
sv: Upprepande datum

en: Recurrence updated!
sv: Upprepning uppdaterad!

en: Reject
sv: Avvisa

en: Rejected
sv: Avslagen

en: Rejected Bookings
sv: Avvisade bokningar

en: Rejected booking email
sv: E-post för avvisad bokning

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Repeated event
sv: Återkommande event

en: Reschedule
sv: Boka om

en: Reserved unconfirmed spaces?
sv: Reserverade obekräftade platser?

en: Reset this form to create a location.
sv: Återställ detta formulär för att skapa en plats.

en: Restore
sv: Återställ

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
sv: SMTP-åtkomstkontroll behövs för det mesta. Om du exempelvis använder GMail så behöver denna inställning sättas till Ja.

en: SMTP password
sv: SMTP lösenord

en: SMTP username
sv: SMTP-användarnamn

en: Same as for events.
sv: Samma som för event.

en: Sat
sv: lör

en: Saturday
sv: lördag

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Scope
sv: Omfattning

en: Scope of the locations
sv: Platsernas omfattning

en: Search
sv: Sök

en: Search Events
sv: Sök event

en: Search for events in this country (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök efter event i detta land (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for events in this postcode (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök efter event med denna postkod (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for events in this region (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök efter event i denna region (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for events in this state (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök efter event i denna stat (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for events in this town (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök efter event i denna stad (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for locations in this country (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök för platser i detta land (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for locations in this postcode (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök för platser inom denna postkod (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for locations in this region (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök för platser i denna region (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for locations in this state (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök för platser i denna stat (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Search for locations in this town (no partial matches, case sensitive).
sv: Sök för platser i denna stad (inga delvisa träffar, skriftlägeskänsligt)

en: Searching...
sv: Söker...

en: See the event lists ordering option on the settings page.
sv: Se eventlistans sorteringsalternativ på inställningssidan.

en: See the events lists limit option on the settings page.
sv: Se eventlistornas begränsningsalternativ på inställningssidan.

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking, and you will not be able to unattach the event without deleting it.
sv: Välj en grupp du administrerar att koppla denna event till. Kom ihåg att alla andra gruppadministratörer kan modifiera bokningar, och du kommer inte att kunna plocka bort eventet ur gruppen utan att ta bort den helt.

en: Select the default contact person. This user will be employed whenever a contact person is not explicitly specified for an event
sv: Välj standardkontaktpersonen. Denna användare kommer att användas när ingen kontaktperson anges för en event.

en: Select the method to send email notification.
sv: Välj metoden för att skicka e-postnotifieringar.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
sv: Välj "ja" för att aktivera hantering utav bokningar och biljetter för event.

en: Select yes to enable the attributes feature
sv: Välj "ja" för att aktivera attributfunktionen.

en: Select yes to enable the category features
sv: Välj "ja" för att aktivera kategorifunktionen.

en: Select yes to enable the recurrence features feature
sv: Välj "ja" för att aktivera funktionen för upprepade event.

en: Select yes to select location from a drow-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
sv: Välj "ja" för att välja plats ifrån en rullgardinsmeny; platsvalet kommer bli smidigare, men du förlorar möjligheten att ställa in ej färdigdefinierade platser ihop med event

en: Select...
sv: Välj...

en: Send your booking
sv: Skicka din bokning

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
sv: Att sätta denna till "ja" kommer att innebära att alla event sparas i huvudsidans eventtabell (EM måste också vara aktiverat). Detta låter dig dela med event på olika bloggar/hemsidor. Du kan t ex visa event i ditt nätverk samtidigt som du tillåter användare att visa och hantera sina event på deras egna hemsidor och bloggar. Tänk på att om du aktiverar detta kommer det innebära att gamla event som skapats på sub-bloggarna inte kommer att vara tillgänglig längre, och om du sedan byter tillbaka kommer de att bete sig som event skapade under den globala läget, och därför inte ha kvar någon association med sub-bloggarna/sidorna. De kommer alltså då enbart visas på huvudsidan.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Updated.
sv: Inställningar uppdaterade

en: Show Long Events?
sv: Visa långa event?

en: Show all events link at bottom?
sv: Visa alla event-länk längst ner?

en: Show events page in lists?
sv: Visa eventsidan i listor?

en: Show events search?
sv: Visa eventssöken?

en: Show list on day with single event?
sv: Visa lista för dag med endast en event?

en: Show long events on calendar pages?
sv: Visa långt eventformat på kalendersidor?

en: Show multiple tickets if logged out?
sv: Visa flera biljetter om utloggad?

en: Show number of locations
sv: Visa flera platser

en: Show some love?
sv: Visa lite kärlek?

en: Show ticket table in single ticket mode?
sv: Visa biljettabellen i enkelbiljett-läge?

en: Show unavailable tickets?
sv: Visa otillgängliga biljetter?

en: Shows a link to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
sv: Visar en länk till admin- eller buddypress (om aktiverat) bokningshanterarsida för denna event. Visas enbart om användaren är påloggad och har tillgång till att hantera bokningar.

en: Shows a list of category links this event belongs to.
sv: Visar en lista över vilka länkkategorier detta event hör till.

en: Shows available spaces for the event.
sv: Visar lediga platser för eventet.

en: Shows the amount of currently booked spaces for the event.
sv: Visar antalet platser bokade på eventet just nu.

en: Shows the amount of pending spaces for the event.
sv: Visar andelen avvaktande platser för eventet.

en: Shows the category ID of the event.
sv: Visar eventets kategori-ID.

en: Shows the category image thumbnail, x and y are width and height respectively, both being numbers e.g. <code>#_CATEGORYIMAGE{100,100}</code>
sv: Visar kategorins thumbnail-bild. X och Y är bredd respektive höjd, båda anges som nummer t.ex. <code>#_EVENTIMAGE{100,100}</code>

en: Shows the category image url, if available.
sv: Visar kategorins bildurl, om en sådan finns.

en: Shows the category name of the event.
sv: Visa eventets kategorinamn.

en: Shows the cattegory image url, if available.
sv: Visar kategorins bildurl, om en sådan finns.

en: Shows the description of the event.
sv: Visa beskrvningen på eventet.

en: Shows the event corresponding ID number in the database table.
sv: Visar eventets tillhörande ID-nummer i databastabellen.

en: Shows the event image thumbnail, x and y are width and height respectively, both being numbers e.g. <code>#_EVENTIMAGE{100,100}</code>
sv: Visar eventets thumbnail-bild. X och Y är bredd respektive höjd, båda anges som nummer t.ex. <code>#_EVENTIMAGE{100,100}</code>

en: Shows the event image url, if available.
sv: Visar eventets bildurl, om en sådan finns.

en: Shows the event image, if available.
sv: Visar eventbilden, om en sådan finns.

en: Shows the list of user avatars attending events.
sv: Visar listan över användaravatarer som ska delta i eventet.

en: Shows the location description.
sv: Visar platsbeskrivningen.

en: Shows the location image thumbnail, x and y are width and height respectively, both being numbers e.g. <code>#_LOCATIONIMAGE{100,100}</code>
sv: Visar platsens thumbnail-bild. X och Y är bredd respektive höjd, båda anges som nummer t.ex. <code>#_EVENTIMAGE{100,100}</code>

en: Shows the location image.
sv: Visar platsens bild.

en: Shows the total spaces for the event.
sv: Visar det totala antalet platser för den här eventet.

en: Shows the url to the admin or buddypress (if activated) bookings management page for this event. Only shown if user is logged in and able to manage bookings.
sv: Visar url:en till admin- eller buddypress (om aktiverat) bokningshanterarsida för denna event. Visas enbart om användaren är påloggad och har tillgång till att hantera bokningar.

en: Sign Up
sv: Registrera dig

en: Simply prints the event URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
sv: Skriv helt enkelt ut eventets URL. Du kan använda platshållaren för att bygga din egna anpassade länkar.

en: Simply prints the location URL. You can use this placeholder to build your own customised links.
sv: Skriver helt enkelt ut plats-URL:en. Du kan använda denna platshållare för att bygga dina egna anpassade länkar.

en: Since the event is repeated, you must specify an event date.
sv: Eftersom eventet är återkommande så måste du specificera ett eventsdatum.

en: Single %s Page
sv: En %s Sida

en: Single %s page format
sv: Enskild %s sidformat

en: Single %s title format
sv: Enskild %s rubrikformat

en: Single event page title format
sv: Enskild eventsidas rubrikformat

en: Single ticket mode?
sv: Enkelbiljett-läge?

en: Small calendar title
sv: Rubrik för liten kalender

en: Small calendar title separator
sv: Rubrikseparator för liten kalender

en: Some wordpress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
sv: Vissa WordPress-teman följer inte best practise när de genererar navigationsmenyer, så den automatiska rubrikomskrivningen kan orsaka problem. Om dina menyer inte fungerar korrekt på eventidorna, testa att sätta denna till "Ja" och fyll i ett lämpligt HTML-rubrik-format nedan.

en: Something went wrong with creating tickets.
sv: Något blev fel vid skapandet av biljetter.

en: Something went wrong with the recurrence update...
sv: Någonting blev fel med uppdateringen av den upprepade eventet...

en: Spaces
sv: Platser

en: Spaces confirmed
sv: Platser bekräftade

en: Standard Ticket
sv: Standardbiljett

en: Start date of ticket availability
sv: Startdatum då biljetterna ska bli tillgängliga

en: Start/End
sv: Start/Slut

en: Starts on
sv: Börjar den

en: State
sv: Stat

en: State/County:
sv: Stat/Län:

en: Submit Event
sv: Spara event

en: Success Message
sv: Lyckat-meddelande

en: Successful booking
sv: Lyckad bokning

en: Successful pending booking
sv: Lyckad avvaktande bokning

en: Sun
sv: sön

en: Sunday
sv: söndag

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events in these categories.
sv: Skriv ett id eller flera kommaseparerade id:n, (t ex: "1,2,3") för att begränsa sökningen till event i dessa kategorier.

en: Supply a single id or comma-seperated ids (e.g. "1,2,3") to limit the search to events with these id(s).
sv: Skriv ett id eller flera kommaseparerade id:n, (t ex: "1,2,3") för att begränsa sökningen till event med dessa id(n).

en: Supply a single id or comma-seperated ids to limit the search to these locations (or events in these locations).
sv: Skriv ett id eller flera kommaseparerade id:n, (t ex: "1,2,3") för att begränsa sökningen till dessa platser (eller event på dessa platser).

en: Tax
sv: Moms

en: Tax Rate
sv: Momssats

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
sv: SMTP-värd. Vanligtvis 'localhost'. Om du använder GMail, ställ in denna till 'ssl://smtp.gmail.com:465'.

en: The body of the email which will be sent to the person if the booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
sv: E-postmeddelandet som skickas till personen om bokningen avvisas. Inte relevant om bokningar inte kräver godkännande.

en: The category has been added.
sv: Kategorin har lagts till

en: The category has been updated.
sv: Kategorin har blivit uppdaterad

en: The category name
sv: Kategorinamnet

en: The country
sv: Landet

en: The event date.
sv: Eventdatum.

en: The event name. Example: Birthday party
sv: Namnet på eventet

en: The event slug. If the event slug already exists, a random number will be appended to the end.
sv: Eventets slug. Om en eventsslug redan existerar så kommer ett slumpat nummer att läggas till på slutet.

en: The format of a single %s in a list.
sv: Formatet på en enskild %s i en lista.

en: The format of a single category page title.
sv: Formatet för en enkel kategorisidrubrik.

en: The format of a single category page.
sv: Formatet på en enkel kategorisida.

en: The format of a single event page title.
sv: Formatet på enskilda events sidrubrik

en: The format of a single event page.
sv: Formatet på en fristående eventsida.

en: The format of a single location page title.
sv: Formatet på en enskild plats sidrubrik.

en: The format of a single location page.
sv: Formatet på en enkel platssida.

en: The format of any events in a list.
sv: Formatet på eventen i listan.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
sv: Formatet på varje event när de listas i den fulla kalendern. Kom ihåg att inkludera <code>li</code> taggar innan och efter eventet.

en: The format of of the text appearing in the baloon describing the location a single location map.
sv: Formatet på texten som syns i ballongen som beskriver en plats på kartan.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
sv: Formatet på beskrivningen av varje objekt i RSS-feeden för event.

en: The format of the events the list inserted in the category page through the <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code>, <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code> and <code>#_CATEGORYALLEVENTS</code> element.
sv: Eventlistans format som sätts in på kategorisidan mha <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code>, <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code> och <code>#_CATEGORYALLEVENTS</code> elementen.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code>, <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code> and <code>#_LOCATIONALLEVENTS</code> element.
sv: Eventlistans format som sätts in på platssidan m h a <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code>, <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code> och <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code> elementen.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
sv: Formatet på rubriken på varje objekt i events RSS-flöde.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
sv: Formatet på rubriken, det vill säga texten som visas när muspekaren hålls ovanför en eventik kalenderdag.

en: The image could not be saved
sv: Bilden kunde inte sparas.

en: The image file is too big! Maximum size:
sv: Bildfilen kunde inte sparas! Max storlek:

en: The image is in a wrong format!
sv: Bilden är i fel format!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
sv: Bild kunde inte sparas! Max tillåten storlek:

en: The location address
sv: Platsadress

en: The location name
sv: Platsnamn

en: The location town
sv: Platsen stad

en: The main description of your RSS events feed.
sv: Huvudbeskrivningen av ditt RSS-flöde

en: The main title of your RSS events feed.
sv: Huvudrubriken på dina events RSS-flöde.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
sv: Den maximalt tillåtna höjden för uppladdade bilder (i pixlar)

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
sv: Den maximalt tillåtna storleken för uppladdade bilder (i bytes)

en: The maximum allowed width for images uploades
sv: Den maximalt tillåtna bredden för uppladdade bilder (i pixlar)

en: The message displayed when no %s are available.
sv: Meddelandet som visas när inga %s är tillgängliga.

en: The message displayed when no events are available.
sv: Detta meddelande visas när inga event är tillgängliga.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code>, <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code> and <code>#_CATEGORYALLEVENTS</code> when no events are available.
sv: Meddelandet som ska visas i listan skapat av <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code>, <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code> och <code>#_CATEGORYALLEVENTS</code> när inga event finns tillgängliga.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code>, <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code> and <code>#_LOCATIONALLEVENTS</code> when no events are available.
sv: Meddelandet som ska visas i listan skapat av <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code>, <code>#_LOCATIONNEXTEVENTS</code> och <code>#_LOCATIONALLEVENTS</code> när inga event finns tillgängliga.

en: The name of the category
sv: Kategorins namn

en: The name of the location
sv: Namnet på platsen

en: The name of the location where the event takes place. You can use the name of a venue, a square, etc
sv: Namnet på platsen där eventet ska hållas. Du kan använda namnet på en plats, ett torg, etc

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a wordpress user.
sv: Alternativet nedan gör det möjligt att avaktiver användarkonton och knyta alla bokningar till en överliggande användare. Du kommer fortfarande se all inskriven personlig bokningsinformation för respektive bokning. Skillnaden är att användarinfo är sparat ihop med bokningen och inte som en wordpress-användare.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
sv: Porten som din e-post kommer att skickas igenom. Var noga med att ingen brandvägg blockerar denna port.

en: The recurrence beginning and end date.
sv: Upprepningens början och slutdatum

en: The relevant default format will be taken from the settings page.
sv: Det aktuella standardformatet kommer att tas från inställningssidan.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
sv: Separatorn som visas ovanför rubriken när mer än en event hålls samma dag.

en: The subject of the email sent to the person making a booking that is awaiting administrator approval. Not relevant if bookings don't require approval.
sv: Ämnet för e-posten som skickas till personen som gör en bokning som väntar på administratörens godkännande. Inte relevant ifall bokningar inte kräver godkännande.

en: The text format inside the map balloons.
sv: Textformatet i kart-ballongerna.

en: The time of the event beginning and end
sv: Tiden då eventet ska börja och sluta

en: The title on the multiple %s page.
sv: Rubriken på sidan för flera %s.

en: The title on the multiple events page.
sv: Rubriken på sidan för alla event.

en: The title that will appear in the calendar.
sv: Rubriken som kommer att synas i kalendern.

en: The values here are taken from the chosen contact for the specific event, or the default contact in the settings page.
sv: Värdena här tas antingen i första hand ifrån den valda kontakten för den aktuella eventet och i andra hand ifrån standardkontakten som är angiven på inställningssidan.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av användarkontot, väntligen kontakta webbredaktören eller webbsidans administratör.

en: There was a problem saving the booking.
sv: Problem uppstod när bokning skulle sparas.

en: There was a problem saving the location so event was not saved.
sv: Det uppstod ett fel när platsen skulle sparas, så eventet sparades inte.

en: There was a problem saving the recurring events.
sv: Ett problem uppstod vid sparandet av den återkommande eventet.

en: There was a problem saving the ticket booking.
sv: Det uppstod problem vid sparandet utav biljettbokningen.

en: There was a problem saving the ticket.
sv: Det uppstod problem när biljetten sparades.

en: These placeholders will only show if bookings are enabled for the given event and in the events manager settings page. Spaces placeholders will default to 0
sv: Dessa platshållare visas endast ifall biljettbokning är aktiverat för den givna eventet och via Event Managers inställningssida. "Plats"-platshållare kommer som standard sättas till 0.

en: This accepts %s and %s placeholders.
sv: Denna accepterar %s och %s.

en: This accepts %s placeholders.
sv: Denna accepterar %s.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
sv: Denna accepterar %s, %s och %s.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
sv: Detta innehåll kommer att visas precis ovanför din kod för %s listans format nedan. Standard är blankt.

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
sv: Ovanstående kommer att visas precis under din kod för standardslistan över event. Standard här är ingenting.

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
sv: Detta innehåll kommer att visas precis nedanför din kod för %s listans format ovan. Standard är tomt.

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
sv: Detta innehåll kommer att visas precis nedanför din kod för standardlistan över event. Standard är blankt.

en: This disables user registrations for bookings.
sv: Detta avaktiverar användarregistrering för bokning.

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
sv: Denna e-postadress finns redan i vårt system. Väntligen logga in för att registrera dig och fortsätta med din bokning.

en: This event is fully booked.
sv: Denna event är fullbokad.

en: This event repeats
sv: Denna event repeteras

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
sv: Denna event kommer att gå varje dag mellan den första och den sista dagen. De start och sluttider som angivits kommer att vara desamma varje dag.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
sv: Detta skickas när en persons bokning är bekräftad. Detta kommer att skickas automatiskt om godkännande krävs och bokningen är godkännd. Om godkännanden är inaktiverade så kommer detta att skickas ut när en användaren skickar in sin bokning.

en: This is't a recurrent event
sv: Detta är ingen återkommande event

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event.
sv: Denna nyckel kommer visas som ett alternativ när du lägger till attribut till dina event.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The second braces are optional and will use a select box with these values as input. If no valid value is defined, the first option is used.
sv: Denna nyckel visas som ett alternativ när du lägger attribut till ditt event. Den andra klammerparentesen är frivillig och kommer att använda en "select box" med dessa värden som indata. Om inget giltigt värde definieras, kommer det första alternativet att användas.

en: This key will appear as an option when adding attributes to your event. The text in the second braces will appear if the attribute is not defined or left blank for that event.
sv: Denna nyckel kommer att visas som ett alternativ när du lägger till attribut för dina event. Texten i den andra klammerparantesen kommer visas om attributet inte är definierat eller lämnat tomt för den eventet.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
sv: Denna inställning är endast intressant ifall du har valt "Ja" ovan. Du kommer att märka events sidrubriker inte blir omskrivna, och att du har en ny rubrik under standardsidans namn. Det är här du styr HTML-koden för denna rubrik. Se till att du behåller platshållaren # _PAGETITLE här, eftersom det är den som skrivs över utav Event Manager. För att hantera vad som skrivs i denna rubrik, se inställningarna längre ner för sidrubriker.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
sv: Detta val tillåter dig att ställa in standardkategorin för dina event

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
sv: Detta alternativ tillåter dig att välja en standardplats när du lägger upp en event.

en: This option allows you to select which page to use as an events page
sv: Detta alternativ tillåter dig att välja vilken sida du vill använda som eventsida

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
sv: Detta alternativ gör det möjligt att (istället för den förvalda listan) visa kalendern på eventsidan. Det är rekommenderat att du inte visar både kalenderwidgeten och en kalendersida.

en: This page corresponds to <strong>Events Manager</strong> events page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
sv: Denna sida motsvarar <strong>Events Managers</strong> eventsida. Dess innehåll kommer att skrivas över av Events Manager. Men om du inkluderar ordet CONTENTS (exakt så, med stora bokstäver) på din sida och sedan omger det av annan text, så kommer endast CONTENTS att bli överskrivet. Om du vill ändra hur dina event ser ut, gå till <a href='%s'>inställningssidan</a>.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
sv: Detta kommer att skickas ut automatiskt när en bokning bli avvisad. Detta är inte relevant ifall bokningarna inte kräver godkännande.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
sv: Detta kommer att skickas till personen när de skickar sin bokning. Inte relevant ifall bokningar inte kräver godkännande.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
sv: Detta kommer att skickas när en användare avbryter sin bokning.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
sv: Detta kontrollerar hur många event som visas på en och samma lista som standard.

en: Thu
sv: tors

en: Thursday
sv: torsdag

en: Ticket Name
sv: Biljettnamn

en: Ticket Name (Ascending)
sv: Biljettnamn (Stigande)

en: Ticket Name (Descending)
sv: Biljettnamn (Fallande)

en: Ticket Price (Ascending)
sv: Biljettpris (Stigande)

en: Ticket Price (Descending)
sv: Biljettpris (Fallande)

en: Ticket Type
sv: Biljettyp

en: Ticket booking created
sv: Biljettbokning skapad.

en: Ticket created
sv: Biljett skapad

en: Ticket for %s
sv: Biljett för %s

en: Tickets
sv: Biljetter

en: Title
sv: Rubrik

en: Today's events
sv: Dagens event

en: Tomorrow's events
sv: Morgondagens event

en: Total (inc. tax)
sv: Totalt (inkl. moms)

en: Totals
sv: Totalt

en: Town
sv: Stad

en: Trying to perform an illegal action.
sv: Försöker utföra en förbjuden åtgärd.

en: Tue
sv: tis

en: Tuesday
sv: tisdag

en: URL to page showing that users booked events.
sv: URL till sida som visar den användarens bokade event.

en: Uh Oh! For some reason wordpress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
sv: Uh Oh! Av någon anledning kunde inte WordPress skapa en eventsida åt dig (eller så tog du precis bort den). Men oroa dig inte, allt du behöver göra är att skapa en tom sida, kalla den för vad du vill, och välja den som din eventsida på <a href="%s">inställningssidan</a>. Ledsen för detta extra steg! Om du vet vad du gör, så kan det vara så att du gjort såhär med mening, om så är fallet kan du <a href="%s">ignorera detta meddelande</a>

en: Unapprove
sv: Återkalla godkännande

en: Unauthorized Access
sv: Obehörig åtkomst

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Update category
sv: Uppdatera kategori

en: Update location
sv: Uppdatera plats

en: Upload/change picture
sv: Ladda upp/ändra bild

en: Use SMTP authentication?
sv: Använd SMTP åtkomstkontroll?

en: Use categories?
sv: Använd kategorier?

en: Use dropdown for locations?
sv: Använd rullgardinsmenyer för platserna?

en: Use event attributes?
sv: Använd eventattribut?

en: Use recurrence?
sv: Använd upprepningar?

en: User Capabilities
sv: Användarens möjligheter

en: User can create and edit their events.
sv: Användaren kan skapa och ändra i sin eventtillfällen.

en: User can create recurrent events.
sv: Användaren kan skapa återkommande eventtillfällen.

en: User can delete other users events.
sv: Användaren kan ta bort andra användares eventtillfällen.

en: User can delete other users locations.
sv: Användaren kan ta bort andra användares upplagda platser.

en: User can delete their events.
sv: Användaren kan ta bort sina egna upplaga eventtillfällen.

en: User can delete their own locations.
sv: Användaren kan ta bort sina egna upplagda platser.

en: User can edit other users events.
sv: Användaren kan ändra i andra användares upplagda eventtillfällen.

en: User can edit other users locations.
sv: Användaren kan ändra andra användares upplagda platser.

en: User can edit the global categories.
sv: Användaren kan ändra i de globala kategorierna

en: User can edit their locations.
sv: Användaren kan ta bort sina egna upplagda platser.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
sv: Användaren kan ändra i andra användares individuella bokningar och bokningsinställningar tillhörande deras eventtillfällen.

en: User can use and manage bookings with their events.
sv: Användaren kan använda och hantera bokningar tillhörande de eventtillfällen de skapat.

en: User can view other users locations, to make locations shared by all users allow all event user roles to view all locations.
sv: Användaren kan se andra användares platser. För att göra platser delningsbara mellan alla användare, tillåt alla eventanvändares roller att se alla platser.

en: User deleted by administrators
sv: Användare borttagen av administratören.

en: User must log in
sv: Användaren måste logga in

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: Users can publish events and skip any admin approval.
sv: Användaren kan publisera eventtillfällen utan att dessa behöver godkännas utav en administratör.

en: View Bookings
sv: Visa Bokningar

en: View Event Bookings
sv: Visa eventbokningar

en: View Slug
sv: Visa instruktion

en: View/Edit Event
sv: Visa/Redigera event

en: WARNING! You are about to re-create all your recurrent events including erasing your old booking data! Are you sure you want to do this?
sv: Varning! Du är på väg att återskapa alla dina återkommande event samt att radera dina gamla bokningsdata! Är du säker på att du vill göra detta?

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
sv: Varning! Du kommer att ta bort ALLA upprepningar av denna event inklusive bokningshistorik för varje enskild event. För att behålla bokningsinformationen, gå till den berörda gemensamma eventet och spara den för att koppla loss den från denna upprepningsserien.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
sv: Varning: Detta är en event som hör till gruppen "%s". Andra administratörer för denna grupp kan också modifiera denna event.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
sv: Varning: Detta är en instans av en event i en serie av upprepade event.

en: WARNING: This is a recurring event.
sv: Varning: Detta är en återkommande event.

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
sv: Varning: Om du ändrar dessa värden på ett felaktigt sätt kan tidigare dold information bli tillgänglig för alla användare på sidan.

en: Wed
sv: ons

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Weekly
sv: Veckoligen

en: When
sv: När

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
sv: När Events Manager visar listor på event så är standardbeteendet att sortera efter startdatum i fallande ordning. Detta kan du ändra ovan.

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
sv: När en bokning inte kan utföras på grund av att användaren fyllt i formuläret på fel sätt. Nedanför detta kommer det att finnas en dynamisk lista med felmeddelanden.

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
sv: När en bokningen inte kunde utföras på grund av platsbrist.

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
sv: När en användare gör en bokning kommer ett meddelande att visas beroende på hur bokningen gick. Detta ställs in nedan.

en: When a booking is registered and confirmed.
sv: När en bokning är registrerad och bekräftad.

en: When a booking is registered but pending.
sv: När en bokning är registrerad men är avvaktande.

en: When a specific booking is displayed (on screen and on email), you can use these placeholders to show specific information about the booking. For contact details of the contact of this event, see the events placeholders.
sv: När en specifik bokning visas (på skärmen och i e-post), så kan du använda dessa platshållare för att visa specifik information om bokningen. För kontaktdetaljer om kontakten för denna event, se Eventplatshållare.

en: When a user must log in before making a booking.
sv: När en användare måste logga in för att göra en bokning

en: When displaying event lists, you can supply specific HTML to replace the default footer from the settings page.
sv: När eventlistor visas kan du ange specifik HTML-kod för att ersätta standardfootern från inställningssidan.

en: When displaying event lists, you can supply specific HTML to replace the default header from the settings page.
sv: När eventlistor visas kan du ange specifik HTML-kod för att ersätta standardheadern från inställningssidan.

en: When displaying global events on the main site you have the option of users viewing the event details on the main site or being directed to the sub-site.
sv: När du visar globala event på huvudsidan har du möjlighet att låta användare se eventinformationen på huvudsidan, eller ledas till sub-sidan.

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
sv: Ska moms läggas på automatiskt när biljettpriser och bokningsdetaljer visas?

en: When not reoccurring, this event spans between the beginning and end date.
sv: Om det ej är en upprepande event kommer den att sträcka sig hela tiden mellan start och slutdagen.

en: When using a function or shortcode that outputs items (e.g. [events_list] for events, [locations_list] for locations), if the number of items supercede the limit of items to show, setting this to 1 will show page links under the list.
sv: Vid användande utav en funktion eller kodkod som resulterar i objekt (t ex: [events_list] för event, [locations_list] för platser) - Om du sätter denna till 1 kommer sidlänkar att visas under listorna om antalet objekt överskrider gränsen för objekt som får visas.

en: Where
sv: Var

en: Will show a list of all events at this category.
sv: Visar en lista på alla event i denna kategori.

en: Will show a list of all events at this location.
sv: Visar en lista på alla event på denna plats.

en: Will show a list of all future events at this category.
sv: Visar en lista över alla framtida event i denna kategori.

en: Will show a list of all future events at this location.
sv: Visar en lista över alla framtida event på denna plats.

en: Will show a list of all past events at this category.
sv: Visar en lista över alla tidigare event i denna kategori.

en: Will show a list of all past events at this location.
sv: Visar en lista över alla tidigare event på denna plats.

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
sv: Ska besökare få boka platser anonymt? Isåfall kan du använda den nya [event_form] kortkoden eller <code>em_event_form()</code> mall-taggen med detta aktiverat.

en: Yes
sv: Ja

en: You already have booked a seat at this event.
sv: Du har redan bokat en plats på denna event.

en: You are currently attending this event. <a href="%s">Manage my bookings</a>
sv: Du är inbokad på denna event. <a href="%s">Hantera mina bokningar</a>

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
sv: Du just nu är på din publika sida, detta är vad andra användare kommer att se.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
sv: Du är i Events Managers debugläge. För att stänga av debugläget, gå till <a href="%s">inställningssidan</a>.

en: You are not allowed to manage this %s.
sv: Du har inte behörighet att hantera denna %s.

en: You are now viewing the duplicated %s.
sv: Du tittar nu på den duplicerade %s.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
sv: Biljetten du försöker boka finns ej till denna event.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
sv: Du kan lägga till privata noteringar nedan för intern referens. Dessa kommer enbart synas för eventshandläggaren.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the [event_form] shortcode, and enabling anonymous submissions below.
sv: Du kan tillåta användare att fritt lägga in event på din blogg genom att använda [event_form] kortkoden och aktivera anonyma bidrag nedan.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
sv: Du kan också lägga till eventattribut här, en per rad i detta format <code>#_ATT{key}</code>. Dom kommer inte att visas på events sidor ifall du inte sätter in dem i en annan mall nedan, men du kanske vill spara extra information om en event för andra ändamål. <a href='%s'>Mer information om platshållare</a>.

en: You can also create a date format without prepending # to each character by wrapping a valid php date() format in <code>#{}</code> or <code>#@{}</code> (e.g. <code>#_{d/m/Y}</code>). If there is no end date (or is same as start date), the value is not shown. This is useful if you want to show event end dates only on events that are longer than on day, e.g. <code>#j #M #Y #@_{ \u
    \t\i\l j M Y}</code>.
sv: Du kan också skapa ett datumforumat utan att lägga till # framför varje bokstav genom att wrappa ett korrekt php date() format i <code>#{}</code> eller <code>#@{}</code> (t ex: <code>#_{d/m/Y}</code>). Om det inte finns något slutdatum (eller det är detsamma som startdatumet) så visas inte värdet. Detta är användbart om du till exempel enbart vill visa ett events slutdag för event som är längre än en dag, t ex: <code>#j #M #Y #@_{ \u
    \t\i\l j M Y}</code>.

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
sv: Du kan bestämma om du vill visa otillgängliga biljetter för besökare.

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
sv: Du har en eller flera biljetter, där vissa biljetter blir tillgängliga under vissa förutsättningar, t ex tidiga bokningar, grupprabatter, max antal bokningar per biljett eller dylikt

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
sv: Du kan nu ställa in noggran kontroll över vad dina registrerade användare kan göra med event på sidan. Varje användarroll kan få olika typer utav rättigheter.

en: You can show lists of other events belonging to this category. The formatting of the list is the same as a normal events list.
sv: Du kan visa listor på andra event som hålls på den här kategorin. Formatteringen av listorna är densamma som en normal eventlista.

en: You can show lists of other events that are being held at this location. The formatting of the list is the same as a normal events list.
sv: Du kan visa listor på andra event som hålls på den här platsen. Formatteringen av listorna är densamma som normala eventlistor.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
sv: Du kan inte ta bort en biljett som det finns bokningar knutna till.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
sv: Du kan inte ta bort biljetter om det finns bokningar associerade med dem. Ta bort bokningen först.

en: You cannot edit saved locations here.
sv: Du kan inte ändra sparade platser här.

en: You cannot manage this %s.
sv: Du kan inte hantera denna %s.

en: You cannot to view others %s
sv: Du kan inte se andras %s

en: You do not have any bookings.
sv: Du har inga bokningar.

en: You do not have permission to create/edit %s.
sv: Du har inte rättigheter att skapa/ändra %s.

en: You do not have permission to delete %s
sv: Du har inte rättigheter att ta bort %s

en: You do not have permission to delete %s.
sv: Du har inte rättigheter att ta bort %s.

en: You do not have permission to delete others %s
sv: Du har inte rättigheter att ta bort andras %s

en: You do not have permission to edit %s
sv: Du har inte rättigheter att ändra %s

en: You do not have permission to edit others %s
sv: Du har inte rättigheter att ändra andras %s

en: You do not have permission to manage %s
sv: Du har inte rättigheter att hantera %s

en: You do not have permission to manage others %s
sv: Du har inte rättigheter att hantera andras %s

en: You do not have permission to publish %s
sv: Du har inte rättigheter att publicera %s

en: You do not have the rights to manage this %s.
sv: Du har inte rättigheter att hantera denna %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
sv: Du har inte rättigheter att hantera denna event

en: You do not have the rights to manage this location.
sv: Du har inte rättigheter att hantera denna plats

en: You do not have the rights to manage this ticket.
sv: Du har inte rätt att hantera den här biljetten

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
sv: Du har inga egna attribut definierade i någon av dina mallar i Event Manager. Vänligen lägg in dem på <a href='%s'>inställningssidan </ a>

en: You have %s confirmed bookings
sv: Du har %s bekräftade bokningar

en: You have %s pending bookings
sv: Du har %s pågående bokningar

en: You have a confirmed booking
sv: Du har en bekräftad bokning

en: You have a pending booking
sv: Du har en pågående bokning

en: You must log in before you make a booking.
sv: Du måste logga in för att göra en bokning

en: You must log in or register to make a booking.
sv: Du måste logga in eller registrera dig för att kunna utföra en bokning.

en: You must log in to cancel your booking.
sv: Du måste logga in för att kunna avbryta din bokning

en: You must request at least one space to book an event.
sv: Du måste välja åtminstone en plats för att boka en event.

en: Your booking has been recorded
sv: Din bokning har blivit mottagen

en: [%s] New User Registration
sv: [%s] Ny användarregistrering

en: [%s] Your username and password
sv: [%s] Ditt användarnamn och lösenord

en: [No Events Page]
sv: [Ingen Eventsida]

en: all events
sv: alla event

en: and
sv: och

en: and ends on
sv: och slutar den

en: between
sv: mellan

en: bookings
sv: bokningar

en: categories
sv: kategorier

en: category
sv: kategori

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: end date, end time, event name
sv: slutdatum, sluttid, eventmn

en: events
sv: event

en: every
sv: varje

en: every %s days
sv: var %s dag

en: every %s months
sv: var %s månad

en: every %s weeks
sv: var %s vecka

en: every week
sv: varje vecka

en: everyday
sv: varje dag

en: export csv
sv: exportera csv (kommaseparerat format)

en: first
sv: första

en: fourth
sv: fjärde

en: from
sv: från

en: iCal Feed Settings
sv: iCal Feedinställningar

en: iCal Limit
sv: iCal Gräns

en: iCal Title
sv: iCal Rubrik

en: last
sv: sista

en: location
sv: plats

en: locations
sv: platser

en: manage bookings
sv: hantera bokningar

en: month
sv: månad

en: month on the
sv: månad den

en: months
sv: månader

en: months on the
sv: månaderna de

en: name, end date, end time
sv: namn, slutdatum, sluttid

en: name, start date, start time
sv: namn, startdatum, starttid

en: no default category
sv: ingen standardkategori

en: no default country
sv: inget standardland

en: no default location
sv: ingen standardplats

en: no events
sv: inga event

en: none
sv: ingen

en: none selected
sv: ingen vald

en: of each month
sv: varje månad

en: or <a href="%s">add a new location</a>
sv: eller <a href="%s">lägg till en ny plats</a>

en: printable view
sv: utskriftsvänlig vy

en: recurrences
sv: upprepningar

en: required
sv: krävs

en: second
sv: andra

en: spaces.
sv: platser.

en: start date, start time, event name
sv: startdatum, starttid, eventmn

en: the first %s of the month
sv: den första %s i månaden

en: the fourth %s of the month
sv: den fjärde %s i månaden

en: the last %s of the month
sv: den sista %s i månaden

en: the second %s of the month
sv: den andra %s i månaden

en: the third %s of the month
sv: den tredje %s i månaden

en: third
sv: tredje

en: to
sv: till

en: updated
sv: uppdaterad

en: week
sv: vecka

en: week on
sv: vecka den

en: weeks
sv: veckor

en: weeks on
sv: veckor den

en: wrote
sv: skrev
